Začiatkom júla došlo k finálnemu sprísneniu podmienok na získanie hypotéky. Žiadatelia o úver musia mať viac vlastných zdrojov.
1. júl tohto roku bol dňom, kedy došlo posledný krát k sprísneniu hypotekárnych pravidiel. Proces sprísňovania bol schválený vlani a bol rozfázovaný do niekoľkých etáp. Cieľom je obmedziť zadlžovanie domácností.
Po novom môžu novoposkytnuté úvery financujúce viac ako 80 percent hodnoty nehnuteľnosti (LTV 80 -90) tvoriť len 20 percent celkového počtu schválených úverov. Veľká väčšina hypoték tak môže financovať len menej ako 80 percent hodnoty nehnuteľnosti.
Ďalším limitom je to, že dlžníci s ukazovateľom zadlženia DTI väčším ako osem môžu tvoriť len päť percent nových klientov. DTI osem znamená, že suma všetkých úverov dlžníka môže dosiahnuť len osem násobok jeho ročného príjmu. Pre mladých do 35 rokov je vyčlenená päťpercentná výnimka. Týchto päť percent dlžníkov bude môcť mať úvery na úrovni maximálne deväťnásobku ročného príjmu (DTI = 9).
Priškrtiť úverový apetít sa Národnej banke Slovenska podarilo len čiastočne. Kým minulý rok rástol objem úverov na bývanie vrátane úverov zo stavebného sporenia ku koncu mája o 12 percent, tento rok predstavuje medziročný nárast 10,5 percenta. Dokazuje to aj pohľad na mesačné štatistiky. Počas prvých štyroch mesiacov tohto roka poskytli banky mesačne vždy viac nových úverov ako v roku 2018 a aj ako v roku 2017.
K medziročnému poklesu došlo až v máji, keď bol objem novoposkytnutých úverov o sedem percent nižší ako pred rokom. Je to však len zásluhou silného roku 2018. Tohtoročný máj bol inak pre banky najsilnejším mesiacom v tomto roku.
Podľa najnovších štatistík NBS poskytli banky v máji nové úvery na bývanie v objeme 763 mil. eur. Na vysokom čísle sa odzrkadlila tradičná jarná hypotekárna sezóna. Máj a jún bývajú totiž väčšinou silnými hypotekárnymi mesiacmi. Úroková miera nových úverov dosiahla 1,37 percenta. Na tejto úrovni sa pohybuje päť mesiacov. Je to len o tri stotiny viac ako doterajšie historické minimum 1,34 percenta z novembra minulého roku. Banky tak držia úroky už trištvrte roka blízko minimálnych úrovní.
Silný dopyt po hypotékach potvrdzujú i ceny nehnuteľnosti. “Priemer medziročného nárastu cien bytov na celom Slovensku bol na úrovni 8,5 percenta,” hovorí Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS).
Ak nepríde k zásadnej zmene a impulzu z externého prostredia, prezident NARKS v tomto roku predpokladá pozvoľné spomaľovanie rastu cien rezidenčných nehnuteľností. Celoročný nárast by mohol dosiahnuť päť percent.
Najviac rastú ceny bývania v Nitrianskom kraji, čo súvisí s príchodom automobilky Jaguar Land Rover a naberaním veľkého počtu zamestnancov v tomto regióne. V Bratislavskom a Banskobystrickom kraji sa zdražovanie nehnuteľností už spomaľuje.
S prísnejšími podmienkami na trhu hypoték rastie význam sporenia. Na kúpu bytu je totiž potrebné mať viac vlastných zdrojov. “Po realizácii regulačných opatrení zo strany NBS vo vzťahu k úverom – či už na bývanie alebo spotrebiteľských – sa klienti opäť začínajú viac a viac zaujímať o sporenie,” potvrdzuje Radovan Slobodník z Prvej stavebnej sporiteľne.
“Potenciál sporenia je aj podľa našich zistení stále vysoký. Aj klienti, ktorí si v minulosti prestali sporiť, teraz opäť deklarujú návrat k príprave financií na budúcnosť,” dodáva. Prvá stavebná sporiteľňa hlási za prvých päť mesiacov tohto roku nárast počtu nových zmlúv stavebného sporenia približne o desať percent.
“Odporúčame ľuďom stále myslieť aj na horšie časy. Ekonomika prechádza cyklickým vývojom a fázu expanzie strieda fáza recesie. Preto treba neustále myslieť aj na zadné dvierka,” nabáda R. Slobodník.
[investujeme.sk; 03/07/2019; Peter Apolen ; Zaradenie: BankyBývanie]