Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Obrovský záujem o lacné hypotéky vytlačil ceny nehnuteľností nahor

Napriek rapídnemu zdražovaniu, bývanie je v súčasnosti stále výrazne lacnejšie ako v období realitného boomu v roku 2008.

[tvnoviny.sk; 02/11/2016; BRATISLAVA/TV Markíza ; Zaradenie: Ekonomika]

Realitný boom tlačí ceny nehnuteľností na Slovensku raketovo hore. Za všetkým stoja nízke úrokové sadzby, ktoré dovoľujú ľuďom investovať do vlastného. Byty a domy sa predávajú za ceny, ktoré by pred pár rokmi za bývanie nikto nedal.

Národná banka Slovenska bude od budúceho roka na hypotekárnom trhu sprísňovať podmienky. Viacerí sa tak hrnú do hypoúverov hlava nehlava. Výsledkom sú vyššie ceny nehnuteľností.

“Ceny nehnuteľností dynamicky rástli. Jednoznačne možno očakávať ďalšie zvyšovanie cien, vzhľadom k tomu, že ekonomike sa darí a obyvatelia sa ešte stále snažia získať výhodné úverové podmienky,” konštatuje Martina Solčanyiová, hovorkyňa NBS.

To, že ceny nehnuteľností išli nahor vidieť na číslach najmä v priebehu tohto roka. Meter štvorcový v bytoch a domoch na Slovensku stál v poslednom sledovanom 3. štvrťroku v priemere 1295 eur. Pričom na začiatku roka to bolo v priemere 1238 eur za meter štvorcový. A ešte menej sme za bývanie platili vlani.

Ceny bytov v Bratislave ďaleko prevyšujú ostatné regióny

Ceny nehnuteľností stúpli v priemere o viac ako 5 percent. Tradične už najdrahšie je bývanie v Bratislave, kde je najvyššia životná úroveň a priemerné ceny nehnuteľností tu ďaleko prevyšujú ostatné regióny. Viac si predajcovia ale pýtali aj v Žilinskom a Nitrianskom kraji.

Napriek zdražovaniu na dračku idú najmä byty. Slováci sú ochotní kupovať ich za takú sumu, ktorú by pred pár rokmi za vlastné bývanie nedali.

“Ako príklad uvediem bratislavský Ružinov, kde cena dvojizbového bytu stúpla medziročne o trinásť percent. To je naozaj vysoké číslo. Pred rokom ste si mohli kúpiť dvojizbový starší byt za 100-tisíc, dnes si ho nekúpite pod 113-tisíc eur,” Ján Palenčár, prezident Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska.

Čo teda robiť, požičať si alebo počkať?

Odborník na reality radí najskôr rozhodnúť sa, či sa chcete usadiť a zvážiť či chcete byt alebo dom.

“Pokiaľ má túto otázku zodpovedanú, dnes je vhodná doba na zobratie hypotéky. Ak by som mal klientom poradiť, skôr by som radil kúpu nového bytu. Dnes nie je rozdiel medzi novým a starým bytom veľký. A je predpoklad, že príde aj k znižovaniu cien starých bytov,” radí Palenčár.

Napriek rapídnemu zdražovaniu, bývanie je v súčasnosti stále výrazne lacnejšie ako v období realitného boomu v roku 2008.