Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

NEHNUTEĽNOSTI NA TRH STÁLE NEPRIBÚDAJÚ RÝCHLEJŠÍM TEMPOM

Dopyt po nehnuteľnostiach je vyšší ako ponuka. Realitným kanceláriám prichádzajú stále nové dopyty na strane kupujúcich, ktorí hľadajú nehnuteľnosť a potrebujú poradiť a niečo vhodné nájsť.

V posledných mesiacoch nepribúdajú na trh nehnuteľnosti rýchlejším tempom. V porovnaní s najlepším obdobím v nedávnej minulosti je ich približne o 20 až 25 % menej na celom Slovensku.

O situácii informoval analytik Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS) Martin Lazík.

“Ponuka je preto stále poddimenzovaná a dopyt po nehnuteľnostiach je stále vyšší, ako je súčasná reálna ponuka,” konštatoval.

Ponuka klesla

Podľa asociácie ponuka nehnuteľností klesla, čo zaznamenali viaceré regióny, napríklad Žilina aj hlavné mesto. “K dispozícii sú síce aj nové projekty, viaceré sú však v súčasnosti v Bratislave vypredané a nové prichádzajú do ponuky iba postupne,” konštatovala NARKS s tým, že jesenná sezóna na realitnom trhu sa začína.

Napriek tomu konštatuje, že bratislavské realitné kancelárie pracujú naplno. Prichádzajú im aj stále nové dopyty na strane kupujúcich, ktorí hľadajú nehnuteľnosť a potrebujú poradiť a niečo vhodné nájsť.

“Realitní makléri majú stále dostatok práce s aktuálnymi predajmi,” potvrdil analytik Lazík. Dodal však, že v lete sa predaj spomalil. Realitné kancelárie zaraďujú menej nových nehnuteľností do ponuky v súčasnosti, čo môže viesť k ďalšiemu spomaleniu obchodovania.

“Preto vzhľadom na pretrvávajúcu nízku ponuku neočakávame pokles cien v najbližšom období,” avizoval predpoklad vývoja cien.

Skladba projektov

Najviac sa predávajú 2- a 3-izbové byty. Tomu je prispôsobená aj skladba bytov v nových projektoch a toto zloženie zodpovedá aj klasickému bytovému fondu z minulosti, uviedla asociácia.

Podľa NARKS by sa spomaľovanie výkonnosti ekonomiky malo začať prejavovať na nálade kupujúcich postupne.

Najskôr musia prísť určité obmedzenia, ako zvýšenie životných nákladov, možné zmeny v zamestnaní, postoj zamestnávateľov, aby vznikol tlak na zvyšovanie úspor a šetrenie.

Vzhľadom na pretrvávajúcu nízku ponuku neočakávame pokles cien v najbližšom období.

[Trenčianske noviny; 40/2019; 07/10/2019; s.: 14; (TASR) ; Zaradenie: Bývanie]