Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Kedy budú prvé lacné byty?

Bratislava konečne začala riešiť kritickú situáciu s nájomným bývaním

Dočkajú sa mladé rodiny v Bratislave cenovo výhodného bývania? Plány magistrátu sú odvážne, ročne chcú postaviť 200 nových nájomných bytov. Tento rok to však zrejme ešte nebude.

Výstavbou nájomných bytov sa pritom v programe oháňa hneď niekoľko politických strán, ktoré kandidujú v parlamentných voľbách. “Našou ambíciou je nastaviť systém výstavby tak, aby mesto mohlo zabezpečovať 200 nájomných bytov ročne počas desiatich rokov,” vyhlásil v októbri 2019 primátor Matúš Vallo s tým, že Bratislave chýba celkovo 40 000 bytov, v súčasnosti ich má mesto a mestské časti len 2 300.

Napríklad v Brne majú 29-tisíc nájomných bytov. Doteraz vyhlásili jednu verejnú súťaž. “V procese vyhodnotenia je súťaž na lokalitu Terchovská, tu sú pozemky vo výlučnom vlastníctve mesta a nepodliehajú žiadnym iným obmedzeniam,” povedal hovorca Bratislavy Peter Bubla.

S výstavbou prvých sto bytov by sa podľa neho mohlo začať budúci rok. “Ak všetko dobre pôjde, očakávame územné rozhodnutie na projekt v lokalite Muchovo námestie. Nasledovať budú lokality Terchovská a ostatné súťaže,” dodal.

Mesto pripravuje aj opravu niektorých objektov vo svojom vlastníctve, napríklad na Zámockých schodoch, Ventúrskej či Pri Habánskom mlyne. Čo na plány magistrátu hovoria mestské časti? Ružinovčanom sa výstavba v areáli bývalých technických služieb na Bazovej ulici pozdáva. “Ak by tu vznikli mestské nájomné byty, riešené rovnako ako zvyšok sídliska – 500 bytov, znamenalo by to skvalitnenie prostredia,” povedal starosta Ružinova Martin Chren.

Petržalka namieta, že plánovaná výstavba by priniesla problémy s hlukom, kanalizáciou či dopravným prístupom. “Ku každej zo štyroch lokalít nachádzajúcich sa v Rači budeme mať pripomienky a v termíne ich zašleme,” skonštatovala Margaréta Cehláriková z račianskeho miestneho úradu. Podľa prezidenta Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska Jána Palenčára je od vytypovania vhodných lokalít po výstavbu veľmi ďaleko. Pripomenul prípady v Ružinove, kde po nesúhlase obyvateľov k výstavbe nedošlo. “Jedna vec je záujem o výstavbu nájomných bytov a druhá vec je politická sila presadiť takúto výstavbu,” povedal Palenčár.

Tu by mohli stavať:

Ružinov: Bazová ulica, Mlynské nivy

Rača: Pastierska, Pekná cesta, Východná, Račianska

Dubravka: Na vrátkach, Agátová

Petržalka: Bratská, Sosnová, Šustekova, Muchovo námestie

[Plus jeden deň; 42/2020; 20/02/2020; s.: 8; Jana Rujáková ; Zaradenie: SLOVENSKO]