Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Na webe je kalkulačka na odhad ceny bytu

BRATISLAVA. Štátny Inštitút finančnej politiky pripravil kalkulačku na odhad hodnoty bytov. Po vyplnení jednoduchých vstupných charakteristík v online dotazníku odhadne približnú hodnotu bytu.

Autor: reality.sme.sk, Halka Tytykalová

Odhady vychádzajú z regresnej rovnice, ktorá je založená na skutočných inzerovaných ponukových cenách bytov za obdobie rokov 2011 a 2012. Databáza po očistení obsahuje 113-tisíc pozorovaní s charakteristikami inzerovaných bytov. Výpočet treba brať ako veľmi orientačný, kalkulačka využíva staré dáta a výber vstupných charakteristík má tiež svoje limity.

Ambíciou je pomôcť ľuďom zorientovať sa na realitnom trhu a vytvoriť analytický nástroj. Využívajú sa však staré dáta a výber vstupných charakteristík má tiež svoje limity. Preto je dobré, ak si pred použitím prečítate aj manuál, na ktorý sa inštitút odvoláva.

“Odhady vychádzajú z regresnej rovnice, ktorá je založená na skutočných inzerovaných ponukových cenách bytov za obdobie rokov 2011 a 2012,” informuje hlavný ekonóm a riaditeľ inštitútu Martin Filko. Databáza po očistení obsahuje 113-tisíc pozorovaní s charakteristikami inzerovaných bytov. Plánujú ju priebežne aktualizovať.

Podkladom bola databáza reality.sk, ktorú využíva aj Národná banka Slovenska. Pre potreby kalkulačky ju očistili od duplicitných, neúplných či nereálnych ponúk (napríklad rozloha bytu 5000 štvorcových metrov a podobne.)

Pri interpretácii ceny treba brať do úvahy, že model nezohľadňuje vývoj na realitnom trhu za roky 2013 až 2015, neobsahuje všetky charakteristiky vplývajúce na cenu bytu a s výnimkou Bratislavy a Košíc odhaduje priemernú hodnotu za štvorcový meter na úrovni celého mesta alebo obce,” píše inštitút na webovskom manuáli ku kalkulačke.

 “Hoci sú zhodou okolnosti dnešné priemerné ceny bytov na podobnej úrovni,” dodáva Filko.

Vypočítaná hodnota je teda len orientačná, upozorňuje na to aj inštitút. Pri našom teste prepočtu ceny pri predaji reálneho bytu v okrajovej časti Bratislavy bola cena z kalkulačky o necelých desať tisíc nižšia než akú akceptovalo viacero kupujúcich vlani pred letom. To však nemusí byť pravidlom.

To, že ceny sú z roku 2012 by mal svietiť aj pri kalkulačke, upozorňuje Martin Lazík z NARKS – Infoservis, ktorý sa podkladovou databázou dlho pracoval. Napríklad pri zdieľaní linku sa informácia stratí a ľudia si môžu výsledky nesprávne vyložiť, dodáva.

Ak chcete vypočítať orientačnú cenu ponúkaného bytu, budete zadávať informácie o obci či meste.

Zadávate tiež, okrem iného aj údaje, ktoré napovedajú o technickom stave bytu (napríklad či je zrekonštruovaný). No čo sa týka napríklad technického stavu bytovky, kalkulačka zohľadňuje len jej konštrukciu (tehla, panel, zmiešaná konštrukcia) a nie mieru obnovy, ktorá výrazne vplýva na cenu bytu. Kupujúci totiž zohľadňujú, či ešte bude potrebný úver domu na rekonštrukcie výťahov, rozvodov, zateplenie a podobne.

“Nemali sme tieto údaje k dispozícii. Ako píšeme aj v manuáli, je veľa ďalších premenných, ktoré vplývajú na cenu bytov. Žiaľ nie ku všetkým sme mali údaje, aby sme ich mohli zahrnúť aj do modelu,” vysvetľuje Rastislav Gabík z inštitútu.