Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Index realitného zdravia bol v júli 2,61, pokles trhu je miernejší

Trh s nehnuteľnosťami na Slovensku sa v júli vyvíjal o niečo lepšie, ako predpokladali realitní odborníci. Index realitného zdravia (IRZ), ktorý zostavuje Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska (NARKS), dosiahol napriek tradične slabšiemu letnému obdobiu hodnotu 2,61 oproti predpovedaným 2,71.

[openiazoch.zoznam.sk; 15/08/2015]

“Očakávali sme suchý a ospanlivý júl, čo sa do bodky naplnilo aspoň v oblasti meteorológie. Segment obchodu s nehnuteľnosťami také dramatické sucho nepostihlo. Dá sa povedať, že trend je stabilný v mierne podpriemerných hodnotách. Výhľad na august je už pozitívny, aj keď len zanedbateľne,” zhodnotil prezident NARKS Ján Palenčár. 

 Júlový Index realitného zdravia 2,61 je o 0,07 bodu horší ako júnový 2,54. Oproti prognóze z minulého mesiaca je však o celú desatinu lepší. Priemer za prvých sedem mesiacov 2,60 je podľa asociácie dôkazom stability trhu, hoci na mierne podpriemernej úrovni z hľadiska hodnotenia celého trhu.

Predpoveď indexu na august je 2,60 a vracia ho do jarných čísel. “Napriek “zúriacemu” horúcemu letu pokles hodnôt IRZ a jeho prognóz nie je taký signifikantný ako v minulom roku. Dovolíme si tvrdiť, že realitní profesionáli ako tvorcovia indexu signalizujú určitú zreteľnú stabilitu a mierny rast trhu,” konštatoval Palenčár.

 Index realitného zdravia zostavuje NARKS na základe odpovedí realitných kancelárií z celého Slovenska. Môže nadobudnúť hodnotu od 1 do 5, pričom najnižšia úroveň predstavuje najlepšie fungujúci a prosperujúci trh. Má slúžiť na orientáciu pri rozhodovaní tak pre realitných profesionálov, ako aj pre verejnosť so záujmom o reality.