“Kupovať, alebo predávať nehnuteľnosť aj v časoch koronakrízy? Aj o tom sa budem teraz rozprávať s Jánom Palenčárom, prezidentom Národnej asociácie realitných kancelárií, ktorý si našiel čas a prišiel k nám do štúdia. Prajem príjemný dobrý deň, vitajte u nás.”

Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska, (hosť v štúdiu):

“Dobrý deň.”

Marek Mašura:

“Pán Palenčár, keď v marci vypukla koronakríza na Slovensku, my sme sa aj tu u nás v štúdiu rozprávali o cenách nehnuteľností. Vy ste vtedy tak ako mnohí iní odborníci povedali, že by mohlo dôjsť k poklesu cien nehnuteľností, keď budú splnené určité predpoklady samozrejme. Tak čo teda hovoríme na aktuálny vývoj?”

Ján Palenčár:

“Aktuálny vývoj je taký, že naozaj silný dopyt po nehnuteľnostiach hrá prím na realitnom trhu. Ani koronakríza, ktorá tu bola, neutlmila záujem Slovákov kupovať. Tak ako som sa vyjadril počas koronakrízy, pokiaľ samotná koronakríza bude trvať dlhšie obdobie, povedzme, ako tri mesiace, tak to môže mať vplyv na vývoj cien. Neudialo sa to. Samotná koronakríza tu bola zhruba dva mesiace. Na realitnom trhu z pohľadu silného dopytu sme cítili zhruba mesiac a pol pokles dopytu, kedy klienti riešili iné ako kúpu nehnuteľnosti, a naopak, zhruba od toho apríla, mája cítime, že ten naakumulovaný dopyt, ktorý sa aj počas koronakrízy nerealizoval, opätovne sa dostal na trh, opätovne sa kupuje, opätovne s tým súvisí aj zdražovanie cien nehnuteľností.”

Marek Mašura:

“Čiže to chcem povedať, že tá druhá polovica mája a celý jún ako keby vykompenzovali ten vývoj, ktorý bol predtým?”

Ján Palenčár:

“Môžme to tak povedať, že tým, že sa, povedzme, mesiac a pol klienti nezaoberali nehnuteľnosťami…”

Marek Mašura:

“Lebo prišla koronakríza.”

Ján Palenčár:

“Pretože prišla koronakríza, boli oveľa vážnejšie témy, témy ochrany zdravia a podobne…”

Marek Mašura:

“Boli zatvorené obchody, prevádzky…”

Ján Palenčár:

“Presne tak, bolo komplikované, povedzme, aj realizovať obchody s nehnuteľnosťami, takisto aj prevádzky realitných kancelárií boli uzavreté, tak zhruba od toho mája, alebo začiatkom mája môžme povedať, že opätovne ľudia ten svoj dopyt začali realizovať. Ten dopyt sa nestráca, ten záujem kúpiť neprestal…”

Marek Mašura:

“Len sa odložil.”

Ján Palenčár:

“Len sa odložil na neskoršie obdobie, čo naozaj sme videli v tom máji, júni, že bol veľký záujem o kúpu nehnuteľností, násobne vyšší, povedzme, ako predchádzajúce roky v danom období.”

Marek Mašura:

“Takže nie ste teda prekvapený nakoniec, že ceny bývania išli nahor?”

Ján Palenčár:

“Nie, pretože sme vnímali ten silný dopyt, ktorý tu je. Ten sa nedá zo dňa na deň vypnúť, klienti sú stále do veľkej miery motivovaní aj veľmi lacnými hypotékami, čiže keď si to pozrieme aj z pohľadu vývoja počtu bytov na tisíc obyvateľov, stále zaostávame za Európskou úniou, čiže je tu naozaj reálny deficit bývania na Slovensku, alebo bytov na Slovensku, a klienti majú záujem realizovať kúpu týchto nehnuteľností. A nakoniec nám toto potvrdzuje aj Štatistický úrad, ktorý vydal správu o vývoji cien, kde hovorí, že do konca staršie byty rýchlejšie stúpajú na cene ako novostavby. A to nám naozaj potvrdzuje to, že klienti chcú bývať dnes, chcú kúpiť nehnuteľnosť, a bohužiaľ, developeri nie sú schopní v tejto situácii umiestniť na trh dostatočné množstvo bytov.”

Marek Mašura:

“Mňa na tých číslach Štatistického úradu zaujalo najmä to, že odborníci zo Štatistického úradu hovoria o 0,5-percentnom raste, keď porovnáme druhý štvrťrok a prvý štvrťrok tohto roka, pričom Národná banka hovorí o 3,5-percentnom raste, v čom je rozdiel, skúste to vysvetliť.”

Ján Palenčár:

“Ja si myslím, že tu sa jedná o to, že sa neporovnávali úplne tie isté čísla. Je možné, že tu bol nejaký rozptyl v rámci regiónov. Čiže podľa našich čísiel, podľa našich štatistík môžme hovoriť o medzikvartálnom zvýšení cien zhruba 2 percentá. Takže ak by sme chceli naozaj porovnať, kde je ten rozdiel medzi Národnou bankou, Štatistickým úradom a Národnou asociáciou realitných kancelárií, museli by sme ísť naozaj do tej metodiky výpočtu a presných čísiel, ktoré sa počítali.”

Marek Mašura:

“Poďme sa konkrétnejšie pozrieť na tie čísla, ktoré majú realitné kancelárie. O ktoré nehnuteľnosti bol v druhom štvrťroku najväčší záujem, a ktoré teda logicky zdraželi najviac?”

Ján Palenčár:

“Najväčší záujem bol o byty a o, môžem povedať, čo sa týka izbovosti, dvoj- a trojizbové byty.”

Marek Mašura:

“Prečo práve tieto?”

Ján Palenčár:

“Tieto byty sú zaujímavé z pohľadu tzv. štartovacieho bývania, to znamená, mladí ľudia, mladé rodiny, ale aj z pohľadu investičných nákupov, pokiaľ majú klienti záujem kúpiť nehnuteľnosť s tým, že ju chcú prenajímať, tak práve dvoj- a trojizbové byty sú z tohto pohľadu najefektívnejšie. Takže práve preto je táto skupina najviac, je tu najsilnejší dopyt práve o tieto nehnuteľnosti, a to nielen v Bratislave, Košiciach, ale aj v iných krajských mestách. Tá situácia, ktorá vznikla napríklad v Bratislave, je veľmi zaujímavá v tom, že dnes máme v Bratislave najmenej voľných nových bytov za posledných osem rokov. Tu naozaj vidíme, ako je silný ten dopyt a ako mu tá ponuka nestíha.”

Marek Mašura:

“To je ten dôvod, prečo idú ceny nahor.”

Ján Palenčár:

“A tu sa to odzrkadľuje práve na tom, že ceny stúpajú.”

Marek Mašura:

“Už ste hovorili o tom, že dvoj- a trojizbové byty sú, takpovediac, najviac v kurze. Hovoríme skôr o starých, alebo nových bytoch, alebo je to jedno?”

Ján Palenčár:

“Určite je najväčší záujem o novostavby, to je prioritné pre klientov, že sa pozerajú na ponuku novostavieb.”

Marek Mašura:

“Prečo práve nové byty? Lepšia kvalita?”

Ján Palenčár:

“Z pohľadu klienta je dôležité to, je to nový byt, spĺňa veľmi prísne normy, dnes sú oveľa prísnejšie normy, technické normy, na svetlotechniku, na hygienu a podobne, ako to bolo, povedzme, pred tými 40, 50 rokmi. Určite aj z pohľadu budúcich nákladov na rekonštrukciu, na údržbu, energetickú náročnosť, toto všetko hrá prím v tom, že sa klienti rozhodli prioritne pre novostavby. Ale pokiaľ zistia, že v ponuke novostavieb nie je to, čo hľadajú, prípadne, najbližšie si môžu kúpiť byt, ktorý bude hotový za dva roky, toto je vážnym problémom, a vtedy sa obracajú práve na ten sekundárny trh, na trh so staršími nehnuteľnosťami, a vyberajú si práve v tejto ponuke, ale tým, že tých ľudí je naozaj veľa, tých dopytujúcich je obrovské množstvo, to práve tlačí ceny nehnuteľností nahor.”

Marek Mašura:

“Pán Palenčár, poďme sa teraz posunúť ďalej, a už s takým výhľadom aj do budúcnosti, keďže čísla Štatistického úradu, aj Národnej banky hovoria iba o vývoji v druhom štvrťroku, čiže o vývoji od apríla do konca júna. Vy však už viete, aká bola situácia na trhu s bývaním v letným mesiacoch. Čo viete teda povedať o cenách nehnuteľností?”

Ján Palenčár:

“Podľa štatistík, ktoré máme, podľa správ realitných kancelárií z celého Slovenska ten dopyt bol neutíchajúci ani v priebehu letných mesiacov, to znamená júla a augusta. Môžem povedať, že priebežne sa obchoduje tak, ako to bolo v predchádzajúcich mesiacoch, a nezaznamenali sme žiadne zásadné zmeny. To znamená, nepocítili sme stagnáciu cien, resp. pokles cien. Čiže z toho sa dá dedukovať, že aj tretí kvartál bude vo veľmi podobnom stave, ako bol druhý kvartál, čiže priebežné zvyšovanie cien nehnuteľností v rámci celého Slovenska.”

Marek Mašura:

“Trúfate si odhadnúť aj číslo, o koľko ceny porastú v porovnaní s druhým kvartálom?”

Ján Palenčár:

“To by sme naozaj, by sme len špekulovali, môžem zhruba odhadnúť, že to môže byť niekde medzi 1,5 až 2 pecentá.”

Marek Mašura:

“A podobný vývoj očakávate aj v štvrtom, poslednom kvartáli potom? Alebo je ešte priskoro hovoriť?”

Ján Palenčár:

“Samozrejme, bude veľmi dôležité, čo nám donesie jeseň, veľa ekonómov, analytikov sa vyjadruje o jeseni ako veľmi kľúčovej z pohľadu vývoja ekonomiky, čo môže mať aj nejaký dopad na realitný trh. Takže počkajme si ešte chvíľu na to, ako sa bude vyvíjať jeseň, aby sme vedeli predikovať práve štvrtý kvartál.”

Marek Mašura:

“Presne na to som sa chcel opýtať. Mám tu nachystanú otázku k tomu. Nemôže tieto vaše odhady negatívne ovplyvniť druhá vlna pandémie koronavírusu, teda že ceny bývania predsa len klesnú, ak už nie v treťom kvartáli, tak v štvrtom?”

Ján Palenčár:

“Môžme len dúfať, že druhá fáza koronakrízy, alebo pandémie nebude mať takéto zásadné, takýto zásadný vplyv na ekonomiku a zásadný vplyv na realitný trh. Prvú vlnu sme prečkali, keď to tak môžem zjednodušene povedať, aj na realitnom trhu, to znamená, neudiali sa žiadne negatívne dopady na realitný trh, a predpokladám, že takéto niečo tým, že sme už poučení, sa udeje aj v prípade vzniku druhej vlny pandémie.”

Marek Mašura:

“Tú najdôležitejšiu otázku, ktorú som sa pýtal na začiatku, som si nechal, takpovediac, na záver. Kupovať, alebo predávať nehnuteľnosti v týchto ťažkých časoch, teda ekonomických?”

Ján Palenčár:

“Ja si myslím, že tá situácia je dobrá aj na kúpu nehnuteľností, aj na predaj. Z pohľadu predaja tie ceny sú naozaj dneška zaujímavé pre predávajúceho, na druhej strane z pohľadu kupujúceho, ktorý si kupuje vlastné bývanie, sú dnes veľmi dobré podmienky stále na hypotekárne úvery, a keď si klient nájde tú svoju vysnívanú nehnuteľnosť, tak je dobré dnes zrealizovať tú kúpu…”

Marek Mašura:

“Takže vy očakávate, že ceny by mali rásť, tak by ten kupujúci nemal váhať?”

Ján Palenčár:

“Jedna vec je, že ceny nehnuteľností budú rásť, to predpokladáme, na druhej strane tá ponuka sa nebude veľmi rozširovať, to znamená, že nie je tu predpoklad, že za pol roka nájdem opätovne tú svoju nehnuteľnosť, nedajbože, ešte lacnejšiu. To už vôbec nepredpokladáme, takže tá ponuka sa zužuje, a naozaj nájsť si tú vhodnú nehnuteľnosť, tú vysnívanú nehnuteľnosť, nie je dnes jednoduché.”

Marek Mašura:

“A z pohľadu predávajúceho, ak majú ceny ešte rásť, tak zrejme by mohli ešte chvíľu počkať a zarobia, takpovediac, viac na tom predaji.”

Ján Palenčár:

“Je otázka, či predávajúci má záujem predať nehnuteľnosť s cieľom tieto prostriedky si vložiť na účet, čiže v tom prípade je asi jednoduchšie nehnuteľnosť si nechať a prenajímať. Ale pokiaľ je tu potreba tieto investície, tieto financie investovať, kúpiť si niečo iné, tak tá doba na predaj je rovnako dobrá.”

Marek Mašura:

“O predaji nehnuteľností, ale aj o ich kúpe som sa rozprával s Jánom Palenčárom, prezidentom Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska, ktorý si našiel čas a prišiel k nám do štúdia. Ďakujem veľmi pekne.”

Ján Palenčár:

“Ďakujem. Dovidenia.”

Celý rozhovor si môžete vypočuť tu: https://www.ta3.com/clanok/1191371/host-v-studiu-v-palencar-o-drahsom-byvani-aj-pocas-krizy.html