Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Na bývanie bude treba úspory. Banky dostanú strop na rozdávanie úverov

7.10.2014, HN, FIRMY & FINANCIE
ZISTENIE HN

Bratislava – Ľudia bez úspor, ktorí si budú chcieť kúpiť vlastné bývanie, narazia na nové pravidlá. Po novom sa už nebudú môcť plne spoľahnúť na úvery z banky. Podľa zdroja HN budú musieť záujemcovia o kúpu nehnuteľnosti dať minimálne desať percent z vlastného vrecka. Túto novinku má Národná banka Slovenska ohlásiť už dnes, pričom platiť by mohla už začiatkom budúceho mesiaca. Detaily banka zatiaľ odmietla komentovať. “Už dlhší čas upozorňujeme na možné riziká súvisiace s vývojom v tejto oblasti. Táto téma je aktuálna aj vo viacerých štátoch Európskej únie, pričom mnohé už pristúpili k určitej forme regulácie,” povedala pred časom pre HN hovorkyňa banky Martina Solčányiová. Cieľom opatrenia má byť preventívna ochrana bankového sektora, ale aj klientov v prípade, ak by sa bankový sektor na Slovensku dostal do problémov.

Za aj proti

Samotné banky nie sú jednotné v tom, či je takáto forma stropu pre úvery na bývanie potrebná. “Podľa nášho názoru je zmysluplný strop pre hypotekárne úvery na úrovni 90 percent z ceny nehnuteľnosti. Postupné obmedzovanie úverov s vyšším podielom financovania by nemalo mať závažný dosah na dostupnosť hypotekárnych úverov,” skonštatoval hovorca Slovenskej sporiteľne Štefan Frimmer. Upozorňuje, že v prípade budúcich kríz by práve klienti so “100-percentnými” hypotékami mohli trpieť najviac. “Na Slovensku je 100-percentné financovanie pomerne bežné. V krajinách, ktoré majú bohatšie skúsenosti s financovaním nehnuteľností, ako aj s poklesom ich cien, je to trochu inak,” dodáva.

Zmierni konkurenciu

Podľa niektorých finančných domov môžu mať až tisíce klientov problém zobrať si hypotéku. Práve pre absenciu úspor. Podľa ďalších je zbytočné, aby na tomto poli zasahovala centrálna banka. “Nemyslíme si, že v prípade slovenských bánk je potrebný regulačný zásah v tejto oblasti. Veríme totiž, že banky postupujú pri nastavovaní politiky dostatočne zodpovedne,” zhodnotila hovorkyňa Prima Banky Eva Čonková. S názorom Prima Banky v princípe súhlasí aj expert na bankovníctvo Maroš Ovčarik. Pripúšťa však, že napriek prísnym interným pravidlám môžu banky podceniť riziko na trhu v prípade úverov na bývanie. Dôvodom môže byť napríklad “nekalá” konkurencia. “Ak napríklad banky bežne ponúkajú 80-percentné prefinancovanie nehnuteľnosti a zrazu príde jedna banka s ponukou 110-percentného prefinancovania, ako sme to videli napríklad pred krízou, logicky naláka mnoho klientov,” hovorí Ovčarik s tým, že to môže byť zárodok budúcich problémov. “Takúto štedrú ponuku zákazníci preferujú a často ich ani nezaujíma, akú cenu za takýto úver zaplatia,” uzatvára. Jakub Mendel