Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Hypotéky prekvapili rekordom

Kým objem povoleného prečerpania i kreditiek klesá, financovanie bývania krízu prehliada.

Nízky objem spotrebiteľských úverov od vypuknutia pandémie naznačuje zodpovedné správanie aj v zložitých časoch. Ešte viac však teší iná štatistika, ktorú pravidelne publikuje NBS. Slováci nesiahli ani po najdostupnejšej, ale zato z bankových produktov najmenej výhodnej forme požičiavania peňazí. V segmentoch prečerpanie bežného účtu a kreditné karty totiž vidíme celkom výrazný pokles objemu úverov. Kým pri spotrebných tušíme, že pokles súvisí aj s opatrnejším schvaľovaním zo strany bánk, kreditky a prečerpania sú spravidla predschválené – hoci aj tu vstúpili do hry regulačné pravidlá proti nadmernému zadlžovaniu.

V ostrom kontraste zostáva financovanie bývania, keď až do júla sme videli medziročný rast nových úverov, a hoci potom dynamika medziročne klesala, v októbri rast prekonal (1 047 miliónov) a v novembri tesne atakoval (937 miliónov) významnú miliardovú hranicu. Čísla sú stále o tretinu vyššie ako v rovnakom období roka 2018. Práve takýto silný dopyt spôsobil, že ceny nehnuteľností kríza prakticky nezasiahla.

Zaujímavý je aj pohľad na sadzby. Pri spotrebných úveroch sme videli počas roka ich mierny nárast, čo súviselo so zvyšovaním rizikovej marže. Toto sa však pri bývaní vôbec neprejavilo, dokonca aktuálne čísla za november hovoria o novom rekorde, keď priemerná sadzba sa prvý raz začínala nulou, presne 0,96 percenta. V segmente akoby panovala zhoda, že kríza nie je. To je, samozrejme, dôležité, lebo dôvera je významný faktor. Verme však, že nepríde bolestné vytriezvenie. Kríza sa nemusí skončiť až tak rýchlo. Niektoré segmenty ekonomiky ako HORECA si totiž problémy prenesú až do roku 2022.

Zdroj: komentare.hnonline.sk

Autor: Ľuboslav Kačalka