Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Epidémia koronavírusu oslabila trh s realitami

Anna Síposová, moderátorka:

“Predaj nehnuteľností sprevádzajú komplikácie. Epidémia koronavírusu totiž oslabila aj trh s realitami. Odborníci usudzujú, že ak by táto situácia trvala dlhšie, ceny bytov pôjdu dolu ešte v tomto roku. Najprv sa to dotkne apartmánov, potom i klasických bytov.”

Veronika Valášková, redaktorka:

“Realitné kancelárie sú viac ako týždeň zatvorené. Ľudí v takejto neistej situácii kúpa nehnuteľností nezaujíma. Prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska Ján Palenčár hovorí, že dopyt po bytoch v tomto roku bude závisieť od celkovej kondície ekonomiky, ktorú aktuálne spomaľuje po celom svete šírenie korovanavírusu, ale aj dostupnosť hypoték.”

Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska:

“To čo sme zaznamenali ako zmenu, ako zásadnú zmenu v rámci realitného trhu, je aktuálne pokles záujmu o kúpu nehnuteľnosti.”

Veronika Valášková:

“Podľa ekonóma SAV Viliam Páleníka treba s kúpou nehnuteľnosti počkať. Ak bude dlhodobo nízky záujem o byty, klesnú aj ceny.”

Viliam Páleník, ekonóm SAV:

“Koronavírus považujem za určitý spúšťač alebo impulz, ktorý dostáva ekonomiku do určitej depresie a to je hlavný spúšťač aj pokles cien nehnuteľnosti. Opatrenia Národnej banky túto tendenciu môžu ešte do určitej miery posilniť.”

Veronika Valášková:

“Národná banka totiž od nového roka sprísnila kritériá pre hypotéky. Hovorca Peter Majer.”

Peter Majer, hovorca NBS:

“Opatrenia v oblasti úverov, ktoré na začiatku roka predstavila NBS, majú za cieľ zvýšiť odolnosť domácností pri splácaní úverov aj v zlých časoch. Momentálne sa do takýchto časov dostávame a očakávame, že odolnosť domácností bude vyššia aj vďaka opatreniam NBS.”

Veronika Valášková:

“Niektorí odborníci vravia, že ceny bytov by mohli klesnúť až o 20 percent a môže sa zopakovať situácia z roku 2008, keď klesli až o 35 percent. No vtedy boli na tom banky zle nielen finančne, ale aj svojím nastavením. V súčasnosti sú banky pripravené na krízu a vedia, že to môže spôsobiť vážne problémy v ekonomike. Veronika Valášková, RTVS.”

[Rádio Slovensko, 12:00; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 30/03/2020; Veronika Valášková]