Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Dokážu obyvatelia Slovenska tolerovať vyššie sadzby na hypotéky?

Budú musieť, pretože zatiaľ nie sú k dispozícii iné alternatívy pre riešenie vlastného bývania, napísal Karol Ponesz, country manager Slovakia, Mattoni 1873

V ankete TREND Barometer sme sa pýtali respondentov, či dokážu obyvatelia Slovenska tolerovať vyššie sadzby na hypotéky. Elektronicky hlasovalo medzi stredou 14. septembra 2022 a pondelkom 19. septembra 2022 celkovo 51 vybraných osobností slovenskej ekonomiky.

Pozrite si výsledky ankety a odpovede:

43% Áno, ale priestor na ďalší rast sadzieb už nie je veľký

Andreas Kreutz, konateľ, Tailor Made, s.r.o, Bratislava. Vysoký nárast sadzieb HÚ v kombinácii s rastom nákladov na energie by mohol byť kritický pre mnohé rodiny s napätým rozpočtom.

Marián Ráno, riaditeľ, Solidita, s.r.o., Bratislava. Úroky z úverov sú u nás nízke, takže nemôže nikto nič povedať, ak sa zvyšujú. Na druhej strane by sa však mali zvyšovať aj úroky z vkladov a to už sa bankám akosi nechce. Ako je to možné ? Ten trh asi ozaj nevyrieši všetko.

Ján Palenčár, prezident, Národná asociácia realitných kancelárií. Slováci sú schopní zaplatiť drahšie hypotéky. Súčasné sadzby boli pred pár rokmi atraktívne. Spomienkový optimizmus na jednopercentné hypotéky Slovákov pri súčasných sadzbách zneisťuje.

Roman Fila, výkonný riaditeľ, Wisdom Factory, s.r.o. , Bratislava. Priestor na rast je závislý na lokalite – napríklad v Bratislave a okolí by zrejme trh nemal problém aj s mierne vyššími úrokmi ako v súčasnosti.

Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko. Pozitívom zvyšovania sadzieb je fakt, že už utlmuje rekordne rýchle a rizikové zadlžovanie obyvateľov Slovenska z minulých rokov. Negatívom je zhoršujúca sa dostupnosť bývania, ktorá sa však dá riešiť. Nevidím reálne, že by sa sadzby dostali na úroveň Česka. Kto potrebuje bývať a má stabilnú prácu, ešte nejaký čas dokáže získať financovanie. Kľúčové je myslieť na to, že popri dlhu si treba aktívne tvoriť finančný majetok a mať uzavreté životné poistenie s poistnými sumami kľúčových rizík.

Tomáš Lysina, partner, Lysina-Roško & Partners. Obyvatelia Slovenska sú v čase zdražovania na rastúce ceny veľmi citliví. Rovnako tak vnímajú aj vyššie sadzby na hypotéky. Do istej miery zvyšovanie Slováci unesú, ak však budú sadzby pravidelne stúpať, s najväčšou pravdepodobnosťou dôjde ku kríze aj v tejto oblasti.

Marek Polic, garant projektov, KROS a.s. Mnoho ľudí sa nedokáže pohnúť bez hypotéky. Ak chcú bývať vo vlastnom, tak budú musieť akceptovať vyššie sadzby.

Martin Šmigura, investičný riaditeľ, WOOD & Company. Ľudia nebudú mať inú možnosť. Súčasné úrovne okolo 3-4 percent sa nevymykajú dlhodobému priemeru a záujem o hypotéky výrazne neohrozia. Je možné, že nastane pokles záujmu o úvery, ale k zastaveniu trhu určite nepríde.

Branislav Panis, generálny riaditeľ, Slovenské národné múzeum. Len do určitej miery.

Karol Ponesz, country manager Slovakia, Mattoni 1873. Budú musieť, pretože zatiaľ nie sú k dispozícii iné alternatívy pre riešenie vlastného bývania. Okrem toho Slováci preferujú bývanie vo vlastnom oveľa viac, ako je priemer EÚ. Určitý pokles objemu úverov očakávam, podobne to už dnes vidíme v Česku. Rizikom však bude, že čoraz viac obyvateľov pôjde vo výške splátok na hranu vo vzťahu k svojim príjmom, čo môže znamenať v blízkej budúcnosti veľmi nepríjemné životné situácie.

Adriana Škriniarová, spoluzakladateľka Agapé Senior Park. Áno, Slováci vždy radšej nehnuteľnosť vlastnili, ako si ju prenajímali. Myslím si však, že aj v kontexte enormného zdražovania nie sme ďaleko od maxima, čo ľudia dokážu zniesť a priestor na ďalší rast sadzieb už zrejme nie je veľký. Nové bývanie, najmä pre mladé rodiny s deťmi, je už teraz veľmi ťažko dostupné. Na druhej strane pozitívom zvyšovania sadzieb by mohol byť návrat nadhodnotených cien nehnuteľností späť do normálu.

Attila Danko, konateľ, IBG International Battery Group, s.r.o., Pezinok

Ivan Hronec, CEO, Film Europe Media Company

Ján Majerský, managing director, Proma

Jaroslav Šedivý, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Danfoss Power Solutions, a.s.

Jozef Bojčík, konateľ, Medi Cool, s.r.o., Košice

Martin Kultan, generálny riaditeľ, Dôvera zdravotná poisťovňa, a.s.

Mikuláš Gazda, predseda predstavenstva, AGENDY, a.s., Vranov nad Topľou

Ondrej Laciak, riadiaci partner, Laciak & Co.,s.r.o., Bratislava

Peter Jakubička, CEO, Across Private Investments

Štefan Mácsadi, predseda, COOP Jednota Nové Zámky

Peter Michajlov, konateľ a výkonný riaditeľ , SIMPLEA FINANCIAL SERVICES, s.r.o., Bratislava. Všeobecne môžeme povedať, že realitný trh bol dlhú dobu prehriaty a dostupnosť hypoték za takmer nulové sadzby aktívne pôsobila na raketový rast cien nehnuteľností. Na príklade Českej republiky môžeme vidieť, že medziročný, 2 a pol násobný nárast úrokových sadzieb (z cca. 2,4% p. a. na cca. 6,2% p. a.) spôsobil pokles hypotékarneho trhu o cca. 50 % – čo na prvý pohľad vyzerá dramaticky, prakticky sa ale trh vrátil do objemových úrovní roku 2020, teda len o 2 roky späť, pred obdobie vyššie uvedeného extrémneho prehriatia. Pokiaľ sa teda bavíme o Slovensku, za realistický považujem postupný nárast priemerných úrokových sadzieb do konca roka 2022 k 4% p. a. a medziročný pokles trhu o 30-40% objemových jednotiek, ktorý zaznamenáme na prelome 1. a 2. kvartálu budúceho roka.

Pavel Smetana, člen predstavenstva, Universal maklérsky dom, a.s., Bratislava. Rast hypotekárnych úrokových sadzieb sa z krátkodobého hľadiska dotkne výlučne nových úverov a tých dlžníkov, ktorým bude v tomto období končiť fixácia. Takých, našťastie, z dôvodu prebehnutých kampaní finančných poradcov na predkĺženie doby fixácie úrokovej sadzby, nebude až toľko. Z dlhodobého hľadiska by vyššie sadzby mali naopak pôsobiť na pokles cien nehnuteľností.

Milín Kaňuščák, konateľ, Kami Profit, s.r.o., Bratislava. Nič iné im, žiaľ, nezostane, ak si na bývanie budú chcieť požičať. Sám som si v roku 2002 zobral hypotéku za úrok 7,5 % p.a. a bol som rád, že mi ju dali. Záujemcov, samozrejme, bude omnoho menej, cena bytov narástla a v kombinácii s vyššími úrokmi sa stávajú mesačné splátky za hypotéky pre mnohých nereálne. Ale to je vlastne cieľ ECB, znížiť dopyt a utlmiť infláciu.

Miloš Gloznek, projektový manažér, ŽSR. Ľudia na Slovensku sú schopní žiť z 350 € dôchodkov. Tak určite si poradia aj s touto situáciou, ak nie, tak azda pochopia, že nielen vlastná nehnuteľnosť je gesciou pokojného a pohodového života.

Branislav Polák, Chief Inovation Officer, STARMEDIA Co., s.r.o. Budú musieť, ak budú chcieť bývať vo svojom.

Elena Kráľovenská, konateľka, Keis Media, s.r.o., Bratislava

Luboš Vančo, partner, KPMG Slovensko, s.r.o.

Miloš Vašek, generálny riaditeľ, Dexis Slovakia, s.r.o., Vráble

Roman Kučák, CEO & co-founder, Anodius

Rudolf Lukačka, konateľ, Relas, s.r.o.

Roman Malček, majiteľ, Redox. Výška úrokových sadzieb  pre akýkoľvek produkt by vždy mala zohľadňovať výšku inflácie.To, že sa to nedeje ,signalizuje oveľa väčší problém, ktorý sa ukáže v najbližších mesiacoch.

Peter Dostál, predseda dozornej rady, Aliter Technologies, a.s., Bratislava. Väčšina si zafixovala úroky na viac rokov dopredu a na rozdiel od cien energií a potravín to nevnímajú ako aktuálny problém.

Dennis Fino, CEO, Barney Studio. Opýtam sa: a čo iné im zostáva? Sťahovať sa? Jednoducho sa každý uskromní a počká, kým si našetrí, alebo kým to klesne. Jednoduché. Prispôsobia sa situácii.

Juraj Heger, riaditeľ, Vydavateľstvo Slovart, a.s.. Nemyslím si, že existuje jedna vzorová skupina obyvateľov Slovenska. Do hry vstupuje príliš veľa faktorov – regionálnych, kvalifikačných aj neovplyvniteľných. Osobne verím, že trh nájde nejakú formu rovnováhy.

Dušan Ďurík, advokát, Škubla & Partneri. Asi nie celkom rozumiem otázke. Evokuje totiž, že by náklady súkromných úverov mal znášať niekto iný. Žeby štát, alebo banky? To by bola ale cesta ku komunizmu. Čo znie desivo. Ak sa nezvýšia úrokové sadzby v súčasnosti, problém sa len odsunie v čase, ale nevyrieši sa; a pribudnú ďalšie. “Tolerovať” toho budeme musieť všetci oveľa viac. Sme v kríze, ktorá nie je prvou ani poslednou (dúfajme) v dejinách a nejako sa s ňou budeme musieť vyrovnať. Panika určite nie je dobrým radcom.

Andrej Révay, prezident, Slovenská asociácia podnikových finančníkov

Drahoslava Kovárová, konateľka, VerbaLex, s.r.o., Bratislava

Miroslav Kunsch, generálny riaditeľ, IPESOFT spol. s r.o.

Martin Melišek, CFO, Softec. Keďže máme súbeh negatívnych dopadov extrémnej inflácie a zvyšovania úrokov hypoték, už dnes majú mnohé domácnosti problémy a dohromady je to už blízko zvládnuteľného maxima.

Anna Hudáková, business & HR consultant

Branislav Rentka, CEO, m:zone, s.r.o., Vráble

Marko Šarmír, managing partner, RecruitMen & Developium Group

Norbert Kuchta, riaditeľ, Trumpf Slovakia

Peter Markovič, dekan, Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave

4 % Rozhodne nie, domácnosti budú mať čoskoro problém

Anton Šnegoň, konateľ, Battal

Stanislav Kučírek, predseda, Slovensko-poľská obchodná komora

 

Zdroj: trend.sk; Správy