Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Jaguar spustil realitný boom

Príchod britskej automobilky spôsobil nedostatok nehnuteľností na trhu. Ceny skokovo vzrástli aj o pätinu.

[dennik.hnonline.sk; 13/05/2016; Martin Sliz ; Zaradenie: Ekonomika a firmy]

“Dám 45-tisíc. Ja dám 47-tisíc. Ja 50-tisíc.” Asi takto dnes obrazne vyzerá nákup garsónky v Nitre. Výkriky z dražby sa totiž pod tlakom príchodu automobilky Jaguar Land Rover stali v meste pod Zoborom realitou. “Situácia je taká, že ak sa nájde na trhu niečo voľné a záujemcov je viac, vidíme trend, že ľudia prihadzujú, aby predbehli iných záujemcov,” hovorí Rudolf Pauke z nitrianskej pobočky realitnej kancelárie Re/Max.

Rast až o polovicu

Garsónka nie je len samoúčelným príkladom licitácie. Trh po nich priam baží a zároveň ich je nedostatok. A to spôsobilo bezkonkurenčný nárast ich ceny. Podľa údajov Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska si oproti minulému roku kúpite garsónku v Nitrianskom okrese až o 46 percent drahšie ako v prvom štvrťroku 2015. “Je to pravdepodobne zníženou ponukou bytov tejto kategórie v Nitre,” hovorí generálna sekretárka NARKS Zuzana Jakabíková.

Vyčkávacia taktika

Dopyt po garsónkach je hlavne preto, lebo sa očakáva príchod nových zamestnancov do regiónu, ktorí si nebudú hľadať rodinné zázemie. Nitru vnímajú ako nevyhnutné miesto, kde sa musia ubytovať, podotkol majiteľ portálu Topreality. sk Marek Grajcarík, podľa ktorého sa cena bytov v regióne zvýšila od minulého roka až o 20 percent.

Odborníci sa zhodujú, že nedostatok bytov spôsobila najmä “vyčkávacia taktika” mnohých predajcov. Tí, ktorí sa nepotrebovali zbaviť bytu okamžite, ho radšej stiahli z trhu a čakajú, ako sa situácia bude vyvíjať ďalej. Podľa Paukeho je táto situácia najciteľnejšia od septembra minulého roka. “Vtedy došlo k markantnému zvýšeniu dopytu, ale zároveň aj k obmedzeniu ponuky nehnuteľností,” dodal realitný maklér Pauke.

http://dennik.hnonline.sk/ekonomika-a-firmy/662013-jaguar-spustil-realitny-boom