Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Kúpiť byt v Bratislave, alebo v menšom meste a dochádzať? To je otázka

Ľudia pracujúci v Bratislave čoraz častejšie stavia na menšie mesto a sú do hlavného mesta ochotní dochádzať.

Ceny bytov v hlavnom meste stále stúpajú, ponúk je málo a pre bežného Slováka začínajú byť nedostupné. Čoraz viac ľudí pracujúcich v Bratislave sa rozhoduje pre kompromis za prácou dochádzať a žiť v menšom meste, kde sú ceny bytov nižšie.

Idú preč

Bývanie v Bratislave sa stáva čoraz nedostupnejším luxusom, ktorý si nemôže dovoliť každý. Cena za meter štvorcový sa vyšplhala nad hranicu dvetisíc eur a mnohí začali označovať reality v Bratislave za drahé ako vo Švajčiarsku. Čoraz viac ľudí sa rozhodlo preto obetovať svoj čas na dochádzanie do práce z iného, menšieho mesta.

Kolóny

Aj to je však dôvod, prečo sa začali tvoriť pri vstupoch do Bratislavy dlhé kolóny. Z polhodinového dochádzania sa aj preto často stáva hodinové, niekedy dokonca dvojhodinové.

Byt za cenu domu

Aj keď je čas vzácna vec, mnohí majú značnú motiváciu obetovať ho. Za cenu 2-izbového bytu v Bratislave môžete mať nový bungalov v odľahlej dedine do hodiny od hlavného mesta. Pokoj od chaosu a životný priestor sú len ďalšími benefitmi.

Na názor sme sa spýtali aj finančného poradcu, ktorý s klientmi rieši hypotekárne úvery, Michala Babjaka. „Treba si uvedomiť, že do tohto rozhodovacieho procesu vstupujú aj ďalšie faktory, ktoré majú vplyv, ak nie zásadný, na konečné rozhodnutie,” vyjadril sa k téme Michal a spomínané faktory rozdelili do niekoľkých kategórií.

Osobné preferencie

Uprednostňuje záujemca mestský spôsob života (kultúra, spoločenské akcie, kaviarne), alebo hľadá pokoj či možnosti športového vyžitia vidieckeho miesta? Byt alebo dom? Infraštruktúra miesta, v ktorom žijem (dostupnosť obchodov, škôl, služieb).

Fáza života

Záujemca žije sám alebo s partnerom/kou? Má deti? V akom veku sú deti? Má domáce zviera? Ide o riešenie na určitý časový horizont (10–15 rokov) alebo ide o celoživotné rozhodnutie?

Práca

Aký typ práce mám? Som zamestnanec alebo podnikateľ? V akom sektore pracujem? Som viazaný na klienta alebo nie? Mám pevnú pracovnú dobu alebo flexibilnú? Musím vykonávať prácu na stanovenom mieste alebo nie?

Najmä v súvislosti s COVID-19 sa výrazne transformuje pracovný trh – aj po návrate do „normálu” veľká časť pracujúcich bude vo zvýšenej miere využívať status „home-officu”. Taktiež ďalšia digitalizácia, automatizácia a postupný prechod do tzv. priemyslu 4.0 budú ešte ďalej výrazne ovplyvňovať trh práce.

Doprava

Využívam verejnú dopravu alebo osobnú dopravu? Aká je výška pravidelných finančných náklady na dopravu? V prípade osobnej dopravy, koľko ma stojí servis a údržba dopravného prostriedku? Aká je výška ďalších nákladov ako sú diaľničné poplatky alebo poistky?

Čas

V dnešnej dobe už ani tak nehovoríme o vzdialenostných či finančných nákladoch na prepravu, ako časových. Čas prepravy v rámci Bratislavy môže byť totiž kratší, rovnaký, ale aj dlhší ako dochádzanie z mimo bratislavskej lokality (podľa miesta práce, bydliska, dopravnej infraštruktúry). Ďalej, viem tento čas prepravy využiť napríklad na vzdelávanie či pracovné telefonáty, alebo nie?

Do úvahy treba tiež brať individuálne faktory záujemcu, ako je napríklad striedavá starostlivosť o dieťa, starostlivosť o člena domácnosti a podobne.

Zamyslite sa

Michal tieto faktory odpozoroval behom svojej dlhoročnej praxe a podľa neho by sa práve nad nimi mal pri hľadaní nového bývania kupujúci, ktorý pracuje v hlavnom meste, zamyslieť.

 

Zdroj:  dnes24.sk; Bratislava

Autor: redakcia