Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Drahšie prenájmy bytov

Lucia Barmošová, moderátorka
A späť k nám. Drahé a ťažšie dostupné hypotéky spôsobujú, že ľudia s kúpou nehnuteľnosti čakajú, radšej hľadajú podnájom. Lenže aj ceny nájmov sa zvyšujú, keďže dopyt stúpa. Situácia je rovnaká na celom Slovensku. Aká je teda budúcnosť cien bytov?Klaudia Malovcová, redaktorka
Ani pokles cien nehnuteľností sa neprejavuje na kúpe bytov, brzdia nás vysoké úrokové sadzby. Analytici hovoria o poklese kúpnopredajných zmlúv.Martin LAZÍK, analytik, Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska
Mnohí hovoria o tom, že sme niekde na úrovni päťdesiatich percent, ale naozaj to je veľmi ťažko porovnať s tým medziročným stavom, pretože pred rokom sme mali veľký boom.

Klaudia Malovcová, redaktorka
Ľudia, ktorí si nemôžu dovoliť nákup nehnuteľnosti, dávajú prednosť pomerne lacnejšej alternatíve bývania, a to prenájmom. No ale ani pri tých to nie je najružovejšie. Zvýšený dopyt tlačí ceny nahor.

Martin LAZÍK, analytik, Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska
Primárne hrajú veľké krajské mestá, kde je dobrá šanca na zamestnanie a lepšie príjmy. Cenovky nájmov rôzne išli hore od 10 do 15 %.

Klaudia Malovcová, redaktorka
Ceny prenájmov rástli aj v závislosti príchodu utečencov z Ukrajiny či vysokých cien energií. Vyšší tlak na ceny aktuálne spôsobuje aj zvýšený záujem zo strany študentov s blížiacim sa školským rokom.

Peter PORUBSKÝ, analytik, Nehnutelnosti.sk
Pri jednoizbovom byte v Bratislave, o 470 stál prenájom predtým, teraz je to okolo 500 euro. Pri dvojizbovom byte bolo to cca 600 euro, teraz je to okolo 630 a trojizbový byt bol okolo 750, teraz to môže byť okolo 800 euro.

Klaudia Malovcová, redaktorka
Pozreli sme sa na ponuky a reakcie ľudí na sociálnych sieťach. Po pripočítaní nákladov na energie sú mnohí znechutení.

osoba /zdroj: FB/Prenájom bytu Bratislava/
“Keď si spomeniem, že presne za rovnakú cenu som mala pred cca desiatimi rokmi krásny dvojizbový mezonet a teraz tu niekto ponúka dieru.”

“Za 1 550 eur takýto starší dom, to je ozaj vysoká cena.”

“Tak to je hotel, kde sa nedá žiť dlhodobo. Za také peniaze?”

“Podnájmy išli hore kvôli predaju, keď ľudia nemajú na kúpu.”

Klaudia Malovcová, redaktorka
Dá sa však povedať, že väčšina ľudí túži po vlastnom. Ak teda ide o kúpu, aktuálnym trendom sú staršie byty.

Peter PORUBSKÝ, analytik, Nehnutelnosti.sk
Ak sa bavíme o panelákovom napríklad štvorizbáku, ktorý kúpite v Karlovej Vsi alebo na Dlhých Dieloch za 200 000 cca, tak novostavba tam môže stať aj 450 000, čiže ten rozdiel môže byť od 80 000 euro až do 250 000 euro.

Klaudia Malovcová, redaktorka
Faktom je tiež to, že výmery nových bytov v novostavbách sú oveľa menšie ako tých starších.

Peter PORUBSKÝ, analytik, Nehnutelnosti.sk
Je to kvôli tomu, že, že náklady na tú výstavbu, respektíve aj tie marže a tie ceny proste rastú.

Martin LAZÍK, analytik, Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska
Skôr vidíme príchod stále vyššej a vyššej kvality a štandardu, ktorý, samozrejme, sebou má aj trošku vyššiu cenovku v nákladoch, že preto je aj veľmi malý predpoklad na to, že by cenovky novostavieb v budúcnosti mohli klesať.

Klaudia Malovcová, redaktorka
Aktuálny pokles cien bytov sa podľa analytika Petra Porubského dlho neudrží. Ceny podľa jeho slov môžu po roku opäť narásť. Klaudia Malovcová, Televízia JOJ.

 

Zdroj: TV JOJ; 19:30 Noviny TV JOJ