Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

IRZ marec 2016

Index realitného zdravia v marci tohto roka potvrdil prognózu tvorcov Indexu a tiež náš názor, že oživenie na realitnom trhu je realitou. Už preto, že zvýšenie aktivity na trhu s nehnuteľnosťami prišlo skôr ako v predchádzajúcich rokoch, a tiež preto, že mierne rastúce ceny bývania signalizujú zvýšený dopyt. V neposlednom rade je dôležitým faktom aj zlepšenie dostupnosti nového bývania vďaka lacnejším hypoúverom prípadne lepšou finančnou situáciou záujemcov. Povzbudivé je, že optimizmus realitných profesionálov pretrváva a prognóza vývoja Indexu na ďalší mesiac je pozitívna.

Zber dát sa vykonáva od júna 2013 prostredníctvom štruktúrovaného elektronického dotazníka, určenéhoIndex realitného zdravia marec 2016 výhradne pre majiteľov alebo riaditeľov realitných kancelárií z celého Slovenska. Oslovené boli skúsené spoločnosti, ktorých názor je podložený dlhodobejšou praxou s realitným trhom. Relevantný respons sa pohybuje medzi 160 a 250 realitnými kanceláriami z celého Slovenska.

Marcový Index realitného zdravia dosiahol hodnotu 2,48 a zlepšil sa o dve stotiny oproti mesiacu február tohto roka. Respondenti tak „oznámkovali“ aktivitu na trhu známkou lepšou ako 2 mínus, čo v porovnaní s rokmi 2014 (2,64) a 2015 (2,61) predstavuje významné zlepšenie. Naznačuje aj možnosť atakovania rekordu (2,39 v septembri 2015) v hlavnej sezóne v predletnom a jesennom období. Posun do pozitívneho spektra hodnotiacej škály nás napĺňa optimizmom v očakávaní ďalšieho vývoja, keďže IRZ je tam už druhý mesiac po sebe, čo sa naposledy udialo v máji a júni 2014.

Prognóza Indexu realitného zdravia na apríl 2016 je 2,32 a oproti marcovej (2,35) je o 3 stotiny lepšia. Tieto prognózy v porovnaní s rokmi 2014 a 2015 výrazne nevybočujú z priemeru. Na druhej strane však im zodpovedajúce namerané reálne hodnoty v príslušných mesiacoch sú oveľa bližšie k odhadom. Teda vytúžené zlepšenie obchodovania s nehnuteľnosťami v období krátko po zime nie je tento rok len „zbožným prianím“ ako v minulosti, ale ako sa ukazuje reálnym faktom.

Ako je napísané v úvode, viacero priaznivých faktorov sa od konca roka 2015 stretlo v jednom bode a rozhýbalo trh s nehnuteľnosťami pozitívnym smerom. Napriek tomu si dovolíme tvrdiť, že k jeho hodnoteniu známkou oscilujúcou okolo „dvojky“ je ešte poriadne ďaleko. Nemyslíme si, že doterajšie signály avizujú nejaké „prehriatie motora“ či akékoľvek „bubliny“.

Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska

www.realitnyindex.sk