Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Pandémia zasiahla aj realitný trh

Ľubomír Bajaník, moderátor:

“Neistota nepanuje iba v ropnom priemysle, v čase koronakrízy idú veľké investície bokom. Ľudí zneisťuje budúcnosť, práca a príjem. Pandémia preto zasiahla aj trh s nehnuteľnosťami. Mení sa ponuka a dopyt. Ceny zatiaľ zostávajú nezmenené.”

Dominik Kríž, redaktor:

“S prvým ohláseným prípadom COVID-19 sa zmenili priority ľudí. Prvoradá je ochrana zdravia. Kupovať nehnuteľnosť teraz ľudia logicky nechcú.”

Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií:

“Môžeme sa baviť zhruba o sedemdesiatpercentnom prepade dopytu po kúpe nehnuteľností. Tá zásadná zmena, ktorú doniesla koronakríza je v tom, že trh začína patriť viac kupujúcim. Čiže tak, ako sme boli zvyknutí posledné roky, že bol trh predávajúcich, tak sa to zásadne otočí.”

Dominik Kríž:

“Analytici nevedia odhadnúť ako veľmi sa súčasná situácia premietne do cenotvorby jednotlivých nehnuteľností, pretože netušia ako dlho tu koronavírus bude a ako veľmi pandémia zasiahne našu ekonomiku.”

Ján Palenčár:

“Ak sa tá situácia zlepší v priebehu najbližších mesiacov, môžme hovoriť o tom, že tá situácia na realitnom trhu sa vráti do toho predkrízového stavu a nebude mať táto situácia zásadný vplyv na dopyt a na ceny.”

Dominik Kríž:

“Väčšie zmeny možno pozorovať v nájomnom sektore. V Bratislave sa zvýšil počet ponúkaných nájomných bytov o dvadsať percent.”

Ján Palenčár:

“Prestal fungovať turizmus. Tak práve krátkodobé nájmy, ktoré sú využívané prostredníctvom povedzme airbnb zostali zo dňa na deň prázdne. A majitelia týchto nehnuteľností sa snažia tieto byty umiestniť na dlhodobom nájomnom trhu.”

Dominik Kríž:

“Slováci v uplynulých týždňoch prekvapili záujmom o prenájom chatiek v rekreačných oblastiach.”

Lukáš Machotka, 1. BCR –Realitná kancelária:

“Naozaj badať zvýšenie vyhľadávania daných nehnuteľností a z čísel z inzertného portálu zoznamrealit.sk je medzimesačný nárast v podstate o stodvadsať percent.”

Ján Palenčár:

“Do veľkej miery to pripisujeme tomu, že klienti sa pripravujú na letnú sezónu. To znamená, že je predpoklad, že budú chcieť leto prežiť na Slovensku. Predpokladáme, že sa aj zvýši krátkodobý nájom chát, chalúp a podobných rekreačných nehnuteľností na Slovensku.”

Dominik Kríž:

“Aj keď koronakríza ceny nehnuteľností zníži, do roka sa situácia podľa analytikov vráti do obdobia roku 2019. O nehnuteľnosti je na Slovensku a špeciálne v Bratislave stále obrovský záujem.”

[STV Jednotka, 19:00; Správy RTVS; 25/04/2020; Dominik Kríž]