Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Nitra: Automobilka pravdepodobne oživí aj realitný trh

Automobilka Jaguar Land Rover si pre nový závod vybrala Slovensko

 

jaguar
Automobilka Jaguar Land Rover (JLR) si vybrala Slovensko, investícia za 1,5 miliardy eur by tak mala skončiť pri Nitre. Informovali o tom Financial Times. [ Pravda.sk, ČTK |

Automobilka Jaguar Land Rover si pre vybudovanie prvého závodu mimo Veľkej Británie vybrala Slovensko. Automobilka by mala zamestnať 6-tisíc ľudí a ročne vyprodukovať 300-tisíc áut. S výrobou áut by sa malo začať v roku 2018.
Podľa informácií agentúry Reuters automobilka informovala, že nový závod na Slovensku zohrá dôležitú úlohu pre rozšírenie výroby ľahších modelov. „S už zavedeným automobilovým priemyslom na vysokej úrovni je Slovensko atraktívnou rozvojovou príležitosťou,“ povedal generálny riaditeľ Ralf Speth.

JLR uviedla, že teraz spracováva štúdiu pre nitriansku továreň. Nitre dala prednosť pred inými lokalitami vďaka dobrej infraštruktúre a výbornému dodávateľskému reťazcu. Na Slovensku chce vyrábať luxusné autá s hliníkovou karosériou.

Vláda podpísala s automobilkou memorandum

Automobilka podpísala so slovenskou vládou predbežnú dohodu o postavení nového závodu.

Ohľadom investície sa konalo mimoriadne zasadnutie vlády. Brífing premiéra Roberta Fica po rokovaní trval veľmi krátko. Oznámil na ňom iba podpis „významného dokumentu“ s Jaguar Land Rover.

„Úmysel, ktorý sme spoločne ohlásili v tomto dokumente, vnímame ako významný krok na ceste k získaniu strategickej investície s pozitívnym dopadom pro Slovensko a pre celú Európsku úniu,“ uviedol Fico. Dodal, že vládu čaká na ceste k tejto strategickej investícii ešte množstvo náročných rokovaní. Konečné rozhodnutie o umiestnení závodu na Slovensku urobí automobilka ešte tento rok. O továreň sa okrem Slovenska uchádzala aj Česká republika, Poľsko, Maďarsko a Turecko, neskôr sa výber zúžil na Poľsko a Slovensko.

Slovensko si vlani udržalo pozíciu najväčšieho výrobcu automobilov v prepočte na obyvateľa, hoci produkcia vozidiel v krajine prvýkrát od roku 2009 klesla, a to na 971 160 vozidiel z rekordných 987 718 áut v roku 2013.

Automobilka pravdepodobne oživí aj realitný trh

[STV Jednotka, Správy RTVS; 23/08/2015;  Filip Szórád]

Ľubomír Bajaník, moderátor: “Nezamestnaní z okolia Nitry nedokážu obsadiť všetky pracovné miesta v novej automobilke. Nové príležitosti prilákajú aj ľudí z iných regiónov, čo pravdepodobne oživí realitný trh. Okrem Nitry bude priemyselný park ležať v katastroch obcí Dražovce, Lužianky, Čakajovce a Zbehy, dokonca veľmi blízko ich domov. Štát už začal vykupovať pozemky, ich majitelia dostanú pätnásť eur za meter štvorcový.”

Filip Szórád, redaktor: “Príchod britskej automobilky do Nitry sa prejaví aj na realitnom trhu v meste. Očakáva sa zvýšený záujem o kúpu a prenájom bytov. Podľa realitnej maklérky nie je v Nitre momentálne dostatok ubytovacích kapacít, keďže do mesta by sa za prácou mohlo presťahovať niekoľko stoviek ľudí z celého Slovenska. Šancu by mohli využiť developeri, ale aj ľudia, čo prenajímajú byty v meste.”

Beata Hudzovičová, nitrianska realitná maklérka, (člen NARKS): “Nitra už teraz nie je lacná lokalita. Samozrejme, týmto sa zvýši atraktivita tohto mesta. Zastabilizuje sa trh. Predpokladám, že ceny v Nitre a v blízkom okolí môžu vzrásť postupne o tých päť až desať percent.”

Filip Szórád: “Okrem zvýšeného záujmu o bývanie v meste by sa dopyt po ubytovaní mal prejaviť aj v okolitých obciach pri Nitre. V Čakajovciach, ktoré priamo susedia s budúcim automobilovým závodom, sa chystajú vybudovať nový nájomný dom aj pre budúcich zamestnancov Land Roveru. V prípade veľkého záujmu by mohol pribudnúť aj ďalší.”

Milan Greguš, starosta Čakajoviec: “Keď budú žiadosti, že budeme vidieť, že sa hromadia žiadosti na obecnom úrade o ubytovanie, tak obec by vedela nájsť ešte nejaký priestor na vytvorenie nájomných bytových domov.”

Filip Szórád: “Realitní makléri predpokladajú, že časť zamestnancov si bude chcieť kúpiť, alebo prenajať v obci rodinné domy. V Čakajovciach by tak mohli pribudnúť obyvatelia s prechodným pobytom.”