Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Hypotéku získame ťažšie: Národná banka mení pravidlá

22.10.2014, pluska.sk, Správy
Pôžičky treba ponúkať opatrnejšie, tvrdí Národná banka Slovenska (NBS), ktorá dala komerčným bankám viaceré odporúčania k poskytovaniu hypoték a iných úverov.

Centrálna banka upozorňuje najmä na veľmi vysoký rast úverov, ktorý je jeden z najvyšších v Európskej únii. “Je dôležité, aby tieto trendy boli založené na zdravom prístupe, a nielen na tom, že sa tu zvýrazňuje konkurenčný boj, čo môže v budúcnosti spôsobiť viaceré riziká,” konštatoval výkonný riaditeľ útvaru dohľadu nad finančným trhom NBS Vladimír Dvořáček.

Rastúci dopyt po úveroch by totiž v rámci konkurenčného súboja medzi bankami mohol viesť k tomu, že by sa k nemu dostali aj takí klienti, ktorí by ho za normálnych okolností nedostali. Odporúčania NBS majú znížiť riziko, že ľudia nebudú mať peniaze na splácanie, ak by napríklad v budúcnosti začali rásť úrokové sadzby.

Menej 100 % hypoték
Hypotéky v rozmedzí 90 % až 100 % z hodnoty nehnuteľnosti by mali tvoriť najviac štvrtinu nových úverov na bývanie.
“Od 1. januára 2017 budú môcť banky poskytnúť iba 10 percent nových úverov v rozmedzí 90 až 100 percent hodnoty zabezpečenia, teda iba jeden úver z desiatich,” vysvetlil finančný expert Tomáš Legerský.
Banky by tiež mali robiť stresové testovanie svojho portfólia na nárast úrokových sadzieb a zvýšenie nezamestnanosti.

Účinnosť: od novembra 2014

Refinancovanie starých pôžičiek
Významné je aj odporúčanie, aby boli banky obozretné pri refinancovaní úverov.
“Dnes je bežné, že pri refinancovaní ľudia využijú nízke úroky na navýšenie úveru. Tieto peniaze potom často smerujú do spotreby, na dovolenky či autá. Opäť však klienti nerátajú s tým, že im pri poklese úrokovej sadzby síce nestúpne splátka, ale ak sa v budúcnosti sadzby navýšia, splátka pôjde rapídne nahor,” upozornil odborník.

Účinnosť: od marca 2015

Maximálna splatnosť
Banky by nemali poskytovať úvery na bývanie s príliš dlhou splatnosťou. Maximálna splatnosť úverov má byť 30 rokov.
Podiel úverov so splatnosťou nad 30 rokov môže byť podľa odporúčaní najviac 10 %, takže až 90 percent hypotekárnych úverov sa bude môcť poskytovať maximálne s 30-ročnou splatnosťou.
Maximálnu lehotu splácania spotrebiteľských úverov odporúča NBS na 8 rokov.

Účinnosť: od marca 2015