Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

IRZ máj 2016

Máj priniesol nový rekord v histórii merania Indexu realitného zdravia. Podstatná správa pre realitných profesionálov ale aj laikov je, že už štvrtý mesiac v rade je Index lepší ako 2 mínus (február presne 2-). A to sme ešte počas 36 mesiacov merania nezaznamenali.

Zber dát sa vykonáva od júna 2013 prostredníctvom štruktúrovaného elektronického dotazníka, určeného výhradne pre majiteľov alebo riaditeľov realitných kancelárií z celého Slovenska. Oslovené boli skúsené spoločnosti, ktorých názor je podložený dlhodobejšou praxou s realitným trhom. Relevantný respons sa pohybuje medzi 160 a 250 realitnými kanceláriami z celého Slovenska.

Májový Index realitného zdravia zlepšil doterajší rekord z tohtoročného apríla (2,38) o 7 stotín IRZ maj/jún 2016a dosiahol hodnotu 2,31. Medziročne ide o zlepšenie o 14 (2015) resp.17 (2014) stotín a tento fakt nám dáva možnosť konštatovať, že niekoľko rokov len nepatrne rastúci trh prešiel na vyšší stupeň aktivity. Navyše, ak sa hodnotenie tvorcov Indexu už štvrtý mesiac plynulo zlepšuje od 2 mínus k 2 a kráča od rekordu k rekordu, je namieste tvrdenie, že realitný trh prežíva výnimočný rok.

Prognóza vývoja Indexu realitného zdravia v júni 2016 je zanedbateľne opatrnejšia ako bola na máj. Dosiahla známku 2,28 a je o 6 stotín horšia ako pred mesiacom, napriek tomu je v histórii merania Indexu v prvej trojke najlepších. Bolo by však prekvapením, ak aj júnový Index prinesie rekord a po prvý raz sa dostane pod hranicu 2,30. Očakávame skôr mierny pokles, súvisiaci s príchodom dovolenkového obdobia, kedy nastáva útlm v obchodovaní s nehnuteľnosťami. Priemerný IRZ v júni za ostatné tri roky je 2,58.

Prvých päť mesiacov tohto roka je, podľa vyjadrení realitných profesionálov, najlepších za predchádzajúce tri roky. Fakt oživenia a rastu trhu s nehnuteľnosťami nenechávajú nepovšimnutý ani odborné čí mainstreamové médiá a taktiež vždy opatrné slovenské finančné inštitúcie. Nové a „oživené“ developerské projekty rastú ako huby po daždi a predávajú aj „z papiera“. Ceny nehnuteľností idú hore, no myslíme si, že primerane. Myslíme si, že malé rozbehnutie a zlepšenie trhu nie je hrozbou ale odmenou všetkým, čo sa na ňom pohybujú dlhé „chudobnejšie“ roky. Myslíme si, že realitná bublina nehrozí.

Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska

Partneri NARKS