Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Licencie pre realitné kancelárie a maklérov

Norbert Dolinský, moderátor: “Makléri a realitné kancelárie budú zrejme na svoju činnosť už čoskoro potrebovať licenciu. Po úspešnom absolvovaní odborných testov by im ju mal udeľovať nezávislý orgán. Klienti sa vraj sťažujú, že makléri im často nevedia odpovedať na základné otázky ohľadom predaja, kúpy či prenájmu nehnuteľnosti.”

Andrej Horváth, redaktor: “Na Slovensku dnes pôsobí viac ako 5-tisíc realitných maklérov. Dostať sa k tomuto povolaniu môže prakticky ktokoľvek. Na overovanie ich spôsobilosti neexistujú žiadne páky. Národná asociácia realitných kancelárii to chce zmeniť.”

 Ján Palenčár, prezident NARKS: “Chceme, aby existovala jediná skúška na Slovensku, ktorá bude reprezentovať a ktorá bude dávať tú pečať, že mám tú skúšku, môžem získať realitnú činnosť do živnostenského listu.”

Andrej Horváth: “Licencie má realitným kanceláriám a maklérom udeľovať nezávislý orgán. Podmienkou je úspešné absolvovanie 1 600 otázok z oblasti obchodu a práva.”

Martin Čapo, viceprezident NARKS: “Túto licenciu zatiaľ budeme implementovať smerom do vnútra a medzi našich členov NARKS, ale je našim úmyslom, aby sme do tohto vtiahli aj nečlenov, to znamená všetkých ostatných realitných maklérov a realitné kancelárie, ktoré sú na trhu.”

Andrej Horváth: “Podobný systém licencií existuje vo viacerých európskych krajinách. Osvedčil sa vraj aj v susednom Rakúsku.”

Elisabeth Rohr, prezidentka Rakúskej realitnej asociácie OVI: “Licencie prečistili trh. Klienti sa môžu spoľahnúť, že maklér, s ktorým komunikujú, ovláda všetku potrebnú legislatívu a vie im v každom ohľade poradiť. Prácu v realitnom biznise tak získajú len skutoční záujemcovia.”

Andrej Horváth: “Zavedenie živnostenských licencií pre maklérov podporuje aj ministerstvo vnútra. Rezort práce požaduje, aby bola legislatíva upravená v súlade s národnou sústavou povolaní.”