Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Nehnuteľnosti od našich klientov kupujeme priamo my. Šetrime tým čas a vlastníkovi garantujeme predaj!

Mário Glos, z realitného centra MGM:

Na realitnom trhu fungujú od roku 1997. Majú medzinárodné skúsenosti, sú inovatívni a prichádzajú na trh s novým spôsobom rýchleho a hlavne garantovaného spôsobu predaja nehnuteľnosti – kúpia ich oni.

O tom, ako to presne funguje, sme sa porozprávali s Mgr. Máriom Glosom C.I.P.S., konateľom realitného centra MGM a zároveň viceprezidentom Národnej asociácie realitých kancelárií Slovenska (NARKS).

Aké typy nehnuteľností vykupujete?

Úplne všetky – byty, domy, pozemky a aj komerčné nehnuteľnosti ako haly, sklady, budovy. Dokonca vieme kúpiť aj pozemok, ktorý nie je stavebný. A taktiež aj podiel v nehnuteľnosti.

Ako prebieha takýto výkup?

Je to veľmi jednoduché, vlastník sa nám ozve, napríklad telefonicky. Vypýtame si základné údaje o nehnuteľnosti. Najneskôr v nasledujúci pracovný deň vlastníka kontaktujeme späť aj s nezáväznou ponukou, dohodneme si osobné stretnutie, na ktorom prejdeme všetky ďalšie možnosti. Akonáhle sa dohodneme, realizujeme predaj, podpisujeme zmluvy a vyplácame kúpnu cenu. Tento proces vie byť veľmi rýchly.

Hovoríte, že výkup vo vašej réžii je veľmi rýchly, o akom čase sa teda bavíme?

Nehnuteľnosť vieme vykúpiť okamžite, do 48 hodín. Samozrejme, záleží to od typu nehnuteľnosti a ďalších okolností.

Čiže exekúcie pri predaji nie sú prekážkou?

Pre nás to nie je žiadna prekážka. Vlastníkovi pomôžeme aj v komunikácii s exekútorom a navyše sa postaráme o všetky právne záležitosti od rozpisu vyplatenia v kúpnej zmluve až po dosledovanie ich výmazu v katastri. Dokážete nehnuteľnosť kúpiť, aj keď je založená v banke a má na ňu vlastník zobratú hypotéku? Áno, dnes je takýchto nehnuteľností drvivá väčšina. Dohodneme sa s bankou, podľa vyčíslenia zostatku úveru sa následne vyplatí kúpna cena. V kúpnej zmluve sa dohodne rozpis kúpnej ceny a dohodnú sa ďalšie podrobnosti, ako napríklad odovzdanie nehnuteľnosti.

A stretávate sa s tým, že klient v nehnuteľnosti chce zostať naďalej bývať?

Áno, toto je dnes bežná požiadavka a z našej strany to vieme bez problémov akceptovať. Niekedy klienti potrebujú niekoľko mesiacov, kým im napríklad dokončia nehnuteľnosť, do ktorej sa sťahujú. COVID-19 spôsobil viaceré zdržania pri novostavbách a kolaudáciách, čiže odovzdanie nehnuteľnosti sa dohodne aj o niekoľko mesiacov. Rovnako bežné je aj to, že klient v nehnuteľnosti chce fungovať ďalej, ako keby v nájme, s možnosťou spätného odkúpenia. Aj toto je jeden z našich modelov, kedy vieme nehnuteľnosť vykúpiť.

Klient si teda vie kúpiť „svoju bývalú” nehnuteľnosť naspäť?

Áno. Tento model spätného odkúpenia je dnes veľmi populárny. Vlastník si napríklad potrebuje vyrovnať svoje záväzky, ale nechce sa sťahovať a má záujem po nejakom čase, napríklad po roku, nehnuteľnosť si znova kúpiť. Počas celého obdobia ju bez obmedzení užíva, ani jeho okolie si nevšimne žiadnu zmenu. Hneď na začiatku sa dohodne termín, dokedy má klient záujem si nehnuteľnosť odkúpiť späť a aj za akých podmienok. Je to veľmi efektívne riešenie, pokiaľ klient nechce meniť svoje bývanie a dočasne potrebuje vyriešiť svoju finančnú situáciu.

A čo dôchodcovia? Pred nejakým časom ste verejne prezentovali výkup aj od nich…

Tento „dôchodcovský systém” predaja nehnuteľnosti v zahraničí funguje roky. Mám taký pocit, že u nás na Slovensku je to stále tabu, čo je veľká škoda. Pritom je to výborný produkt, pri ktorom si aj starší ľudia vedia naplno užiť jeseň svojho života dôstojne, bez chýbajúcich financií a bez akejkoľvek zmeny svojho bývania.

Povedzte nám o tom viac, ako takýto výkup pri ľuďoch v dôchodkovom veku funguje? Je to bezpečné?

Postup je rovnaký ako pri klasickom predaji. Dôchodca odpredá svoju nehnuteľnosť, ale za podmienky, že v nej zostane bývať a bude ju bez akýchkoľvek obmedzení užívať až do konca svojho života. Podľa môjho názoru je to jeden z najbezpečnejší spôsobov prevodu. Celý proces prebieha pod dohľadom notára, je maximálne transparentný. Klient dostáva doživotné právo bývania a užívania nehnuteľnosti. Pri nás sa nemusí obávať, že by skončil niekedy v budúcnosti na ulici, všetko je zmluvne podchytené. Najväčšou výhodou je, že dôchodca nemení lokalitu, susedov, prostredie – všetko zostáva po starom až na jednu vec, ktorou je okamžité vyplatenie kúpnej ceny, čiže klient obdrží veľký objem peňazí, ktorý si vie začať hneď užívať.

Skúste nám na záver pár slovami zhrnúť najväčšie výhody priameho predaja nehnuteľnosti vášmu realitnému centru…

V prvom rade je to rýchlosť – kúpnu cenu vieme vyplatiť okamžite. Ďalej je to 100 % GARANCIA POVOLENIA VKLADU, čo znamená, že od začiatku nášho fungovania v roku 1997 nám na katastri povolili všetky kúpne zmluvy a prešli všetky predaje. Ďalšou výhodou je, že vlastník nemusí absolvovať desiatky obhliadok, nie je narušené jeho súkromie, jeho nehnuteľnosť nie je nikde zverejnená, fotky nenájdete na internete, čím je zachovaná maximálna diskrétnosť. A na záver to najdôležitejšie – predávajúcemu garantujeme kúpu jeho nehnuteľnosti, čiže má istotu a vyhne sa napríklad riziku, že iný kupujúci nakoniec nemusí dostať úver a po týždňoch čakania odstúpi od kúpy.

PR-CL NČ 5498

 

Zdroj: Nový Čas; Špeciálny projekt