Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Pandémia mení hotely na byty

Majiteľ plánuje nadstaviť hotel Avion

V nadstavenom objekte by chcel mať majiteľ 70 bytov, najmä dvojizbových.

BRATISLAVA. Cestovný ruch je sektorom, ktorý najviac pocítil dosahy pandémie. Obzvlášť to platí o hoteloch vo veľkých mestách. Príkladom je aj hotel Avion, ktorý leží neďalekého rovnomenného nákupného centra. Jeho majitelia sa obrátili na úrady s projektom jeho prestavby. Okrem iného argumentujú tým, že hrozba pandémie tu bude už vždy. Bratislavský samosprávny kraj ešte minulé leto informoval o tom, že tzv. mestské hotely v Bratislave zaznamenali 70-percentný prepad návštevnosti. Za celý minulý rok vykázali hotely takmer o 80 percent nižšie tržby ako rok predtým. Nebolo prekvapením, že do nového roka už všetci prevádzkovatelia svoje zariadenia neotvorili. Medzi nimi aj hotel Avion. Dvojhviezdičkové zariadenie so 105 izbami na Ivanskej ceste lákalo najmä nenáročnú klientelu. Jeho súčasťou bola reštaurácia, kaviareň s barom aj konferenčné priestory.

Majiteľ: pandémia neodíde

Majiteľ dnes plánuje prestavať hotel na polyfunkčný objekt. V dokladoch pre úrady poukazuje na to, že sa situácia na trhu zmenila v dôsledku pandémie. „Protiepidemiologické opatrenia výraznou negatívnou mierou ovplyvnili najmä ubytovacie a stravovacie služby,“ píše investor vo svojom zámere. Situáciu vyhodnotil ako nenapraviteľnú. „Nepriaznivá situácia pretrváva a nie je predpoklad na výrazné zlepšenie ani v budúcnosti, následkom čoho bola v roku 2021 ukončená činnosť prevádzky hotela,“ informuje. Situáciu sa rozhodol riešiť prestavbou hotela na polyfunkčný objekt „s perspektívou lepšej využiteľnosti objektu a jeho ekonomickej a spoločenskej prosperity“. Existujúci objekt plánuje nadstaviť tým, že pridá železobetónovú prefabrikovanú konštrukciu. Objekt s piatimi nadzemnými podlažiami by mal mať po rekonštrukcii o dve podlažia navyše a tvar písmena U. Kým teraz má takmer štyritisíc štvorcových metrov podlahovej nadzemnej plochy, po novom má rozloha tejto plochy vyrásť na niečo nad 10-tisíc štvorcových metrov. Návrh počíta s tým, že v objekte by vzniklo celkovo 70 bytových jednotiek. Najväčšie zastúpenie by mali mať dvojizbové byty, ktorých by malo byť 38. Dopĺňať by ich malo 19 trojizbových, 10 jednoizbových a trojica štvorizbových jednotiek.

Je to trend

Prestavba hotela či kancelárskej budovy na byty nie je v Bratislave ojedinelá. Napríklad aj v susedstve hotela Avion došlo k prestavbe nevyužívanej školy, keď komplex Dornyk priniesol na trh malometrážne štartovacie byty. Premenou prejde aj bratislavský hotel Holiday Inn. Ten bol pre pandémiu zatvorený a v budúcnosti by sa mal zmeniť na apartmánový dom. Podobne aj Garni G hotel na Košickej ulici, ktorý takisto prerobili na apartmány. Práve byty, resp. bytové apartmány sú dnes na realitnom trhu nedostatkovým tovarom a spomedzi všetkých druhov nehnuteľností sa najrýchlejšie rozpredávajú. Posledné roky pritom ceny nehnuteľností lámu historické rekordy. Za projektom stojí akciovka Imoba Fin, ktorá je aj vlastníkom pozemkov. Spoločnosť vznikla v roku 1999 a sídli v Senci. Firma nebola spájaná so žiadnym developerským projektom. Tomáš Vašuta

 

Zdroj:  Sme; BRATISLAVA

Autor: Tomáš Vašuta