Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Koľko musíme robiť, aby sme si mohli dovoliť bývanie vo svojom?

Nehnuteľnosti na Slovensku zdraželi za rok aj o 30-tisíc eur. Koľko musíme robiť, aby sme si mohli dovoliť bývanie vo svojom?

Dopyt po nehnuteľnostiach na Slovensku je ohromný, a to napriek tomu, že ekonómovia strašia blížiacou sa krízou. V niektorých prípadoch ceny bytov stúpli za jediný rok o desiatky tisíc eur.

Oplatí sa vôbec ešte kupovať?

Kým začiatkom roka 2018 ste kúpili trojizbový byt v Prešove za necelých 77-tisíc eur, aktuálne by ste zaň zaplatili takmer o 16-tisíc eur viac. Ešte výraznejší cenový skok je pri trojizbových v bratislavskom Starom Meste. Kým ešte vlani stál takýto byt v priemere 246-tisíc, začiatkom tohto roku sa jeho hodnota vyšplhala na závratných 275-tisíc, čo je takmer o 30-tisíc viac. Za rast cien môže aj zvyšujúci sa počet novostavieb, ktoré ťahajú priemerné ceny bytov nahor.

“V prípade januára 2019 sa na trhu hýbali skôr novostavby, ktoré majú výrazne vyššiu cenu ako staršie byty,” objasnila Zuzana Jakabíková z Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska.

Odborníci Realitnej únie SR vyrátali, že pri týchto cenách musíme na jeden meter štvorcový bytu odpracovať od 255 hodín v Trenčíne do 378 hodín Bratislave. Znamená to, že na jeden štvorcový meter bytu v Bratislave si zarobíte za 47 dní, čo sú viac ako 2 mesiace v práci. To však len za predpokladu, že by ste si odkladali bokom celú výplatu. Analytici vychádzali z priemerných platov za jednotlivé kraje a uvažovali o kúpe staršieho dvojizbového bytu.

Napriek astronomickým cenám podľa analytika nie sme svedkami nafukovania ďalšej realitnej bubliny, ako sme ju poznali pred 11 rokmi. “V porovnaní s rokom 2008 je dnes vyššia kúpyschopnosť obyvateľstva, keďže sú platy približne o tretinu vyššie,” vysvetlil Kubrický. “Realitná bublina nemôže prasknúť, lebo tu žiadna nie je. Korekcia, ktorá by znamenala určitý pokles cien, je však možná. Zrejme k nej však tento rok nedôjde,” tvrdí Vladimír Kubrický z Realitnej únie. Množstvo Slovákov sa rozhodlo pre kúpu nehnuteľnosti vďaka nízkym úrokovým sadzbám v bankách, ktoré sa už niekoľko rokov držia pod 2 percentami. Z nákupného apetítu príliš neuberá ani snaha centrálnej banky obmedziť zadlžovanie domácností. Banky v posledných rokoch priškrtili 100- i 90-percentné financovanie hypoték. ochotne poskytovať hypotéky, ktorých výška presiahne 80 percent hodnoty nehnuteľnosti. Podľa odborníka to však nebude mať zásadný vplyv na ceny.

“Aj keď avizovaným zmenám mnohí pripisujú veľký význam, výrazný vplyv by to na úvery a nehnuteľnosti mať nemalo,” vysvetlil hypotekárny špecialista Kamil Bučo.

Pri rozhodovaní o kúpe by ste tak mali zvažovať najmä svoje individuálne možnosti, a nie trendy. Zvážte najmä to, či by ste za nehnuteľnosť boli ochotní zaplatiť sumu, ktorú banke splatíte aj s úrokmi za 30 rokov.

Zdraželi aj nájmy

Napriek tomu, že väčšina Slovákov chce nehnuteľnosť vlastniť, rastie aj dopyt po prenájmoch. Podľa dát portálu Nehnuteľnosti. sk v závere roka 2018 sa zvýšili ceny nájmov bytov najmä v mestách ako Nitra, Žilina a Trnava. Ich cena je už porovnateľná s cenami v Bratislave. Typická cena prenájmu v hlavnom meste je v rozmedzí od 500 do 600 eur pre 2-izbový byt. Najvyšší mesačný nájom zaplatíte v Bratislave v Starom Meste v priemere až 790 eur, v Ružinove a v Novom Meste to je v priemere 570 eur na mesiac. V podobných priemerných sumách sa pohybujú ceny nájmov aj v Košiciach.

Čo keď chýbajú peniaze? 5 tipov analytika, ako získať potrebné zdroje

Radi by ste už bývali vo svojom, ale pri súčasných cenách nehnuteľností máte problém získať hypotéku? V banke by vám bez problémov mali požičať 80 % hodnoty kupovanej nehnuteľnosti. Finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik radí, ako získať zvyšných 20 %. 1. Stavebné sporenie Ideálne je myslieť na kúpu niekoľko rokov dopredu a nasporiť si potrebných 10 – 20 %. Možnosťou je aj kombinácia stavebného sporenia s následným úverom. 2. Založenie rodičovskej nehnuteľnosti Tým mladí získajú 100-% hypotéku, ktorá je za bežných okolností už nedostupná. Keď výška zostatku hypotéky po čase klesne, možno toto záložné právo zrušiť. 3. Spotrebný úver Zďaleka však nejde o najlepšiu možnosť. Jeho nevýhodou je veľmi krátka splatnosť, maximálne 8 rokov, čo výrazne zvyšuje splátku. 4. Mladomanželská pôžička Od júla tohto roka bude po vyše 30 rokoch opäť realitou. Požiadať môžu manželia, ktorí majú menej ako 35 rokov a sú zosobášení aspoň jeden rok. 5. Daňový bonus Pôvodná štátna prémia pre mladých sa zmenila na tzv. daňový bonus. Ten umožňuje odpočítať si ročne z daní polovicu zaplatených úrokov, vo výške maximálne 400 eur.

[Plus jeden deň; 55/2019; 06/03/2019; s.: 2,3; loľ, fd ; Zaradenie: AKTUÁLNE]