Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Nehnuteľnosti, úroky a hypotéky

Štatistický úrad SR hlási medziročný nárast cien nehnuteľností o vyše 14 percent.
Nové sa zvýšili o 16 a staršie o 13 percent. Radosť z toho majú predovšetkým financujúce banky, ale nie Národná banka Slovenska. Zatiaľ sa teda zdražovanie hypoték v priemere o 0,5 percenta ani pokles príjmu domácností z dôvodu vysokej inflácie nepremietli do poklesu cien bytov.
Domácnosti sú podľa všetkého o vývoji na trhu bývania informované, a tak doterajší hypotekárni klienti zvyšujú obdobie fixácie úrokov na vyše päť rokov a počítajú so sprísňovaním podmienok čerpania hypoték podľa všetkého už od októbra tohto roka.
Ďalšou príčinou zvyšovania cien bývania je, že ponuka nových nehnuteľností zaostáva za dopytom. Tento rozdiel by mal vyriešiť doteraz neschválený nový stavebný zákon, ktorý predpokladá zrýchlenie a zefektívnenie stavebného konania, ako aj už schválený zákon týkajúci sa výstavby nájomných bytov.
Vyššie ceny nehnuteľností si vyžadujú čerpanie vyššieho objemu hypotekárnych úverov, ktorých splácanie sa pri vyššom veku žiadateľa predlžuje až do obdobia dôchodkového veku, keď príjem budúceho dôchodcu je výrazne nižší.
Podľa údajov z centrálnej banky až polovica z hypotekárnych dlžníkov vo veku nad štyridsať rokov bude hypotéku splácať až do dôchodku. Národná banka Slovenska sa preto rozhodla od októbra tohto roku zmeniť parameter, ktorý určuje, koľko peňazí si klient môže od komerčnej banky požičať na hypotéku, aby jeho záväzky boli splatené pred odchodom na dôchodok.
Doteraz sa objem poskytnutých peňazí vypočítal ako osemnásobok ročného príjmu, u mladšieho klienta až deväťnásobok jeho ročného príjmu. Tento parameter sa od októbra zmení tak, aby nikto nesplácal hypotéku dlhšie ako do veku 64 rokov.
Znamená to, že pokiaľ dnes si klient mohol požičať peniaze do už spomínaného násobku, tak ten sa po novom bude ročne znižovať o 0,25-násobok ročného príjmu. Žiadateľom nad štyridsať rokov so splatnosťou úveru do dôchodkového veku sa tak bude postupne znižovať maximálny podiel dlhu k príjmom. Získa hypotéku s nižším objemom peňazí, a keď si teda bude chcieť kúpiť vlastné bývanie, potrebuje mať aj viac vlastných usporených peňazí.
Podľa názoru centrálnej banky bude mať uvedené opatrenie vplyv na zníženie tempa úverovania, čo je však dôležitejšie, výška dlhu bude viac v súlade s príjmom žiadateľa, ktorý svoj záväzok nebude splácať počas poberania dôchodku.
Z hľadiska centrálnej banky tak ide o opatrenie podporujúce systém obozretného podnikania, čo obmedzí aj počet záujemcov o refinančné úvery, ktorí sa v tomto roku dosť výrazne podieľali na objeme novo poskytnutých hypoték, presahujúcich až dve miliardy eur mesačne v tomto roku.

Zdroj: finreport.sk

Autor: Zuzana Fryč