Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

O chaty je cez koronakrízu veľký záujem

Rekreačné nehnuteľnosti sú útočiskom aj miestom na home office. Ich ceny na Slovensku narástli po prvej vlne pandémie priemerne o tretinu

Monika Voleková

Mnohí seniori z veľkých miest odišli počas pandémie na chatu alebo do rodičovského domu na vidieku. Tam žili mesiace a do bytu sa vrátili až po upokojení situácie. Ľudia v produktívnom veku chatu využili ako miesto pobytu pre rodinu a home office, ak tam bolo kvalitné internetové pripojenie.

Dôležitá je dopravná dostupnosť

Dopyt po chatách je podľa realitných maklérov veľký. Napríklad v okresoch Pezinok alebo Skalica pri hraničnej rieke Morava si majitelia nechávajú vhodné nehnuteľnosti „v rodine“. Podľa prezidenta Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS) Jána Palenčára ceny týchto nehnuteľností vzrástli po apríli 2020 doteraz priemerne o 30 percent. Výhodou je možnosť financovať kúpu chalupy z hypotekárneho úveru.

„Kupujúci sú najmä obyvatelia miest, ktorí chcú chalupu v dobrej dopravnej dostupnosti. O nehnuteľnosti v atraktívnych lokalitách v blízkosti lyžiarskych stredísk či akvaparkov je záujem z celého Slovenska,“ ozrejmuje. Na výber sú nehnuteľnosti od záhradných chatiek a dreveníc cez apartmány až po stavby v exkluzívnych lokalitách, od niekoľkých desaťtisícok eur v pôvodnom stave po dvestotisíc eur, od kúpy až po prenájom.

Bratislavčania kupujú vo veľkom

Pri porovnaní množstva kupujúcich vedú Bratislavčania, tí kupujú aj lacné rodinné domy napríklad v okrese Levice. Veľký záujem majú tradične aj o horské oblasti Slovenska.

Pezinská realitná kancelária Orin Real prezrádza, že v ich okrese sa chystá developerský projekt zameraný na rekreáciu. Skalická Grand Real uvádza, že záujem je o domy na myjavských kopaniciach, vinohrady s domčekom a Slováci kupujú aj nehnuteľnosti na moravskej strane hranice, kde sú výborné možnosti rekreácie vrátane Baťovho kanála, do ktorého chce investovať aj Skalica.

Tradičným cieľom dovolenkárov sú horské oblasti Slovenska. Podľa realitnej kancelárie Residence Real z Liptovského Mikuláša je na Liptove veľký záujem o rekreačné chaty a apartmány a o nehnuteľnosti vôbec vrátane pozemkov. Pomyselný rebríček vedie Demänovská Dolina a Jasná, ale aj iné vzdialenejšie miesta. Záujem je najmä zo strany Slovákov (viac ako 90 percent) a Čechov.

Málo známy región

„Priemerná cena chaty sa určuje ťažko, množstvo chát a chalúp je v ponuke ako rodinný dom,“ uvádza J. Palenčár. Priemerná cena domov na rekreačné účely mimo miest na Orave, Liptove, Kysuciach či Záhorí sa pohybuje na úrovni 58-tisíc eur. Podľa J. Palenčára kúpa rekreačných nehnuteľností na severovýchode Slovenska pri ukrajinských a poľských hraniciach začína byť zaujímavá aj pre obyvateľov iných regiónov. Tento trend sa bude ešte viac stupňovať po dobudovaní diaľničnej infraštruktúry.

Rekreačné nehnuteľnosti na juhu Slovenska sú obľúbené vďaka množstvu termálnych kúpalísk, rybníkov a rieke Dunaj, najmä v lete. Orava, Liptov, Kysuce, Vysoké a Nízke Tatry či Slovenský raj sú vhodné na celoročné aktivity.

Navyše chaty a chalupy nemusia slúžiť majiteľovi len na oddych, ale aj ako zaujímavá investičná príležitosť, ktorú môže prenajímať. Mnohí investori už objavili aj tento segment a prinášajú rekreačné rezorty na celom Slovensku.

—-

Trendy v Česku

Po prvej vlne epidémie vzrástol záujem o kúpu rekreačných nehnuteľností a ceny stúpli aj v Českej republike. Podľa portálu e15.cz priniesol rok koronavírusovej pandémie u našich západných susedov zdraženie panelákových bytov o pätinu, starších bytov v Prahe o pätnásť percent a o 25 percent sú drahšie chalupy v obľúbenom regióne Krkonôš. Spolu s Krkonošami patrí medzi veľmi zaujímavé destinácie Vysočina, Šumava, Beskydy a Jeseníky. Podľa stránky reality.idnes.cz sa chata s 200 štvorcovými metrami a pozemkom 800 štvorcových metrov v krkonošskom Harrachove ponúka za 30 miliónov českých korún (takmer 1,2 milióna eur), rovnako ako len o málo väčšia chata v Špindlerovom Mlyne. (mv)

Zdroj:  Trend; Reality

Autor: Monika Voleková