Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Hypotéka, ktorá ušetrí tisíce eur

13.10.2014, Eurotelevízia, Inzercia
Bývame s manželom v prenajatom byte, kde nám onedlho končí zmluva. Rozhodli sme sa, že už nepôjdeme do ďalšieho prenájmu, ale kúpime si byt. Hoci máme našetrené peniaze, na jeho kúpu si musíme požičať a vlastné peniaze použijeme na prípadnú rekonštrukciu. Známi nám odporučili požiadať o zvýhodnenú hypotéku pre mladých. Poradíte nám, za akých podmienok ju môžeme získať?

Romana, Prešov

Hypotéka pre mladých je špecifický úver, s ktorým mladí ľudia získavajú 3 %-né úrokové zvýhodnenie (z toho 2 % poskytuje štát a 1 % banka). Okrem nezanedbateľnej finančnej úspory, ktorá sa pohybuje pri 50-tisícovom úvere so splatnosťou 30 rokov na úrovni 5 000 eur, ponúka dotovaná hypotéka oproti klasickému úveru na bývanie ďalšie výhody – napríklad pri narodení dieťaťa si viete znížiť splátky na polovicu alebo odložiť splácanie istiny úveru (vtedy sa platia len úroky) na dva roky.

Podmienkou jej získania je vek do 35 rokov (žiadosť môžete podať najneskôr v deň 35-tych narodenín) a priemerná hrubá mzda za minulý rok do 1 114,10 eur, ktorá platí až do konca roka. Ak o úver žiadajú dvaja žiadatelia, čo je aj váš prípad, platí dvojnásobná suma. Tá sa porovnáva voči spoločnému priemernému príjmu. Tak sa k lacnejšej hypotéke dostanú aj páry, kde jeden zarába viac ako je hranica pre jednotlivca a druhý menej. Podmienku veku však musia spĺňať obaja.

Aj keď z pohľadu nároku na zvýhodnenie sa hodnotí príjem za predchádzajúci rok (pre žiadosti podané v tomto roku sa vychádza z príjmov za rok 2013), dnes môžete zarábať aj viac. Dokonca je to výhodnejšie, pretože schopnosť splácať úver banky posudzujú podľa aktuálneho príjmu a s vyšším príjmom môžete získať lepšie podmienky. Od januára sa už nárok na štátny príspevok bude posudzovať podľa príjmov za rok 2014, preto ak v tomto roku váš príjem stúpol tak, že by mohol presiahnuť príjmovú hranicu, mali by ste žiadosť podať najneskôr do konca roka.

Úrokové zvýhodnenie môžete získať na sumu do 50 000 eur a zároveň do 70 % z hodnoty založenej nehnúteľhosti. Požičať si je možné aj viac, no časť úveru presahujúca niektorú z týchto hraníc sa už bude úročiť štandardne. V priebehu prvých piatich rokov môžete predčasne splatiť ľubovoľnú časť hypotéky, potom sa dajú štandardne robiť mimoriadne splátky bez poplatkov len pri obnove úrokovej sadzby. Ak si ale úver vezmete vo VÚB banke, získate možnosť kedykoľvek v priebehu každého roka urobiť jednu mimoriadnu splátku až do výšky 20 % z pôvodnej sumy úveru.

Radí Melinda Burdanová, vedúca oddelenia úverov VÚB banky