Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Index realitného zdravia v novembri kopíroval októbrových 2,54

Obchodovanie na trhu s nehnuteľnosťami na Slovensku bolo v jesennom období stabilné.

Index realitného zdravia (IRZ), ktorý pravidelne pripravuje Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska (NARKS), totiž v novembri kopíroval vývoj z októbra a ustálil sa na hodnote 2,54.

[openiazoch.zoznam.sk; 18/12/2016; TASR ; Zaradenie: openiazoch.zoznam.sk]

Obchodovanie na trhu s nehnuteľnosťami na Slovensku bolo v jesennom období stabilné. Index realitného zdravia (IRZ), ktorý pravidelne pripravuje Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska (NARKS), totiž v novembri kopíroval vývoj z októbra a ustálil sa na hodnote 2,54.

Asociácia upozornila, že rovnako ako októbrový index je aj ten novembrový najlepší v tomto mesiaci za ostatné tri roky. Zhodný alebo takmer zhodný IRZ v desiatom a jedenástom mesiaci roka namerala aj v rokoch 2014 a 2015. “Podľa nášho názoru to znamená stabilný vývoj obchodovania na trhu pred “zazimovaním”. Dokončovanie rozbehnutých akcií, projektov a obchodov predtým, ako sa Slovensko uloží na tri týždne pod snehovú perinu,” zhodnotil prezident NARKS Ján Palenčár.

Regionálny rozdiel indexu realitného zdravia bol v novembri 0,16 bodu v prospech bratislavských realitných kancelárií. Jeho mimobratislavskí tvorcovia pozerajú podľa Palenčára aj na posledný mesiac v roku s väčším pesimizmom.

Prognóza vývoja IRZ na december 2,62 je po prvý raz v tomto roku negatívna. To znamená, že je horšia ako nameraný index za minulý mesiac.

“Z hľadiska ročného obdobia je to pochopiteľné, z hľadiska dlhodobého merania indexu je to veľmi povzbudivé. Naši respondenti dávajú najavo úspešnosť roka 2016 a nádej na ďalšie zlepšovanie v nasledujúcom roku,” konštatoval prezident asociácie.

Index realitného zdravia zostavuje NARKS na základe odpovedí realitných kancelárií z celého Slovenska. Môže nadobudnúť hodnotu od 1 do 5, pričom najnižšia úroveň predstavuje najlepšie fungujúci a prosperujúci trh. Má slúžiť na orientáciu pri rozhodovaní ako pre realitných profesionálov, tak aj pre verejnosť so záujmom o reality.