Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Počet prenajatých nehnuteľností v Bratislave stúpa, záujem je o menšie byty

Záujem o prenájom v hlavnom meste neutíchne ani v tomto roku. Tvrdí to realitná kancelária HERRYS. Už vlani jej dopyt stúpol o desať percent

Dopyt po prenájmoch v hlavnom meste, najmä ak je reč o dvojizbových bytoch, v roku 2021 rástol. Rovnako stúpol aj záujem o garsónky. Najviac prenájmov bolo v okrese Bratislava I. a polepšil si aj okres Bratislava IV.

Zástupcovia realitnej kancelárie HERRYS tvrdia, že tento trend pokračuje aj v tomto roku. Dopyt po prenájmoch v Bratislave vlani podľa ich štatistík stúpol celkovo o takmer desať percent. Realitná kancelária vlani realizovala 433 tranzakcií, ktoré sa týkali prenájmov.

Zaujímavosťou je, že výrazne vyšší bol aj podiel prenájmov v novostavbách nie starších ako päť rokov. V minulom roku predstavoval v realitnej kancelárii 38 percent zo všetkých realizovaných prenájmov, čo bolo o desať percent viac ako rok predtým.

Stabilné ceny nájmov

Cena nájmu bola relatívne stabilná, pokles v realitnej kancelárii nezaznamenali. „Z pohľadu počtu transakcii sa trh s prenájmami rozbehol, ceny sú pomerne stabilné a dá sa predpokladať, že tento trend bude v roku 2022 pokračovať. Prepad cien nájmu nepredpokladáme, čo je samozrejme dobrá správa pre prenajímateľov.

Na trhu aktuálne sledujeme zvýšený dopyt po nájme zo strany záujemcov, ktorí prichádzajú do Bratislavy z iných časti Slovenska, prípadne aj so zahraničnou klientelou, ktorá pracuje pre nadnárodné spoločnosti. Práve tento dopyt počas posledných dvoch rokov vo väčšej miere absentoval,“ konštatuje Martin Marsina, z RK HERRYS.

V roku 2021 prevažovali medzi prenajatými nehnuteľnosťami podľa dát z realitnej kancelárie HERRYS dvojizbové byty. Tie predstavovali 47,8 percenta, teda takmer polovicu. Za nimi nasledujú trojizbové byty s 22,8 percentami. Medziročne stúpol podiel prenajatých garsónok a jedno-izbových bytov o tri percentá. Len malé percento z celkových prenájmov tvorili štvor – a viacizbové byty či rodinné domy. Vekový priemer nájomcu je pritom už druhý rok na rovnakej hodnote, a to 33 rokov. Priemerný vek prenajímateľa je 46 rokov.

„Stále platí, že kúpiť byt ako investíciu je výhodné, a tým sa riadi aj realitný trh. Trh je dynamický, rýchlo sa vyvíja a predpokladáme, že dopyt ešte stúpne. Či už niekto siahne po byte s nižším počtom izieb, kde bude nižšia koncová cena, alebo po väčšom byte, rozhodne sa nemusí obávať o návratnosť investície,“ dodal M. Marsina.

Prenajímatelia sa obracali na realitné kancelárie

Medziročne stúpol aj počet prenájmov realizovaných formou služby rent manažment. V realitnej kancelárii HERRYS, ktorá túto službu tiež poskytuje, je to nárast o 36 percent. Znamená to, že čoraz viac ľudí vidí pridanú hodnotu v exkluzívnom sprostredkovaní a zastrešení prenájmu svojej investičnej nehnuteľnosti.

RK HERRYS potvrdzuje, že proces prenajímania nehnuteľnosti výrazne zjednodušuje a zefektívňuje práve služba rent manažment. Klientom prináša väčší zisk a zároveň im šetrí čas. Pokiaľ chce mať totiž majiteľ stále príjmy z prenájmu, vyžaduje si to vysokú mieru zaangažovanosti. Pri službe rent manažment mu táto starosť odpadá a o neustálu obsadenosť nehnuteľnosti sa postará realitná kancelária.

O realitnej kancelárii HERRYS

Realitná kancelária HERRYS je jednou z prvých plne licencovaných realitných kancelárií Národnou asociáciou realitných kancelárií na slovenskom trhu. Všetci jej agenti úspešne absolvujú pravidelné testovanie, ktoré asociácia organizuje. Kancelária už desať rokov pôsobí v hlavnom meste a okolí, pričom si vybudovala tri pobočky. V roku 2018 pôsobnosť rozšírila a jej makléri začali poskytovať služby v Prahe. HERRYS realizuje 800 realitných transakcií ročne. Spoločnosť má skúsenosti s predajom rezidenčných nehnuteľností a je exkluzívny predajca vybraných developerských projektov. Kancelária získala v rokoch 2012 až 2015 a v rokoch 2019 a 2020 ocenenie za najlepšiu realitnú kanceláriu na Slovensku s ocenením CIJ Best Local Real Estate Agency. V rokoch 2016 a 2017 bol tím profesionálov vyhodnotený ako najlepší obchodnícky tím na Slovensku – Best Local Power Team of the Year. Portál SME Index vybral HERRYS ako najväčšiu klasickú realitnú kanceláriu roku 2020 na našom trhu.

 

Zdroj: etrend.sk; Realitný biznis

Autor: Katarína Komárová