Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Index realitného zdravia ukázal v novembri stabilitu na trhu

Trh s nehnuteľnosťami na Slovensku je podľa realitných profesionálov stabilný, s nepatrným rastom.

Index realitného zdravia (IRZ), ktorý zostavuje Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska (NARKS) každý mesiac od júna 2013, totiž v novembri dosiahol hodnotu 2,56 a len mierne sa zlepšil oproti októbrovým 2,57.

[openiazoch.zoznam.sk; 16/12/2015; TASR ; Zaradenie: openiazoch.zoznam.sk]

Trh s nehnuteľnosťami na Slovensku je podľa realitných profesionálov stabilný, s nepatrným rastom. Index realitného zdravia (IRZ), ktorý zostavuje Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska (NARKS) každý mesiac od júna 2013, totiž v novembri dosiahol hodnotu 2,56 a len mierne sa zlepšil oproti októbrovým 2,57.

“Kvalita trhu, teda pocit, ako vnímajú jeho aktivitu respondenti, sa aj v tomto roku pohybuje tesne pod priemerom. Potešiteľné je však priemerné číslo IRZ za rok 2015, ktoré bude o poznanie lepšie ako v predchádzajúcom roku. Aktivita trhu vrcholila v máji a v septembri rekordnými hodnotami indexu. V ostatných mesiacoch sme namerali stabilitu a to isté očakávame aj v decembri tohto roka,” zhodnotil prezident NARKS Ján Palenčár.

Novembrový IRZ sa o 0,01 bodu zlepšil oproti októbru na úroveň 2,56. “Myslíme si, že to je dôkaz istej stability trhu. V medziročnom porovnaní sú októbrové a novembrové hodnoty porovnateľné, nepatrne lepšie v prospech tohto roka,” priblížil Palenčár.

Výhľad indexu realitného zdravia na december 2,66 znamená, že jeho tvorcovia očakávajú jeho pokles o 0,1 bodu. V histórii merania ide podľa NARKS o obvyklú predvianočnú prognózu, ktorá nie je prekvapivá.

Palenčár konštatoval, že v tomto roku nedošlo k prevratným zlepšeniam trhu ani väčším prekvapeniam v podobe rozdielov medzi prognózami a realitou. “Rok 2015 priniesol zlepšenie rekordnej hodnoty IRZ o 0,03 na 2,39 a zjavne naznačil dva vrcholy aktivít trhu – máj a september. Vývoj indexu v bežných mesiacoch osciloval okolo 2,55 a bol stabilnejší ako predchádzajúce dva roky,” uzavrel.

 

Index realitného zdravia zostavuje NARKS na základe odpovedí realitných kancelárií z celého Slovenska. Môže nadobudnúť hodnotu od 1 do 5, pričom najnižšia úroveň predstavuje najlepšie fungujúci a prosperujúci trh. Má slúžiť na orientáciu pri rozhodovaní tak pre realitných profesionálov, ako aj pre verejnosť so záujmom o reality.