Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Mnohí Ukrajinci zháňajú podnájmy v Bratislave. Ich cena rastie, trojizbák stojí do 700 eur

Na rôznych facebookových skupinách s ubytovaním to vyzerá, akoby sa roztrhlo vrece s požiadavkami o nové bývanie. Hľadajú ich Ukrajinci utekajúci pred vojnou. Najčastejšie ide o ženy a deti. Zháňajú nájmy v cenách od tristo až po vyše tisíc eur.

„Máme dvanásťročného chlapca s autizmom a jeho mamu, ktorí by v najbližších dňoch prišli do Bratislavy. Je veľmi pokojný, milujúci a tichý. Potrebujú ubytovanie na dva mesiace, kým si jeho mama nenájde prácu a dom,“ znela prosba od jedného z mnohých ľudí vo facebookovej skupine Bývanie a prenájom BA.

Podobné žiadosti zahltili verejné skupiny, ktoré pomáhajú hľadať bývanie v Bratislave. „Mama s tromi deťmi 18-, 16– a 3-ročným. Možno ešte jedno dievčatko, dospelý a zvieratká. Hľadá prenájom domčeka. Počíta s cenou tisíc eur. Najlepšie tri, štyri až päť samostatných izieb. Psy bývajú na dvore. Ďakujem za každú pomoc,“ žiada ďalší užívateľ s menom v azbuke.

Aj istý Daniel chce pomôcť rodinám, ktoré utekajú pred vojnou na Ukrajine. „Známi z Ukrajiny, ide o štyri rodiny, ktoré separátne hľadajú štyri byty na prenájom. Minimálne jeden rok, prípadne aj dlhšie. Prvý byt 4-izbový v centre alebo širšie centrum, dobre zariadený v dobrom stave, výhodou budú dve samostatné kúpeľne a WC, ale nie je to podmienka. Parkovacie miesto výhodou. Ide o štvorčlennú rodinu, matka, otec, syn a dcéra. Cenové podmienky od 1 500 do 1 800 eur,“ uviedol.

Ďalšie dva príspevky od rodín boli o niečo skromnejšie, hľadali 3-izbové byty v hodnote okolo tisíc eur na mesiac.

V súčasnosti podľa dát portálu Nehnutelnosti.sk stojí trojizbový byt na prenájom v bratislavskom Starom Meste takmer 900 eur, v Petržalke zhruba 540 eur, v Ružinove takmer 670 eur alebo približne 680 eur v Novom Meste.

Záujem výlučne o prenájmy

Denník Pravda oslovil viaceré realitné kancelárie, či sa v praxi stretli so záujmom Ukrajincov, ktorí hľadajú dočasné útočisko v podobe podnájmu v hlavnom meste.

Zaznamenali sme zvýšený dopyt po nehnuteľnostiach určených na prenájom od ukrajinských obyvateľov, ktorí potrebujú urgentne vyriešiť svoju otázku bývania, ktorá sa im pod vplyvom súčasných okolností zmenila na území ich rodiska,“ uviedla Katarína Melník, obchodná riaditeľka realitnej kancelárie Lexxus.

Melník hovorí, že jej klienti hľadajú podnájmy do osemsto eur pri bytoch. Dodáva však, že sú aj klienti hľadajúci vyššiu kvalitu bývania, kde sa nájom pohybuje od tisíc eur vyššie. Melník tvrdí, že takí ľudia najčastejšie uzatvárajú ročné kontrakty, ale majú aj klientov, ktorí ubytúvajú Ukrajincov na ešte kratšie na vlastné náklady. Ako aj Slováci, aj Ukrajinci sú rôzni. V realitke Promreal registrujú dopyt zo strany Ukrajincov, čo platia a žiadajú vysoký štandard, ale ozývajú sa aj ľudia, ktorí sú radi za každé ubytovanie. Či už ide o chatu, izbu a podobne. „V Tatrách a turistických oblastiach vidieť veľa majetnejších ukrajinských občanov, ktorí našou krajinou len prechádzajú ďalej na západ,“ spresnil Michal Kolenčík, riaditeľ a realitný špecialista Prom Real. Zaznamenávajú tiež hnev niektorých Slovákov, ktorí sa k nájmu nevedia dostať. Tvoria však aktuálne menšinu.

Rovnako ako aj u slovenských nájomníkov aj medzi ukrajinskými sa nájdu zlí nájomníci, ale je ich podľa Kolenčíka len veľmi málo, keďže si bývanie a bezpečie veľmi vážia. Mnohí z nich si hľadajú aj možnosti práce, aby mohli opäť žiť bezpečný a dôstojný život. „Je tu však aj skupina, ktorá očakáva, že zanedlho sa vrátia späť na Ukrajinu. Národné povedomie a chuť brániť svoju krajinu je u Ukrajincov vidieť, aj u tých, čo žijú dlhodobo na Slovensku a chcú ísť naspäť brániť svoju krajinu,“ povedal Kolenčík.

Trh s nájmami ožil

Zvýšený dopyt po nájmoch pre odídencov z Ukrajiny potvrdzuje aj Národná asociácia realitných kancelárií na Slovensku (NARKS). Podľa nej sa dá povedať, že na trhu prenájmu nehnuteľností, ktorý bol pandémiou oslabený, dochádza k návratu na úroveň pred vypuknutím pandémie v roku 2020. „Vidíme rast minimálne o 30 percent a viac. V podstate sme prenajali už väčšiu časť nájmov v ponuke,“ spresnil Marian Paták, 1. viceprezident NARKS a konateľ realitnej siete Direct real na Slovensku.

Veľký rast záujmu pociťujú hlavne v regióne východ a v Bratislave.

Dopyt od Ukrajincov je citeľný. Myslí si to aj Vladimír Kubrický, realitný maklér z Realitnej únie. Tvrdí, že na sociálnych sieťach táto otázka vyvoláva búrlivú diskusiu, ktorá nemá často s realitou nič spoločné. Preto je to podľa Kubrického o nastavení majiteľov. Či byt Ukrajincom prenajať, pretože často preferujú dlhodobejších nájomcov.

V krajskom meste Trnava uvádzajú lokálne realitné kancelárie záujem zo strany rodín ukrajinských pracovníkov, ktoré v Trnave a v okolí už pracujú. „Ukrajinskí občania sa obracajú na svojich známych, ktorí na Slovensku už bývajú a vedia im pomôcť v začiatkoch ich pobytu na Slovensku,“ hovorí Zuzana Jakabíková, generálny sekretár NARKS. Títo občania, ktorí sa na Slovensku zdržiavajú už nejaký čas, vedia pomôcť odídencom vybaviť potrebné náležitosti a poradiť im. Utečenci hľadajú bezpečie a zázemie, boja sa ísť úplne do neznáma, dodáva.

Nechcú zarobiť na nešťastí

Prenajímajú sa rôzne nehnuteľnosti, aj nižšieho štandardu, ktoré by Slováci nechceli, a zapĺňajú sa nehnuteľnosti aj vyšším počtom ľudí, ako je u nás bežné, tvrdí Kolenčík. „Aktuálne sa to nepretavuje do cien bytov. Skôr do ich rýchlejšieho obsadzovania. Tí, ktorí chcú pomôcť Ukrajincom, nezvyšujú ceny a nesnažia sa zarobiť na susedskom nešťastí,“ spresňuje Kolenčík.

To, že prísun ukrajinských utečencov ceny nájmov zatiaľ výrazne nezvýšil, potvrdil aj Paták. „Dobieha ich však útlm, ktorý vznikol počas pandémie COVID-19. Do budúcnosti predpokladáme určitý rast, a to kvôli celkovému záujmu o prenájmy,“ tvrdí.

Súhlasí s ním aj Jakabíková z NARKS, ktorá tvrdí, že výška nájmov sa vracia do obdobia spred pandémie. K tomu si treba uvedomiť aj obavy prenajímateľov kvôli stúpajúcim cenám energií. Aj tie môžu pozvoľna meniť výšku nájomného bez ohľadu na vyšší dopyt. No čísla hovoria o tom, že inflácia do cien prenájmov bytov až tak nezasiahla. Výnimkou je bratislavské Staré Mesto, Trenčín a Žilina s ponukou luxusnejších rezidencií, uvádza realitný portál Nehnuteľnosti.sk. „Treba si však uvedomiť, že ceny energií prenajímatelia do nájmu nezahŕňajú,“ dodáva Michal Pružinský, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk. Jakabíková na záver dodáva, že by chcela mať presnejšie informácie od vlády, ako a kedy si budú môcť pýtať príspevky na ubytovanie Ukrajincov. Keďže preddavkové platby za energie musia uhrádzať aj v prípade, že nájomné aktuálne nedostávajú, ak majú ceny energií zahrnuté v cene nájmu. „Je preto dôležité a chceli by sme apelovať na príslušné autority, aby sa túto časť finančnej pomoci pokúsili čo najskôr riešiť,“ uzavrela Jakabíková.

Parlament v utorok schválil takzvaný lex Ukrajina. V rámci neho poskytne štát ľuďom peniaze za to, že ubytujú Ukrajincov. Príspevok za ubytovanie odídencov má byť súhrnne maximálne 500 až 1 250 eur za mesiac v závislosti od počtu poskytovaných miestností. Vyplácať sa má cez obec. Príspevok sa má poskytovať za noc, jeho výšku má upraviť samostatné nariadenie vlády. Odídenec bude povinný oznámiť obci, že sa mu poskytuje ubytovanie, prvýkrát v apríli. Rodiny si príspevok uplatnia v obci, obec na ministerstve vnútra, a to na rezorte financií. Príspevok má byť zatiaľ poskytovaný do konca júna.

 

Zdroj: pravda.sk; EKONOMIKA

Autor: Dominika Čilíková