Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Koronakríza nahryzla ceny realít, no výpredaje sa nekonajú

Ponuka verzus realita

Keď si dnes pozriete inzertné portály, zmeny v cenách oproti minulému obdobiu pravdepodobne nezaregistrujete. Ponukové ceny si stále držia úroveň. Ťažko však zistíte sumy, za ktoré sa dané nehnuteľnosti v skutočnosti predali, čiže takzvané realizačné ceny.

A tie v apríli zaznamenali ľahké znižovanie. “Na realizačných cenách sa už dá pozorovať mierny pokles oproti predchádzajúcim mesiacom,” uviedol Roman Vrbovský, analytik makroekonómie Národnej banky Slovenska. V apríli sa zlacňovanie dotklo predovšetkým menších bytov, trojizbové jednotky klesali už od februára. Upozornil však, že o dramatickom prepade sa hovoriť nedá.

Uvedený pokles cien pripisuje najmä zníženej aktivite na trhu, ktorú spôsobili obmedzenia pre zabránenie šírenia nákazy. Vyzerá to teda tak, že kupujúci si počas pandémie dokázali dohodnúť lepšie ceny. Analytik Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska Martin Lazík upozornil, že kupujúci zjednávali aj v minulosti, keď ceny rástli. “Obdobie útlmu realitného trhu, počas ktorého sa v individuálnych prípadoch dalo teoreticky pri kúpe nehnuteľnosti počas pandémie dohodnúť lepšiu cenu, trvalo len niekoľko týždňov,” doplnil analytik Realitnej únie Vladimír Kubrický.

Otázkou teda zostáva, či znižovanie cien bude pokračovať, alebo sa uvoľňovaním opatrení vrátime do predkrízového obdobia.

Realitné kancelárie totiž od mája hlásia zvýšený dopyt. K citeľnému poklesu by mohlo dôjsť v prípade, že sa značne skomplikuje oživenie ekonomiky a naďalej bude prevládať nervozita. Vysoká nezamestnanosť a pomalý ekonomický rast tak môžu tlačiť ceny nadol. “Ak neistota bude pretrvávať dlhší čas, tak zrejme prevládnu tlaky na ďalší pokles cien nehnuteľností,” vysvetlil makroekonóm VÚB Michal Lehuta.

Predaje ovplyvnia úvery

Navyše dochádza k sprísňovaniu úverových štandardov a zníženie objemu hypoték pozorovali peňažné domy od marca. Nízky dopyt po hypotékach by mohol držať ceny realít ešte nejaký čas na uzde. “Väčšiemu poklesu cien v súčasnosti bráni najmä moratórium na splátky hypoték, ktoré chráni dlžníkov pred núteným predajom nehnuteľností v prípade neschopnosti úver splácať,” dodal Lehuta.

Po deviatich mesiacoch odkladu splátok však môže dôjsť k nútenému predaju, ktorému sa teraz vlastníci snažia vyhnúť. Experti sa však zhodujú, že veľké výpredaje s najväčšou pravdepodobnosťou nenastanú. “Tí, ktorí očakávali okamžité dramatické prepady podľa vzoru roku 2009, budú pravdepodobne sklamaní,” uviedol Vrbovský.

Skutočný dosah pandémie na trh sa pravdepodobne ukáže až s odstupom času. “Ceny nehnuteľností reagujú oneskorene na hospodársky vývoj,” vysvetlil analytik X-Trade Brokers Lukáš Lipovský. Výraznejšie by sa teda mohol vplyv vírusu prejaviť v treťom kvartáli tohto roka. “Až na jeseň sa ukáže, či pandémia bola pre rezidenčný realitný trh len krátkym bezvýznamným intermezzom,” povedal Kubrický.

[finweb.hnonline.sk; 08/06/2020; Nina Janešíková ; Zaradenie: Domáca ekonomika]