Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Pri vybavovaní hypotéky sa pripravte na extra výdavky

14.10.2014, banky.sk, banky.sk
Pri vybavovaní hypotéky vás čaká aj niekoľko poplatkov, ktorým sa zvyčajne nevyhnete. Zaplatíte banke za schválenie úveru, katastru za zápis bytu, ale aj znalcovi za posudok.

Po schválení hypotéky sa pripravte na ďalšie poplatky spojené s poskytnutím a čerpaním úveru, ale aj odmeny pre znalca či kolky na kataster.

Poplatok za spracovanie úveru si banky určujú ako percento z poskytnutej sumy. Takže by malo platiť,že čím viac si požičiate tým viac zaplatíte, ale nie je to celkom tak, lebo banky majú aj horné hranice tohto poplatku. V bankách je tento strop dosť vysoký a šplhá sa až na niekoľko stoviek eur.

Našťastie tento poplatok zvyčajne nemusíte platiť naraz pri poskytnutí úveru. Banky vám ho radi rozpočítajú do schválenej výšky úveru a rozložia ho do mesačných splátok. Takto poplatok necítite hneď, ale zaplatiť ho aj tak musíte.

Navyše banky často v rámci sezónnych akcií lákajú klientov na odpustenie tohto poplatku. V rámci jesennej akcie odpúšťa tento poplatok napríklad ČSOB, Oberbank , OTP banka, Sberbank a VÚB banka. Všetky bankové akcie aj podmienky na zľavy na hypotéky si môžete pozrieť tu.

“UniCredit Bank v súčasnosti až do konca roka poskytuje hypoúvery so 100 % zľavou z poplatku. Klient tak môže ušetriť rádovo až stovky eur,” informuje Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit Bank.

Rozdiel v poplatkoch pri novej hypotéke a prefinancovaní starej zvyčajne nie je výrazný. Len zľavy pri poplatkoch pri refinancovaní bývajú štedrejšie.

Výdavky za znalecký posudok

Ďalší častý poplatok, ktorý banky vyžadujú je za ohodnotenie vašej nehnuteľnosti znalcom. Banka potrebuje vedieť reálnu trhovú hodnotu vášho vyhliadnutého bytu či domu. Tá sa môže líšiť od kúpnej sumy. Tento poplatok sa zvyčajne pohybuje od 100 do 300 eur a jeho výška sa odvíja od hodnoty nehnuteľnosti. Teda čim je dom drahší aj poplatok bude vyšší.

“Tieto poplatky neplatíte banke , ale sú spojené so splnením podmienok banky pre schválenie a čerpanie hypotéky,” dodáva Ďuďáková.

S výberom znalca, ktorý vám ohodnotí byt či dom vám tiež banka môže pomôcť. Robí to napríklad Slovenská sporiteľňa, ktorá navyše vybaví aj vklad záložného práva do katastra.

UniCredit banka znalecký posudok klientovi nevypracováva. Vie vám sprostredkovať objednanie a vypracovanie znaleckého posudku za zmluvne dohodnuté ceny.

Nezabudnite si po ohodnotení od banky vypýtať kópiu znaleckého posudku, pretože sa vám v budúcnosti pri refinancovaní môže zísť.

Prehľad extra poplatkov pri hypotéke

Katastrálne poplatky

S katastrom sú spojené ďalšie poplatky a papierovačky. Tie vám môže vybaviť aj váš realitný maklér alebo o to môžete požiadať aj banku. Ak to necháte na nich, tak im budete musieť vystaviť plnú moc a zaplatiť poplatky u notára, ktoré sú vo výšk niekoľko eur.

Návrh na vklad do katastra vás vyjde na 66 eur a zrýchlený vklad až na 265,50 eur.

Ak banke donesiete návrh na vklad do katastra a list vlastníctva s plombou, banka si ho overí cez internet a uvoľní vám peniaze na úver.

Výdavky na čerpanie úveru

Napokon vám banky môžu účtovať aj poplatky za čerpanie úveru. Zvyčajne túto činnosť spoplatňujú vtedy, ak úver čerpáte na viac krát, napríklad pri stavbe či rekonštrukcii domu. Poplatky za druhé a ďalšie čerpanie hypotéky sa pohybujú od 10 až 50 eur.

UniCredit Bank nemá poplatok za prvé čerpanie hypoúveru, ale účtuje si poplatok vo výške 15 eur za druhé a tretie čerpanie a to napríklad pri postupnom čerpaní úveru ak ide o výstavbu nehnuteľnosti.