Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Nehnuteľnosti siahli na nový rekord

Patrik Švajda, moderátor:

“Bytov je málo a tie, ktoré ostali v ponuke, siahajú cenovkami na historické rekordy.”

Lenka Vavrinčíková, moderátorka:

“Okrem novostavieb si tak priplácame aj za kedysi lacnejšie staré byty.”

Patrik Švajda:

“Ceny nezabrzdilo ani sprísňovanie podmienok na získanie hypoúveru.”

Andrea Mačošková, redaktorka:

“Očakávali, že preteky v zdražovaní bývania by sa už mohli v roku 2019 zastaviť, nestalo sa. Ceny nehnuteľností potvrdzujú nové maximá.”

Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií:

“Rok 2019 bol špecifický v tom, že ceny nehnuteľností naďalej rástli. Práve v tomto roku sme zaznamenali historicky najvyššie ceny od roku 1989, dokonca vyššie ako bolo rok 2008, keď vypukla realitná bublina.”

Andrea Mačošková:

“Realitný trh ťahajú stále najviac ceny nehnuteľností v Bratislave. Priemerná cena dvojizbového bytu, ktorý je najpredávanejší, sa tu v Starom Meste zastavila na hranici 195 tisíc.

Ceny nehnuteľností za 2-izbový byt

V celoslovenskom meradle vedú rebríček najdrahších dvojizbových bytov po Bratislave Banská Bystrica a Žilina. Rovnako idú hore aj trojizbové byty.”

Martin Lazík, realitný analytik:

“Vyskočili viaceré krajské mestá medziročným porovnaním povedzme Žilina až o 20 % a je to práve to, že z toho segmentu toho koláča štatistických cien tvoria stále väčšinu a väčší podiel novostavby, ktoré aj povedzme v týchto krajských mestách, napríklad aj v Žiline, už sú drahšie.”

Andrea Mačošková:

“No rozpredávajú sa ešte skôr ako ich postavia. V Bratislave je už dávno vypredané, mesto má najmenej voľných ponúkaných bytov.”

Ján Palenčár:

“Developeri majú záujem stavať byty kvôli neutíchajúcemu a veľmi silnému dopytu, ale tento stav je spôsobený veľmi dlhými povoľovacími procesmi pri stavebných povoleniach.”

Andrea Mačošková:

“A potom tí, ktorí hľadajú novostavby a nedostanú sa k nim, obzerajú už aj staršie byty, ktorých cenovky tiež závratne stúpajú. Nepomohli veľmi ani prísnejšie pravidlá na získanie hypoúverov. Ľudia sa k nim stále dostanú, len možno nie všetci, alebo za zhoršených podmienok.”

Ján Palenčár:

“Na jednej strane Národná banka obmedzila prístup k hypotékam, ale presne tá časť obyvateľstva, ktorým nebolo umožnené kúpiť si byt, nemá alternatívu. A tá alternatíva musí byť na trhu s nájomným bývaním.”

 

Andrea Mačošková: “No kým si ľudia vybrať nemôžu a banky budú v rámci konkurencie ponúkať tak nízke sadzby, ceny nehnuteľností sa budú pravdepodobne zvyšovať aj v roku 2020. Andrea Mačošková, televízia Markíza.”

[Markíza, 19:00; Televízne noviny; 27/12/2019; Andrea Mačošková; Zaradenie: z domova]