Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Oplatí sa mi teraz kúpiť byt?

Také drahé ešte neboli: Ceny nehnuteľností na Slovensku prekonali historické rekordy a budú ďalej rásť:

Nehnuteľnosti za posledné mesiace zdraželi na nové maximum. Národná banka Slovenska informuje, že ceny bytov a domov v medziročnom porovnaní rástli najrýchlejšie od poslednej krízy. Nejde však o žiadnu realitnú bublinu, ako to bolo v roku 2008. Odborníci očakávajú, že ceny budú aj naďalej stúpať. Pre koho sa kúpa vlastného bývania stane nedostupná a čo robiť, ak vlastníte nehnuteľnosť na predaj?

Priemerná cena bývania sa aktuálne pohybuje na úrovni 1 603 eur za štvorcový meter. V porovnaní s rovnakým obdobím vlani ceny poskočili o 9,7 percenta, čo je najrýchlejšie za posledných 11 rokov. Podľa štatistík portálu Nehnuteľnosti. sk sa rast cien bytov udržal aj v treťom štvrťroku.

“Medziročné porovnanie prinieslo z celoslovenského pohľadu krajských miest až dvojciferný nárast pri najsledovanejších bytoch, 2-izbové o 9,38 % a 3-izbové o 11,96 %. Príčiny rastu cien nehnuteľností ostávajú nezmenené. Nízka ponuka starších lacných bytov, vysoký podiel novostavieb, lacné peniaze v bankách,” hovorí PR manažér realitného portálu Peter Porubský. Ľudia najčastejšie vyhľadávajú na kúpu byty a tie aj najviac zdraželi.

“Zatiaľ čo ceny domov sú nižšie oproti predkrízovým úrovniam o -3,5 %, tak byty už svoje cenové maximum prekročili, a to v priemere o viac ako 17 %,” hovorí analytička Poštovej banky Lucia Dovalová. Náskok zaznamenali najmä veľkometrážne byty. 5- a viacizbové byty zdraželi o viac ako 500 eur za štvorcový meter, čo predstavuje nárast o tretinu. O viac ako pätinu drahšie ako rekordné ceny spred 11 rokov sú aj 3- a 4-izbové byty. Tam si za štvorcový meter priplácame zhruba o 310 eur viac.

Jednoizbové presahujú svoje maximálne hodnoty z roku 2008 najmenej o 13 %, respektíve o 249 eur za štvorcový meter. Pri dvojizbových si priplácame o niečo viac, a to 287 eur, teda 17 %.

Priemerná cena bývania je najdrahšia v Bratislavskom kraji, ktorá je v niektorých častiach viac ako dvojnásobná v porovnaní s ostatnými slovenskými krajmi. Nad úroveň 1 000 eur za štvorcový meter však ceny poskočili už aj v Trnavskom, Žilinskom, Prešovskom a v Košickom kraji. Ceny bytov najvýraznejšie rástli v Prešovskom kraji, a to hlavne pre okresy v tatranskom regióne.

Priemerná cena domov zas najviac stúpla v Žilinskom kraji, konkrétne najmä v Martinskom a Ružomberskom okrese. Podľa analytikov by dopyt po bývaní mal pretrvávať aj v nasledujúcich štvrťrokoch. “Už však očakávame, že dôjde k zmierňovaniu dynamiky rastu cien nehnuteľností. Nízke sadzby však budú aj naďalej lákať ku kúpe vlastného bývania či k investícii do nehnuteľností, čiže dopyt bude, no budú ho ‚zosekávať’ prísnejšie podmienky úverovania” odhaduje Dovalová.

To, či si ľudia budú môcť dovoliť nové bývanie, bude do značnej miery závisieť od dostupnosti hypoték. Pre nadmerné zadlžovanie Slovákov totiž Národná banka Slovenska v posledných rokoch prijala viaceré opatrenia. Ľudia musia mať pri kúpe nehnuteľností časť vlastných úspor a taktiež obmedzila strop hypotéky príjmom jednotlivca či domácnosti. Problém teda budú mať najmä Slováci s nižšími zárobkami. mz, FOTO: Matej Jankovič, Július Dubravay, tasr

Prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska Ján Palenčár: Starý predajte a kúpte nový

Dalo sa očakávať, že ceny nehnuteľností sa vrátia na maximá spred krízy v roku 2008?

– Pokiaľ sa pozrieme na vývoj realitných trhov v krajinách západnej Európy, všetky prepady cien spôsobené prasknutím realitných bublín boli nasledované stabilizáciou trhu spojenou s postupným zvyšovaním cien. Z tohto dôvodu sa dalo v čase prasknutia realitnej bubliny na Slovensku (jeseň 2008) a pádu cien nehnuteľností predpokladať, že sa v nasledovných rokoch ceny opäť priblížia k predkrízovým úrovniam. Táto situácia nastala v priebehu 10 rokov.

Je tempo rastu cien nafúknuté alebo, naopak, spôsobené trhom?

– Tempo rastu cien je prirodzené vzhľadom na silný a neutíchajúci dopyt.

Aké sú hlavné príčiny, ktoré tlačia ceny nehnuteľností nahor?

– Zásadný dôvod rastu cien je silnejší dopyt po kúpe nehnuteľností, ako je ponuka. Základnými faktormi, ktoré ovplyvňujú dopyt, sú: pozitívna spotrebiteľská nálada, ekonomická situácia obyvateľstva a výhodné podmienky pri hypotekárnych úveroch.

Ktoré nehnuteľnosti budú ešte rásť – staršie byty, domy, novostavby?

– Rast cien bude pokračovať predovšetkým pri bytoch, o ktoré je dlhodobo najväčší záujem.

Národná banka v komentároch analytikov tvrdí, že ceny ešte porastú, no nie už takým rýchlym tempom. Aký je váš názor?

– Keďže registrujeme silný dopyt po kúpe nehnuteľností (predovšetkým bytov) a zároveň sme vo viacerých regiónoch Slovenska zaznamenali pokles množstva voľných bytov (predovšetkým v Bratislave), predpokladáme, že ceny naďalej porastú.

Oplatí sa pri súčasných cenách kupovať byty?

– Ceny nehnuteľností ďalej porastú a zároveň máme na Slovensku veľmi výhodné podmienky na hypotekárne úvery, čo je vhodná situácia na kúpu bytu.

V ktorých regiónoch (mestách) sú ceny najvyššie?

– Dlhodobo vedie Bratislava nasledovaná Košicami a ďalšími krajskými mestami. Ceny nehnuteľností najrýchlejšie rastú v Žilinskom kraji, kde medziročne stúpli až o 20 %.

Oplatí sa momentálne predaj nehnuteľnosti, ak ju vlastník nepotrebuje, alebo by mal ešte počkať?

– Vlastníkom starších nehnuteľností radíme tieto predať a kúpiť nový byt, čo je z dlhodobého hľadiska lepšia investícia – nižšia energetická náročnosť, nové prísnejšie technické normy, menšia potreba opráv a pod.

Ceny síce dosiahli rekord, no budú ďalej rásť. Oplatí sa aj kúpa nového aj predaj starého.

[Plus jeden deň; 260/2019; 08/11/2019; s.: 2,3; mz ; Zaradenie: AKTUÁLNE]