Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

ONLINE LIVE Hrozí v Európe bankový kolaps? – odborná diskusia NARKS

Odborná realitná diskusia, 31. marca 2023, od 13,00 hod.
WEBEX Meeting + živý prenos na Facebooku

 

Pripojenie cez Webex TU

Pripojenie cez Facebook TU

Ako aktuálna situácia na trhu ovplyvní trh s realitami? Ľudia v obave z nasledujúcich mesiacov vyberajú vklady z bánk, rušia investičné sporenia, hľadajú alternatívne uloženia peňazí. Je dôvod na paniku? Ako vidia aktuálnu situáciu renomovaní odborníci a ako v týchto časoch komunikovať s klientmi?

Termín: 31. marec 2023, od 13,00 do 14:00 hod.

Miesto: Online, prístup je bezplatne

Moderuje
Lenka Buchláková

Diskutujú
Ján Palenčár
prezident NARKS

Marian Paták
1. viceprezident NARKS / realitná sieť Directreal Slovensko

Stanislav Pánis
analytik J&T Banky

Peter Gurecka
odborník na financie, Partners Group

 

Témy diskusie

Bankový sektor sa otriasa. Neistota preplávala Atlantik a po americkej Silicon Valley Bank sa na pokraj kolapsu dostal švajčiarsky gigant Credit Suisse. Záchrana v podobe zlúčenia s odvekým rivalom prišla na poslednú chvíľu. Burzy aj napriek tomu začali nový týždeň v červených číslach. Hrozba, že banková kríza naberie globálne rozmery, tak stále nie je zažehnaná. Obavy cítiť aj na Slovensku. Národná banka však ubezpečuje, že nie je dôvod na paniku.
• Čo sa deje na trhu a ako to ovplyvní ďalší vývoj úrokov na hypotéky?
• ECB v zvyšovaní úrokov podľa ekonómov už dosiahne v máji strop. Budeme svedkami zlacňovania?
• Pribúda hotovostných klientov pri kúpe nehnuteľnosti (štatistiky ECB) – ako je to u nás?

Vplyv na trh nehnuteľností

Obavy ľudí stúpajú a hľadajú bezpečné uloženie peňazí mimo bánk – jednou nielen z investičných možností sú aj nehnuteľnosti.
• Aké má aktuálne možnosti klient pri hypotéke?
• Na čo si dávať pozor pri kúpe nehnuteľnosti?
• Ako dramaticky sa zmenila situácia na realitnom trhu?
• Ako reagujú developeri na slabý dopyt po nehnuteľnostiach?
• Čo radíte predávajúcim?
• Budú sa ceny nehnuteľností upravovať počas roka 2023?

Zmeny úrokových sadzieb

Rok 2022 bol mimoriadne bohatý nielen na politické, ale aj ekonomické udalosti. Jedna z najvýznamnejších zmien pre bežných ľudí prišla s rozhodnutím Európskej centrálnej banky po 11 rokoch zvýšiť základnú úrokovú sadzbu. Po dlhých mesiacoch tak aj na Slovensku skončila éra lacných peňazí. Bývanie sa tento rok kvôli drahším hypotékam stalo najnedostupnejšie za poslednú dekádu.
• Banky majú rekordné zisky, napriek tomu začali s tvrdým navyšovaním úrokových sadzieb.
• Po zdražení hypoték z jedného na vyše štyri percentá sú banky ochotné ľuďom požičiavať o 20 percent menej, ako bolo bežné predtým
• Menšie úvery ovplyvňujú kúpyschopnosť na realitnom trhu, kde už ceny začali koncom vlaňajška klesať
• Nárast úrokov o jeden percentuálny bod sa zvykne do dvoch rokov prejaviť poklesom cien o dve až štyri percentá, vypočítali českí ekonómovia
• Úrokové príjmy totiž tvoria väčšinu zisku bánk. Čistý úrokový výnos v minulom roku presiahol 1,74 miliardy eur, kým v roku 2021 sa dostal na necelých 1,64 miliardy eur. Čistý neúrokový výnos, ktorý tvoria najmä poplatky za služby, taktiež rástol a presiahol hranicu 938 miliónov eur. V roku 2021 sa tento druh výnosu vyšplhal na 814,8 milióna eur.
Predchádzajúce maximum bankový trh dosiahol v roku 2016, vtedy banky zarobili necelých 742 miliónov eur. K novému rekordu bankám okrem iného pomohlo aj to, že počas pandémie štát zrušil bankový odvod. V roku 2017 banky v rámci tohto odvodu poslali štátu viac ako 127 miliónov eur. Na druhej strane, k rekordnému výsledku vtedy sektoru pomohli jednorazové príjmy.

 

Už 30 rokov
Spájame profesionálov v realitách