Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Dopyt po záhradách a chalupách rastie

Ľubomír Bajaník, moderátor:

“Počas pandémie stúpol záujem ľudí o kúpu záhrad či chalúp. Dopyt je predovšetkým u ľudí z väčších miest, ktorí bývajú v panelákoch.”

Dominika Kusá, redaktorka:

“Nevychádzať z bytu počas pandémie je náročné, aj keď nemáte deti a vedľa vás nepracuje z domu telefonujúci partner. Mnoho ľudí preto vyhľadáva únik v podobe kúpy záhrady či chaty. Daniele Rimkovej sa zatiaľ na realitnom trhu nedarí.”

Daniela Rimková, obyvateľka Trenčína:

“Tak som to ako nejako vypozorovala, že niektorí ľudia sa zbadali, že môžu na tom zarobiť, pýtajú neprimerane veľa peňazí.”

Dominika Kusá:

“Cena záhradok v jednej z okrajových častí Trenčína stúpla za posledných päť rokov o sto percent. Záhradkári sa svoje majetky predať nechystajú, aj keď záujemcov pribúda.”

Gabriel Anton, majiteľ záhrady v Trenčíne:

“Toto je práveže jeden relax, a hlavne na túto krízu to je nezaplatiteľné. Hodne sa ľudí chodí pýtať z Bratislavy, že či je tu voľný pozemok, nejaká záhrada, chata alebo také niečo. Ja hovorím, chcú ľudia mať relaxu, ja by som to nepredal.”

Dominika Kusá:

“Počet inzerátov s požiadavkou na kúpu rekreačných záhrad pribúda. V susednej Českej republike evidujú aj taký extrém, že na novú ponuku sa prihlásilo až dvesto záujemcov. Naši realitní makléri doteraz na obhliadky nehnuteľností pre koronavírus veľmi nechodili, záujemcov vybavovali telefonicky či písomne. Očakávajú nárast klientov.”

Arpád Šereš, realitný maklér:

“Ľudia boli na základe tých opatrení doma v takzvanom domácom väzení. Takže kde je najlepší únik, je únik do prírody pochopiteľne. No a samozrejme, že ten záujem o tie záhradky, či už s chatkami, bez chatiek alebo cez nejaké víkendové chalupy, vzrástol, môžem kľudne povedať, že o tých päťdesiat percent určite.”

Dominika Kusá:

“Národná asociácie realitných kancelárií Slovenska sa vyjadrila, že zvýšený záujem o chaty evidujú v Trnavskom kraji a od obyvateľov veľkých miest.”

[STV Jednotka, 19:00; Správy RTVS; 26/04/2020; Dominika Kusá]