Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Je dôležité stavať v Bratislave byty finančne dostupné aj pre širšie masy

Je dôležité, aby sa v Bratislave stavali byty finančne dostupné aj pre širšie masy obyvateľstva. V súčasnosti najviac bytov v tejto kategórii poskytujú mestské časti viac vzdialené od centra hlavného mesta, najmä Petržalka, Dúbravka, Devínska Nová Ves alebo Ružinov. Uviedla Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska (NARKS).

Situáciu s výstavbou môže podľa NARKS zjednodušiť návrh zmien v stavebnom zákone. “Ide o urýchlenie povoľovacie procesu výstavby, skrátenie lehoty potrebnej od prípravy staviteľského zámeru po jeho realizáciu,” priblížila asociácia s tým, že treba súbežne riešiť aj dopravu, aby sa v hlavnom meste s pribúdajúcimi bytmi podľa možnosti nekomplikovala.

“V súvislosti s pripravovanou výstavbou nájomných bytov zo strany magistrátu asociácia uviedla, že by malo ísť o náhradné nájomné byty, nájomné a sociálne nájomné byty.” Tie by svojim určením teda mali pokrývať časť potrieb bývania u rôznych segmentov obyvateľstva. Do náhradných nájomných bytov by sa mali sťahovať obyvatelia, ktorí bývajú v zreštituovaných bytoch.

“Ich súčasné byty sa uvoľnia pôvodným majiteľom, reštituentom. Takže môže tu vzniknúť priestor na predaj týchto pôvodných bytov alebo ich využitie na komerčný prenájom,” konštatuje NARKS s tým, že by sa tak o niečo by zvýšila kapacita nájomného bývania v hlavnom meste, záleží to však pravdepodobne od reakcie reštituentov.

Stavebné povolenia v Bratislave majú aj projekty s nadštandardnými bytmi s cenou, ktorá prekračuje 3500 eur za meter štvorcový (m2). V top lokalitách aktuálne stúpla na 5000 až 7000 eur/m2 pri tých najluxusnejších projektoch, uzatvára NARKS.

[hlavne.sk; 02/11/2019; Kristína Filová ; Zaradenie: hlavne.sk]