Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Najdrahším bytom je penthouse v Sky Parku

Do konca roka pribudne v Bratislave 97-tisíc štvorcových metrov bytovej plochy a časť z nej pripadne aj do kategórie najluxusnejších. Adresa toho zrejme najdrahšieho je na Továrenskej ulici. Je súčasťou bývalej industriálnej zóny – Mlynské nivy. Nachádza sa v prvej z troch veží Sky Parku, ktoré stavia developer Penta Investments. Projekt je v súčasnosti už vypredaný, no hodnota takéhoto bytu dosahuje až 1,7 milióna eur.

“Byt z kolekcie Penthouse Collection sa nachádza v prvej rezidenčnej veži,” približuje Gabriel Tóth, PR manažér a hovorca Penta Investments. Ponúka rozlohu 260 štvorcových metrov a suma za štvorcový meter obytnej plochy tak predstavuje 6 500 eur. Byt ponúka panoramatický výhľad a jeho súčasťou sú dve lodžie a terasa, ktoré majú plochu 35 štvorcových metrov.

“Byt sa nachádza na najvyššom 29. poschodí a v každej z veží sú takéto byty dva,” uzatvára Tóth. Napriek na slovenské pomery astronomickej cene je záujem aj o takéto byty. “Nehnuteľností takéhoto druhu je na trhu veľmi málo, ale aj napriek svojej cene si nájdu klientelu a sú umiestniteľné na trhu,” hovorí Ján Pálenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska.

Generálna sekretárka asociácie Zuzana Jakabíková pre HN dodala, že v najdrahších predajných štvrtiach ide o adekvátnu cenu. V prvej etape predaja tohto projektu sa podľa nej predávali byty na nižších poschodiach približne za tritisíc eur za štvorcový meter. Byty na najvyšších poschodiach sa zväčša nedostanú do voľného predaja a ponúkajú sa ako investícia špecifickej klientele.

Reality zdražejú

Podľa názoru realitných maklérov budú ceny na realitnom trhu v najbližšom období rásť. Je to aj z dôvodu, že stavitelia projektov pociťujú nárast cien stavebných materiálov, čo sa prejaví aj na koncovej cene projektov. “Vyššie ceny ponúkne v najbližšom čase už len Vydrica, kde sa predpokladá cena v rozmedzí päť- až sedemtisíc eur za štvorcový meter,” dodala Jakabíková.

Spresnila, že klienti si v tomto projekte od spoločnosti Lucron radi priplatia nielen za exkluzívnu lokalitu, ale aj za väčšie súkromie a menší počet susedov. Ďalšie projekty ponúknu byty už v tradičnejších cenových reláciách. Napríklad ďalším projektom Penty je štvrť Bory bývanie, ktorej výstavba stále pokračuje. Priemerná cena za štvorcový meter tam dosiahne 2 190 eur.

Najdrahším bytom v tomto projekte je veľkometrážny podkrovný štvorizbový byt, ktorý má hodnotu 321-tisíc eur. Výmera bytu je 123 štvorcových metrov. Súčasťou je aj terasa, ktorá má viac ako 120 štvorcových metrov. Developer Cresco Real Estate pokračuje vo výstavbe novej štvrte Slnečnice, ktorá je súčasťou Petržalky.

Nové štvrte a novostavby

Priemerná cena nepredaných bytov v objekte A3, ktorý je súčasťou Zóny Mesto, je 2 080 eur za štvorcový meter. Najdrahší byt sa nachádza na štvrtom podlaží objektu. Jeho plocha je 150 štvorcových metrov a súčasťou je terasa s výhľadom. Cena za štvorcový meter je v tomto prípade 2 250 eur. Developer YIT, ktorý ukončil a skolaudoval v roku 2019 posledné etapy projektu Tammi a Stein2, uviedol, že do konca roka skolauduje tretiu etapu Nuppu – Nuppu Ruusu. Ide o osempodlažnú budovu v Ružinove, ktorá ponúkne 102 bytových jednotiek. Väčšina kapacít tohto projektu je vypredaná alebo rezervovaná. Najväčším je štvorizbový byt, ktorý má rozlohu 172 štvorcových metrov a stojí 320-tisíc eur. Priemerná cena za štvorcový meter predstavuje približne 1 800 eur.

Gabriel Tóth, PR manažér Penta Investments

[HN; 191/2019; 03/10/2019; s.: 9; Kristína Luptáková ; Zaradenie: FIRMY & FINANCIE]

Kristína Luptáková