Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Najvýznamnejšie novinky na realitnom trhu za posledné mesiace

Štúdia určila víťaznú trasu električky

Developerská skupina J&T Real Estate pokračuje v príprave novej električkovej trate, ktorá má spojiť Nivy s ďalšími mestskými časťami koľajovou dopravou. V septembri predstavila verejnosti výsledky porovnávacej štúdie, ktorá mala určiť najvýhodnejšiu trasu električky. Štúdia porovnávala trasy nielen z pohľadu prepravno-prevádzkovej efektívnosti, ale zohľadňoval sa aj dosah na existujúcu električkovú sieť a celkovú MHD, na pridanú hodnotu v systéme a tiež vplyv na cestné komunikácie.

Jedným z kritérií bol aj parameter priestorovej a technickej realizovateľnosti a tiež to, či a ako je územie dopravne obslúžené dnes, či nie sú k dispozícii iné dopravné systémy, ktorých zladenie s ďalším systémom električky by bolo technicky aj finančne náročné. Po posúdení všetkých spomenutých kritérií vyšla ako najvhodnejšia práve navrhovaná trasa Šafárikovo námestie – Pribinova – Košická s napojením na ružinovskú radiálu.

[Trend; 49/2018; 06/12/2018; s.: 19,20,21,22; Tomáš Vašuta ; Zaradenie: Extra reality]7

Tomáš Vašuta

Voľných skladov na trhu pribudlo

Aktivita na trhu prenájmov priemyselných priestorov utíchla. Medzikvartálne došlo k poklesu o 35 percent. Vyplýva to z analýzy realitnoporadenskej spoločnosti CBRE, ktorá mapovala situáciu na trhu v druhom štvrťroku 2018. Od apríla do júna bolo na slovenskom trhu prenajatých 65 602 štvorcových metrov skladov, čo bolo o tretinu menej ako v prvých troch mesiacoch tohto roka.

Najaktívnejšie v tomto smere boli logistické spoločnosti, druhým bol automobilový sektor. V druhom štvrťroku boli dokončené projekty v rozsahu 82-tisíc štvorcových metrov. Tri projekty zrealizovala spoločnosť CTP Invest – v regiónoch Nitra, Trnava a Žilina, celkovo s rozlohou 58-tisíc štvorcových metrov. Priemyselné areály v Senci sa rozšírili o dve haly – Prologis skompletizoval logistickú halu s rozlohou takmer 10-tisíc štvorcových metrov, Goodman park bol rozšírený o takmer 15-tisíc štvorcových metrov.

Slnečnice predstavili ďalšiu etapu

Najväčší rezidenčný projekt Slnečnice na okraji Petržalky počíta s ďalším rozširovaním. Developer Cresco Group plánuje výstavbu nového sektora smerom na západ od už vybudovaných blokov v zóne Mesto. Šesť bytových domov tu ponúkne 1 445 bytov.

Pokračovanie Slnečníc je označené ako zóna A3-A5, vyrastie na území južne od Panónskej cesty v profile polohy Vyšehradskej ulice. Pozemky sa v súčasnosti využívajú na poľnohospodárske účely.

Nová výstavba rozšíri Slnečnice smerom na západ k diaľnici D2, z juhu ju bude lemovať železničná trať a z východu má v tesnom susedstve končiť plánovaná električková radiála do Petržalky. Tá oddeľuje zónu A3-A5 od ďalšej naprojektovanej zóny Slnečníc B3-B4-AB2, kde developer počíta so 14 bytovými domami s 1 505 bytmi.

Nová zóna A3-A5 ponúkne takmer rovnaký počet bytov – plánovaných je 1 445 jednotiek a k nim ešte 102 apartmánov.

Projekt Nové Vinice prevzala Arca Capital

Rezidenčný projekt Nové Vinice plánovaný pod bratislavskou Kolibou by mal dostať reálnu podobu v rukách nového investora. Po novom ho vlastní spoločnosť ACS 5, ktorej majiteľom je skupina Arca Capital. Developer počíta s upravenou podobou projektu.

Namiesto pôvodne navrhovaných štyroch objektov s 88 bytmi chce postaviť päť bytových
domov dovedna so 112 jednotkami. Pridaná piata bytovka ponúkne 20 bytov, zvyšné štyri po 23 bytov, o jeden viac, ako sa počítalo v zámere pôvodného investora. Bytové domy budú mať päť nadzemných podlaží, objekty A – D aj jedno podzemné.

Podoba bytových domov v projekte bola nakreslená nanovo. Objekty budú o čosi väčšie – každý zaberie zastavanú plochu takmer 407 namiesto pôvodne avizovaných 386 štvorcových metrov. Piaty bytový dom bude na ploche 349 štvorcových metrov.

Ministerstvo spravodlivosti si vybralo nové sídlo

Ministerstvo spravodlivosti nebude sídliť v priestoroch dvoch najväčších a najznámejších finančných skupín. Rozhodlo o tom druhé kolo verejnej súťaže, ktorého víťazom sa stala budova Výskumného ústavu zváračského na Račianskej ulici v Bratislave. ,,Výherná budova získala zo 100 možných bodov 90,  povedala generálna tajomníčka služobného úradu
ministerstva spravodlivosti Sylvia Beňová.

Podľa ministerstva vlastník pripraví budovu tak, aby sa mohlo ministerstvo nasťahovať. Ročne by malo ministerstvo zaplatiť 1,42 milióna eur. V budúcnosti chce rezort celú budovu odkúpiť, čo bolo aj v podmienkach súťaže. Vlastníkom budovy na Račianskej ulici je spoločnosť Račianska-Reality. Jej jediným akcionárom je Výskumný ústav zváračský – Priemyselný inštitút.

Ruský developer sa rozhodol vstúpiť na Slovensko

V priemyselnej zóne Sereď – Juh otvoril nový industriálny park ruský developer PNK Group. Na ploche 60 hektárov ponúka záujemcom dve priemyselné haly s prenajímateľnou plochou 45-tisíc štvorcových metrov.

PNK Park Sereď predstavuje priemyselnú plochu kategórie A rozdelenú v rámci dvoch hál. Prvá z budov ponúka plochu takmer 12-tisíc štvorcových metrov a svetlú výšku 10 metrov.

Možné je delenie priestoru na menšie jednotky, minimálna prenajímateľná plocha je 700 štvorcových metrov. Druhá budova ponúka 32 500 štvorcových metrov prenajímateľnej plochy so svetlou výškou 12 metrov. ,,Pri rozhodovaní vstúpiť na európsky trh sme si boli vedomí, že Slovensko je ideálnym miestom na štart.

PNK Park Sereď má excelentnú dopravnú dostupnosť a ponuku ľudských zdrojov. Pozorujeme záujem zo širokého spektra spoločností, od e-commerce a logistiky až po výrobné spoločnosti pôsobiace v strednej Európe, hovorí Azamat Yerzhanov, partner PNK Group Europe.

Vajnorská 21 spustila predaj bytov

V pripravovanom polyfunkčnom objekte Vajnorská 21, ktorý na rovnomennej adrese vzniká rekonštrukciou administratívnej budovy a Strediska kultúry Vajnorská, začal developer Sympatia Group s predajom bytom. Dokončenie projektu plánuje na prvý štvrťrok 2020.

Celkovo vznikne 55 bytových jednotiek orientovaných prevažne na severovýchod alebo juhozápad. O novú podobu komplexu sa postaralo architektonické štúdio Cakov+Partners. Prvé dve podlažia sú určené na obchodné priestory a kancelárie. Na treťom a štvrtom podlaží bude 22 ateliérov, na piatom a šiestom rovnaký počet bytov a na siedmom podlaží 11 apartmánov. Z nich šesť bude mezonetových, siahať teda budú do ôsmeho podlažia. V ponuke je dovedna 36 dvojizbových jednotiek a 13 trojizbových. K všetkým bytom prislúcha pivničná kobka, s výnimkou troch najmenších ateliérov majú všetky aj lodžiu.

Nová tehelňa ukázala vizualizácie ďalšej etapy

Jeden z najväčších rezidenčných projektov v Senci spustil v lokalite bývalej tehelne predaj bytov a rodinných domov.

Nová tehelňa vyrastá na vjazde do Senca od Trnavy za čerpačkou Slovnaft v blízkosti záhradkárskej kolónie na ploche zhruba 12 hektárov. Developer Atops bývanie rozbehol v lokalite ešte pred tromi rokmi predajom pozemkov na individuálnu výstavbu, ktoré sú momentálne už odkúpené. Následne avizoval aj výstavbu rodinných a bytových domov,
ako aj viladomov vo vlastnej réžii. Po rodinných domoch už aktuálne spustil prípravy na výstavbu bytových domov a sú tam aj prvé byty na predaj.

V súlade s pôvodnými plánmi sú v ponuke najprv jednotky v troch bytových domoch, ktoré vyrastú ako prvé. Zahŕňajú väčšiu bytovku s označením B1 ponúkajúcu 36 bytov a dva menšie bytové domy A3 a A4, ktoré majú po 10 bytov. V celej ponuke prvej fázy predaja sú z 56 bytov tri jednoizbové, 20 dvojizbových, 31 trojizbových a dva štvorizbové.

V Bachledovej doline pribudne polyfunkčný komplex

Bachledova dolina dostane ďalšiu atrakciu. K Chodníku korunami stromov pribudne koncom roka polyfunkčný komplex. Jeho hlavnou ambíciou je doplniť služby na frekventovanom mieste. Súčasťou nového projektu má byť reštaurácia s panoramatickou terasou s kapacitou 190 miest, obchod so suvenírmi a regionálnymi špecialitami, kaviareň s barom aj sociálne zariadenia.

Koncept má osloviť aj rodiny s deťmi, ktorým poskytne zázemie s baby friendly reštauráciou, s priestorom na dojčenie a veľkým detským kútikom. Exteriér má tvoriť zelená pochôdzna strecha s výhľadom na Beliansk Tatry, terasa kaviarne a baru, detské ihrisko a prírodný amfiteáter so širokým schodiskom ponúkajúci priestor na kultúrne
a športové podujatia. O architektonické stvárnenie projektu sa postaral ateliér Compass Architekti.

Trenčín ukázal podobu štadióna

V Trenčíne odštartovala výstavba nového futbalového štadióna. Stánok s kapacitou do 10-tisíc divákov bude stáť na mieste pôvodného štadióna. Oproti prvotnému variantu sa projekt zmenil, klub napokon počíta s vyššími investíciami.

Hlavná tribúna poskytne zázemie pre tímy, delegované osoby, médiá a VIP priestory, v projekte boli naplánované aj skyboxy. Trenčiansky klub chce s dodávateľom stavby dohodnúť, aby bola hlavná tribúna dokončená v septembri 2019.

Oproti pôvodnému návrhu napokon v Trenčíne uprednostnili odvážnejšiu verziu projektu. Štadión má byť funkčný 30 – 50 rokov. Klub nateraz nemá pokryté financovanie celého štadióna, preto ho bude stavať po častiach. Všetky miesta na štadióne budú kryté a na sedenie, v pôvodnom návrhu sa počítalo s kapacitou takmer 11 700 divákov.

Projekt zároveň navrhuje umelý vyhrievaný trávnik, ktorý môže byť v budúcnosti nahradený živou trávou, podľa rozhodnutia investora.

V Tatrách chcú obnoviť Kúpeľný dom

Vo Vysokých Tatrách sa pripravuje rekonštrukcia jedného z najkultovejších objektov. Na mapu by sa mal vrátiť Kúpeľný dom, ktorého torzo dnes stojí v Tatranskej Lomnici. Jeho obnovu avizuje spoločnosť ZAR Invest, ktorá stojí aj za rekonštrukciou neďalekého hotela Lomnica. ,,Keďže je našou víziou obnova historických pamiatok, máme predstavu, že
po obnove národnej kultúrnej pamiatky by mala slúžiť podobným účelom akým v minulosti, uviedla pre TREND Reality Zuzana Antalová, marketingová špecialistka skupiny Medirex Group, pod ktorú uvedená spoločnosť patrí.

Nevedela však spresniť, kedy by s prácami mohli začať. V orgánoch investorskej firmy sedí Radoslav Bardún známy z pôsobenia v zdravotníckom biznise a prevažne manažéri jeho skupiny Medirex.

Rozostavaných bytov je najviac v histórii

Ku koncu druhého štvrťroka bolo na Slovensku rozostavaných už 76-tisíc bytov. To je najviac, odkedy Štatistický úrad SR tieto údaje eviduje, teda od roku 1996. Keďže v období predtým sa stavalo minimálne množstvo bytov, ide pravdepodobne o najvyššiu rozostavanosť v histórii samostatného Slovenska. Napriek tomu je dopyt po nových
nehnuteľnostiach vďaka rekordne nízkym úrokovým sadzbám na hypotéky taký veľký, že rýchlo rastú ceny aj starších bytov.

V druhom štvrťroku sa ceny existujúcich nehnuteľností zvýšili medziročne o 7,2 percenta, kým ceny nových ,,len” o 6,7 percenta. Ceny pritom ženú nahor aj náklady, lebo stavebný boom tlačí aj na ceny vstupných materiálov a práce. Ceny stavebných prác síce medziročne rastú len okolo troch percent, ale priemerná mzda v sektore pridala medziročne už takmer osem percent.

V Nitre vyrastie Kynek

Nový realitný projekt sa pripravuje na okraji Nitry. Fond Náš prvý realitný z portfólia Poštovej banky plánuje postaviť 11 viladomov v uzavretom areáli so 77 bytovými jednotkami.

Projekt počíta s výstavbou v lokalite Kynek neďaleko kaštieľa a
priľahlého parku. Územie je charakteristické zástavbou výlučne rodinných domov. Jedenásť viladomov pripraví bývanie v bytových jednotkách rôznych veľkostí – od dvojizbových po priestranné štvorizbové. Viladomy budú mať tri nadzemné podlažia. Približne tretinu celého pozemku bude tvoriť zeleň. Fond Náš prvý realitný patrí do portfólia Prvej penzijnej správcovskej spoločnosti Poštovej banky. Výstavbu v lokalite realizuje v spolupráci s J&T Real Estate.

V Liptovskom Mikuláši otvorili Retail Park

V nákupnej zóne na okraji Liptovského Mikuláša otvorili nový maloobchodný komplex Retail Park. V lokalite pri Tescu či McDonald´s medzi obchodným domom RGB Liptov a predajňou Merkury Market ho postavila rakúska Soravia.

Do mikulášskeho Retail Parku investovala 22 miliónov eur, komplex vyrástol na ploche s rozlohou deväťtisíc štvorcových metrov v lokalite na Kamennom poli na periférii mesta.

Obchodná zóna sa nachádza bezprostredne pri zjazde z diaľnice D1 na Liptovský Mikuláš, investor predpokladá, že sa mu aj vzhľadom na lokalitu v oblasti s rozvinutým cestovným
ruchom bude dariť. Okrem 30-tisíc obyvateľov regiónu sem ročne zavíta zhruba 700-tisíc turistov. Výstavba Retail Parku trvala 1,5 roka, oficiálne ho otvorili 29. septembra.

Komplex zahŕňa 15 maloobchodných prevádzok so sortimentom medzinárodných značiek.

HB Reavis zmenil výkonného riaditeľa

Spoločnosť HB Reavis má na Slovensku nového výkonného riaditeľa. Developer na tento post vymenoval Reného Popíka, ktorý bol dosiaľ členom predstavenstva. Strieda Adriána Ráca. R. Popík pracuje pre HB Reavis od roku 2007, bol členom predstavenstva poľského HB Reavis a v krajine pracoval na viacerých obchodných aktivitách developera.

Vlani sa stal členom predstavenstva HB Reavis Group, na starosti mal slovenský a poľský trh a zároveň oddelenie developmentu v rámci rozvoja celej skupiny. Doterajší výkonný riaditeľ Adrián Rác, ktorý pre developera pracuje 20 rokov, zostáva v skupine. Podľa vyjadrenia spoločnosti bude poskytovať súčinnosť pri kľúčových strategických
projektoch. Venovať sa bude aj rozvíjaniu aktivít Nadácie HB Reavis.

Fond Poštovej banky kúpil pozemky v susedstve Eurovey

Na bratislavskom realitnom trhu došlo k zaujímavej akvizícii. Menil sa majiteľ lukratívnych pozemkov v susedstve obchodného centra Eurovea, ktorý má byť súčasťou pripravovanej štvrte Eurovea City. P

ozemky oproti divadlu Malá scéna, na ktorých je dnes parkovisko, vlastní po novom Náš prvý realitný z portfólia Poštovej banky. ,,Bol to obojstranne výhodný obchod, ktorého podrobnosti ostávajú predmetom obchodného tajomstva, hovorí pre TREND Reality hovorkyňa J&T Real Estate Daniela Stričková.

Obe firmy majú pritom k sebe blízko, už teraz spolupracovali alebo spolupracujú na projektoch v Bratislave (Nová Vlárska), Prešove (Eperia) či najnovšie aj v Nitre (Rezidencia Kynek).

Novostavby v Bratislave sa rýchlo míňajú

Ponuka na trhu novostavieb v Bratislave je najnižšia od roku 2014. Situáciu výrazným spôsobom ovplyvnila regulácia na hypotekárnom trhu aj presun nákupu bytu na skorší termín. Vyplýva to z analýzy, ktorú vypracovala poradenská spoločnosť Bencont Investments.

V treťom štvrťroku 2018 ponúkali developeri na predaj 3 185 bytov. Ide o najnižšie číslo od výrazného oživenia na trhu v roku 2014. Na ilustráciu, v druhom štvrťroku 2017 bolo na trhu v hlavnom meste k dispozícii 4 840 bytových jednotiek. Odvtedy ponuka výrazne klesá. Ku koncu septembra bolo v ponuke 111 projektov, respektíve etáp projektov. Na jeden projekt tak pripadalo 28,7 bytu, zatiaľ čo na prelome rokoch 2016 a 2017, keď bol trh z hľadiska ponuky a dopytu na vrchole, pripadalo na jeden projekt okolo 40 bytov.

Záujem v kombinácii s narastajúcimi nákladmi sa podpísal pod zvyšovanie predajných cien. Priemerná jednotková cena voľných novostavieb v Bratislave dosiahla ku koncu štvrťroka 2 757 eur za štvorcový meter.

Labaš vstupuje na bratislavský trh

Na realitný a maloobchodný trh do Bratislavy prichádza nový hráč. Svoj prvý pozemok v hlavnom meste kúpila spoločnosť Labaš, ktorá je na východe republiky známa prevádzkou siete Fresh. Po novom je vlastníkom pozemku na Bajkalskej ulici, na ktorom bola situovaná autoopravovňa a sklady. Že sú pomerne lukratívne pozemky oproti predajni OBI
s rozlohou takmer štyritisíc štvorcových metrov na predaj, písal aj TREND ešte v marci tohto roka. Majiteľ pýtal za areál podľa inzerátu 1,5 milióna eur bez DPH.

,,S využitím pozemku rátame v súlade s naším podnikaním. Radi by sme tam otvorili nový supermarket a na poschodí by sme chceli umiestniť kancelárie a možno aj nejaké byty. Všetko závisí od územného plánu, regulatív a následne od schvaľovacích procesov, hovorí M. Labaš.

Urban Residence spustil predaj
vežiaka Do predaja sa dostala tretia, záverečná etapa rezidenčného projektu Urban Residence. Komplex, ktorý vyrastá
neďaleko Račianskeho mýta, doplní dvanásťpodlažný vežiak, ktorý má byť dominantou celého projektu. Objekt s
označením C má mať dvanásť nadzemných a dve podzemné podlažia. Celkovo by mal priniesť 81 bytov a apartmánov. V
ponuke by mali byť 1,5-izbové, dvojizbové a trojizbové jednotky s vlastnými lodžiami. Priemerné ceny sa pohybujú od 2
600 do 3 800 eur za štvorcový meter. Aktuálne však prebieha uvádzacia akcia a ceny sa pohybujú v rozmedzí od 2 500
do 3 600 eur za štvorcový meter. Vežiak by mal ukončiť a dotvoriť celý komplex. V projekte sa počíta s výsadbou
viackmeňových stromov do zatrávnených vĺn a kopcov, ako aj s výsadbou vysokokmeňových stromov do dlažby.

V Banskej Bystrici pribudol Point

V Banskej Bystrici otvorili nákupné centrum Point, ktoré bude mať 40 obchodných prevádzok. Postavili ho v centre mesta, na začiatku pešej zóny od Zvolena. V blízkosti sa nachádzajú univerzity, opera, zastávky MHD a komplex je dobre dostupný zo všetkých častí mesta. Štyri desiatky prevádzok poskytnú svoje služby na ploche 5 350 štvorcových metrov.

Podľa spoločnosti Cushman & Wakefield, ktorá komplex spravuje a je poverená aj prenájmom maloobchodných priestorov, je centrum prenajaté na 96 percent. Jeho architektúra je ovplyvnená obrazom maliara Dominika Skuteckého s názvom Trh v Banskej Bystrici. Ten zobrazuje ženu so slnečníkom. Ide o obraz, ktorý maliar namaľoval po príchode z Benátok a usadil sa v Banskej Bystrici.

Outlet vo Voderadoch zatvorili

Najväčšie a jediné výpredajové centrum na Slovensku je od konca októbra zatvorené. One Fashion Outlet ,,neprežil prebiehajúce konkurzné konanie a o jeho ďalšom osude rozhodnú súdy. Problémy trápili komplex už od jeho otvorenia.

Nepomohla ani reštrukturalizácia. Vo februári 2017 veriteľský výbor schválil ozdravný plán s tým, že prevádzkovateľovi centra dáva rok a pol na to, aby našiel nového investora. Toho sa však nepodarilo nájsť. Správca vyčíslil hodnotu hnuteľného i nehnuteľného majetku. Podľa neho má deväť pozemkov, ktoré sa nachádzajú pod centrom a v jeho okolí,
hodnotu takmer 12 miliónov eur. Hnuteľný majetok má podľa znalca hodnotu necelých 70-tisíc eur. Peňažné pohľadávky z účtu dosiahli výšku necelých 380-tisíc eur.