Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Prečo mať svojho makléra

6.10.2014, mojdom.zoznam.sk, mojdom.zoznam.sk
Veľká časť Slovákov má v sebe stále zakorenený pocit vykonávať rôzne činnosti svojpomocne. No podobne ako pri stavbe domu či domácich opravách, aj pri predaji a kúpe nehnuteľností si už stále viac ľudí necháva poradiť od profesionálov.

Pokúsim sa v niekoľkých bodoch zhrnúť, prečo tak urobiť:
• Ak sa majiteľ nehnuteľnosti rozhodne predávať sám, prvým vážnym problémom je správne určenie ponukovej ceny. Vo veľkej väčšine prípadov je cena nadhodnotená. Majiteľ si spraví dôkladný prieskum na internete a zverejní svoj súkromný inzerát s cenou, ktorá je podľa neho konkurencieschopná. Cenová stratégia je pri tom stručná: “Uvidíme. Ak to nepôjde, cenu následne znížime”. Treba si však uvedomiť, že ponuky na internete sú len inzerátmi nezrealizovaných nehnuteľností. Sú teda zlou referenciou. Dobrý maklér vám navrhne cenu, za ktorú nehnuteľnosť predáte v dohľadnom čase.
• Ďalším problémom sú nekoordinované obhliadky. Prácou makléra je organizovať časy obhliadok a absolvovať ich so všetkými záujemcami. Ak sa majiteľ rozhodne robiť to sám, musí si byť vopred vedomý, že prehliadky zaberú značnú časť jeho času.
• Tretí problém nastane, keď sa konečne začne zdať, že je vyhraté. Objaví sa nie jeden, ale hneď niekoľko vážnych záujemcov pripravených nehnuteľnosť kúpiť. Majiteľ začne rokovať, no postupne sa zameria len na jedného záujemcu. Rokovania sa však začnú naťahovať, komplikovať a majiteľ zrazu stojí pred situáciou, že záujemca vlastne nemá dostatok financií alebo má také či onaké obmedzenie. Medzičasom však už prerušil obhliadky aj rokovania s ostatnými záujemcami. Hrozí mu tak, že bude opäť v bode nula.
• Ak ide všetko, ako má, a majiteľovi sa nakoniec oddelí zrno od pliev, dostane sa k štvrtému a predposlednému problému – rokovanie o podmienkach a zmluvách. Bez realitnej kancelárie sa predávajúca a kupujúca strana stretávajú v rokovaní bez dôveryhodného mediátora. Ak sú pritom na oboch stranách prítomní právnici, spleť požiadaviek a výhrad sa často môže zmeniť v nepreniknuteľnú húštinu, z ktorej niet cesty von. Nedôvera a podozrievanie môže viesť k zdĺhavému, nákladnému a rizikovému rokovaniu, nakoniec aj k rozpadu vznikajúcej dohody.
• A posledným, hoci zriedkavým problémom je absencia tretej strany ako zodpovedného svedka. Aj niekoľko rokov po transakcii môže vzniknúť technický či právny problém a predávajúca ani kupujúca strana nemajú svedka, ktorý by dosvedčil, ako obchod prebehol a čo bolo dohodnuté. Môže ísť napríklad o neoprávnený prevod nehnuteľnosti zaťaženej exekúciou alebo deklarované nedostatky v stave. Obidve strany v dokazovaní zostanú samy.

V čom vie maklér pomôcť
Realitný maklér má efektívnejší marketingový dosah. Ak si aj na marketing svojej nehnuteľnosti vyčleníte ľubovoľnú sumu, je pravdepodobné, že realitný maklér dosiahne viac. Vie, ktoré médiá, umiestnenia, fotky a slová majú efekt. Marketingové aktivity realitnej kancelárie už majú históriu a zotrvačnosť, takže efekt každého inzerátu sa len znásobuje.

Realitné kancelárie majú priestor na tzv. cross-sell, teda vedia nehnuteľnosť ponúknuť aj takému záujemcovi, ktorý pôvodne nemal záujem.

Realitný maklér pozná aktuálne drobné zmeny v procese realizácie. Drobné zmeny zákonov a postupy zúčastnených orgánov môžu mať až dramatický vplyv nielen na plynulosť, ale aj bezpečnosť realizácie celého obchodu. Keďže väčšina predajov sa realizuje s účasťou banky, poznať aktuálne metodické pokyny danej banky je nevyhnutnosť.

Realitný maklér ušetrí čas a nervy. Predaj nehnuteľnosti môže byť – oveľa viac ako kúpa – nervydrásajúca skúsenosť. Aj v prípade relatívne úspešného a plynulého priebehu predaja budú vo vás ako majiteľovi hlodať pochybnosti a obavy. Realitný maklér slúži ako nárazník na trhu a zabezpečí váš pokojný spánok.

Je ako bezpečnostná poistka v najhorších prípadoch. Nech sa snažíte akokoľvek, proces predaja nehnuteľnosti môže priniesť neočakávané udalosti, ktoré môžu zakývať transakciou či ovplyvniť transakcie na ňu nadväzujúce. Realitný maklér v takomto prípade nielenže vznik problému minimalizuje, ale pozná aj najrýchlejší a najefektívnejší spôsob riešenia. Či už ide o oneskorené čerpanie zo strany banky, prerušenie zápisu vkladu na správe katastra, alebo patovú situáciu v rokovaní zmluvných strán – osoba, ktorá “to už všetko zažila”, sa vám bude veľmi hodiť.

realitný maklér Ing. Martin Čapo CEO realitnej kancelárie Riešime bývanie, viceprezident NARKS www.riesimebyvanie.sk

Prečo mať svojho finančného poradcu
Dobrý finančný poradca vám ušetrí nemálo času i peňazí. Pozná vaše priority, krátkodobé či dlhodobé zámery a finančné, respektíve investičné možnosti. Pochopiteľne, vyžaduje si to istú dávku dôvery, ktorú nemožno získať na počkanie. Trochu trpezlivosti sa však v tomto prípade naozaj oplatí. Ak už máte svojho alebo rodinného finančného poradcu, určite sa vo svete financií pohybujete istejšie a vaše investičné rozhodnutia sú úspešnejšie. Dobrý finančný poradca má totiž prehľad o ponukách a zaujímavých príležitostiach na trhu, pozná konkurenčné produkty, ich silné i slabšie stránky a podobne. Znalosť týchto skutočností je súčasťou jeho práce. Podobne ako na realitnom, aj na finančnom trhu existuje paralelne veľa rôznych ponúk či možností a tie sa často líšia len v detailoch, ale občas dôležitých pre budúcnosť (napríklad vo fixácii výhodného úroku alebo v trvaní garancie dohodnutých podmienok). Spolupráca s vlastným finančným poradcom vytvára osobnejší vzťah. To umožňuje nájsť finančné riešenie, ktoré možno nie je najviac propagované, ale najviac vyhovuje požiadavkám klienta. Výber optimálneho finančného produktu totiž nie je len otázkou ceny. Osobný finančný poradca dokáže správnym výberom a kombináciou finančných produktov zredukovať nevyhnutné náklady a maximalizovať profit (či už v podobe financií, alebo služieb) a dosiahnuť tak najlepší pomer cena/výkon. Napríklad certifikovaný Wüstenrot poradca vám môže navrhnúť efektívne zhodnotenie vkladov, finančné zabezpečenie vlastného bývania, poistnú ochranu vás i vašich detí (doma aj na cestách) a tiež majetku. V neposlednom rade príde vhod aj skutočnosť, že osobný finančný poradca príde za vami na také miesto a v takom čase, ako vyhovuje vám. Mať svojho poradcu je užitočné, aj keď u nás ešte stále málo rozšírené. Zorientovať sa v ponukách (napríklad úverov na bývanie) sa, pravdaže, môžete aj sami, pravdepodobne ale nebudete mať k dispozícii toľko času ako niekto, pre koho je to hlavná pracovná náplň. Hoci vaša analýza situácie na trhu a konečné rozhodnutie môžu byť správne, bude to náročnejšie ako mať poruke fundované informácie od profesionála.

www.wuestenrot.sk