Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

IRZ máj 2016

Máj priniesol nový rekord v histórii merania Indexu realitného zdravia. Podstatná správa pre realitných profesionálov ale aj laikov je, že už štvrtý mesiac v rade je Index lepší ako 2 mínus (február presne 2-). A to sme ešte počas 36 mesiacov merania nezaznamenali.

Zber dát sa vykonáva od júna 2013 prostredníctvom štruktúrovaného elektronického dotazníka, určeného výhradne pre majiteľov alebo riaditeľov realitných kancelárií z celého Slovenska. Oslovené boli skúsené spoločnosti, ktorých názor je podložený dlhodobejšou praxou s realitným trhom. Relevantný respons sa pohybuje medzi 160 a 250 realitnými kanceláriami z celého Slovenska.

Májový Index realitného zdravia zlepšil doterajší rekord z tohtoročného apríla (2,38) o 7 stotín IRZ maj/jún 2016a dosiahol hodnotu 2,31. Medziročne ide o zlepšenie o 14 (2015) resp.17 (2014) stotín a tento fakt nám dáva možnosť konštatovať, že niekoľko rokov len nepatrne rastúci trh prešiel na vyšší stupeň aktivity. Navyše, ak sa hodnotenie tvorcov Indexu už štvrtý mesiac plynulo zlepšuje od 2 mínus k 2 a kráča od rekordu k rekordu, je namieste tvrdenie, že realitný trh prežíva výnimočný rok.

Prognóza vývoja Indexu realitného zdravia v júni 2016 je zanedbateľne opatrnejšia ako bola na máj. Dosiahla známku 2,28 a je o 6 stotín horšia ako pred mesiacom, napriek tomu je v histórii merania Indexu v prvej trojke najlepších. Bolo by však prekvapením, ak aj júnový Index prinesie rekord a po prvý raz sa dostane pod hranicu 2,30. Očakávame skôr mierny pokles, súvisiaci s príchodom dovolenkového obdobia, kedy nastáva útlm v obchodovaní s nehnuteľnosťami. Priemerný IRZ v júni za ostatné tri roky je 2,58.

Prvých päť mesiacov tohto roka je, podľa vyjadrení realitných profesionálov, najlepších za predchádzajúce tri roky. Fakt oživenia a rastu trhu s nehnuteľnosťami nenechávajú nepovšimnutý ani odborné čí mainstreamové médiá a taktiež vždy opatrné slovenské finančné inštitúcie. Nové a „oživené“ developerské projekty rastú ako huby po daždi a predávajú aj „z papiera“. Ceny nehnuteľností idú hore, no myslíme si, že primerane. Myslíme si, že malé rozbehnutie a zlepšenie trhu nie je hrozbou ale odmenou všetkým, čo sa na ňom pohybujú dlhé „chudobnejšie“ roky. Myslíme si, že realitná bublina nehrozí.

Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska