Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Obrovský rast cien nehnuteľností

Mária Ölvedyová, moderátorka: „Nedostatočná ponuka, vysoká inflácia, stúpajúce ceny energií a stavebných materiálov. Výsledkom je rekordné tempo rastu cien nehnuteľností. Len za minulý rok poskočili o desiatky percent. A zdá sa, že ani zďaleka sa ešte nepriblížili k svojmu vrcholu.

Michal Rybanský, redaktor: „Byty o dvadsať a domy dokonca až od tridsať percent. Ceny nehnuteľností na Slovensku sa škriabu do astronomických výšok. A zdá sa, že v najbližšom období ich nič nezastaví.“

Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií: „Táto dynamika nás trošku prekvapila, pretože toto už je naozaj extrémny nárast.

Michal Rybanský: „Problém treba hľadať na strane ponuky. Bytov je totiž stále nedostatok a tie, ktoré sa dostanú do predaja, sa míňajú ako teplé rožky. Dovoliť si ich však môže stále menej ľudí.

Ján Palenčár: „Dnes máme najhoršiu dostupnosť bývania v histórii.

Michal Rybanský: „Nič by sa na tom nemalo zmeniť ani v najbližšom období, a to aj napriek tomu, že aktuálne je rozostavaný takmer historický počet bytov. Čo by teda mohlo tempo zdražovania pribrzdiť?

Ján Palenčár: „Buď by prišlo k nejakej ekonomickej recesii, alebo príde povedzme k zásadnému zvýšeniu úrokových sadzieb na hypotéky.“

Roman Vrbovský, analytik Národnej banky Slovenska: „Tá cena samotná funguje ako určitý regulačný mechanizmus a jej vývoj by sa mal postupom času dopracovať do nejakého rovnovážneho bodu.

Michal Rybanský: „Pri vysokej inflácii, ktorá sa len v januári vyšplhala na osem a pol percenta, to nebude nič jednoduché. Rýchly rast cien nehnuteľností by mal podľa Národnej banky pokračovať aj v tomto roku. Príčinou je jednak slabá ponuka a zároveň aj prudký nárast cien stavebných materiálov.

Roman Vrbovský: „Rast cien nehnuteľností by sa mohol zastabilizovať na nejakom strednodobom horizonte. Bavíme sa približne o horizonte roku až dvoch.“

Michal Rybanský: „Ak si lámete hlavu nad tým, čo znamenajú stabilizované ceny, tak to sú také, ktoré sa približujú k aktuálnemu rastu miezd.“

 

Zdroj: TV JOJ; Prvé noviny

Autor: Michal Rybanský / Mária Ölvedyová