Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Ceny bývania sú stabilné, ľudia si môžu dovoliť väčšie byty

4.11.2014, etrend.sk, TRENDreality
Po niekoľkoročnom prudkom náraste a následnom rýchlom prepade sú ceny bývania na Slovensku už takmer päť rokov stabilné. Príjmy sa však mierne zlepšujú a hypotéky sú rekordne lacné, vďaka tomu sú byty pre ľudí relatívne najdostupnejšie v histórii vo všetkých krajoch.

Ako uvádzajúci analytici Národnej banky Slovenska (NBS) v komentári k práve zverejneným údajom o cenách nehnuteľností v treťom štvrťroku tohto roku, postupne sa zmierňuje rozdiel medzi dostupnosťou bývania a vybavenosťou bytmi na Slovensku s väčšinou krajín Európskej únie.

Z porovnaní Medzinárodného menového fondu vyplýva, že kým na Slovensku sa dostupnosť bývania zlepšuje, v mnohých vyspelých krajinách sa domácnosti dostávajú k bývaniu zložitejšie, ako boli dlhodobo zvyknuté.

Pri porovnaní priemernej hrubej mesačnej mzdy v jednotlivých krajoch s priemernými cenami bývania v týchto regiónoch si môžu dovoliť väčší byt ako v predchádzajúcom štvrťroku obyvatelia všetkých regiónov okrem Košického kraja. Najmenšia obytná plocha vyjde z priemerného zárobku v Bratislavskom (0,79 m2) a najväčšia v Nitrianskom kraji (1,41 m2).

Priemerná cena nehnuteľností na bývanie sa podľa aktuálnych údajov centrálnej banky od začiatku júla do konca septembra zvýšila o štyri eurá na 1 215 eur za štvorcový meter, teda o 0,3 percenta. Medziročne je však nižšia o 0,4 percenta.

Aktuálna cena sa tak priblížila k dlhodobému priemeru 1 217 eur za m2. Zodpovedá približne cene z polovice roku 2007 a podľa NBS je o 21,6 percenta nižšia ako na vrchole realitného boomu pred šiestimi rokmi.

Kým ceny bytov sú stále o vyše dve percentá nad dlhodobým priemerom, domy sú o 1,5 percenta lacnejšie. K dlhodobému priemeru sa najviac približujú ceny jednoizbových bytov, ktoré sú drahšie len o niečo vyše percento.

Platí, že čím väčší byt, tým je cena vyššia oproti dlhodobému priemeru. Pri päťizbákoch je tak rozdiel vyše šesťpercentný. Rovnaká situácia je aj pri rodinných domoch, kde sú vily 1,4 percenta nad dlhodobou úrovňou.

Ako sa zmenili ceny v regiónoch (eur/m2)

Kraj     Priemerná cena v 3. štvrťroku 2014  Medzikvartálna zmena v %   Medziročná zmena v %
Bratislavský       1 642              +0,24            -0,73
Trnavský          823              +0,49            +0,61
Nitriansky         582              +0,52            -0,68
Trenčiansky        628              +0,32            -2,18
Žilinský          783              -1,76            +1,29
Banskobystrický      754              +0,80            +2,03
Košický          936              +1,30            +1,96
Prešovský         764              -0,39            -2,68
SR spolu         1 215              +0,33            -0,41

Zdroj – Národná banka Slovenska

Z regionálneho pohľadu je cena pod dlhodobým priemerom len v Prešovskom (-3,4 %) a mierne aj v Trenčianskom a Trnavskom kraji. Výraznejšie nad dlhodobou úrovňou sú ceny v Košickom (7,7 %), Banskobystrickom (6,9 %) a Žilinskom kraji (6,7 %).

A v prešovskom a trenčianskom regióne priemerná cena bývania najvýraznejšie klesla aj za posledný rok, v banskobystrickom a košickom, naopak, najvýraznejšie narástla.

Priaznivejšie možnosti financovania bývania sa odrazili aj na údajoch o úspešnosti predajov domov a bytov. V priemere sa v treťom štvrťroku podarilo predať každý ôsmy ponúkaný byt, kým v jarných mesiacoch to bol každý deviaty. Zlepšila sa aj úspešnosť predaja rodinných domov, darilo sa predať každý 17., v predchádzajúcom štvrťroku to bol každý 19. ponúkaný dom.