Pribúdajú nové projekty, staré rastú a získavajú novú podobu. Slovensko prežíva menší boom.
[Trend; 21/2015; 28/05/2015; s.: 22,23,24; Ľuboš Mistrík ; Zaradenie: Trend Top v stavebníctve a realitách – extrakt]
Hoci stavebné firmy sa nestihli spamätať z predošlého pádu doteraz formou konkurzov a reštrukturalizácií z čias najväčšej krízy, developeri nezaváhajú. Medzi rozostavanými projektmi nájsť veľké moderné obchodné centrá, retail parky i zóny big boxov doplnené kancelárskymi štvrťami a najmä všadeprítomnými bytovými novostavbami. Ak niečo najvýraznejšie ženie dopyt po novom bývaní vpred, sú to dostupné hypotekárne úvery.
Zóny na okraji mesta
To všetko vedie k rastu ponuky nových rezidenčných projektov. Zrejme najväčšou rozostavanou obytnou štvrťou momentálne v Bratislave je zóna Slnečnice. V niekoľkých etapách buduje približne 700 bytov k už existujúcim stovkám. Celý potenciál územia predstavuje šesť- až sedemtisíc bytov. Dve štvrte – zóna Mesto a zóna Viladomy sa čiastočne odlišujú cieľovou skupinou, zložením bytov i cenami. Podobná nová zóna sa chystá medzi Lamačom a Devínskou Novou Vsou – Bory Home. V pláne je približne 340 bytov v desiatich bytových domoch s piatimi podlažiami.
Nové mestské štvrte
Novostavby prirodzene vyrastajú aj v širšom centre hlavného mesta – napríklad Pri Mýte, Blumental a Zuckermandel. Úspešným predajom odštartovali projekty Miletičova 60, Nobelova, Malé Krasňany, Tammi, Rača Tower a niekoľko iných v Bratislave.
Jednou z najväčších ucelených zón mimo Bratislavy je Arboria v Trnave, ktorá zatiaľ v objektoch skolaudovaných alebo tesne pred dokončením ponúka necelé tri stovky bytov, ďalších sto plánuje developer začať budovať. V krajskom meste má pribudnúť aj bytovka Bottova. V Košiciach pokračuje prestavba staršieho objektu na rohu Kulturparku na Šafranovú záhradu a predaj má čoskoro spustiť Rezidencia pri Radnici. Okrem toho sa pripravuje druhá etapa Novej terasy, kde pribudnú aj radové rodinné domy. V neďalekom Prešove chce zasa developerská spoločnosť prestavať bývalý stomatologický pavilón na stovku štartovacích bytov. Žilinskými projektmi sú Cube a Arboreum, čo odzrkadľuje rastúcu atraktivitu regionálnych trhov.
Obchodné centrá pomalšie…
A aj keď pomer obchodných plôch na obyvateľa v hlavnom meste presahuje hranicu 1 300 m2/1 000 obyvateľov, ďalej sa stavia. Pravda, dnes sú to už skôr big boxy a jednoduché obchody než moderné obchodné centrá. Len nedávno otvorila svoju prvú slovenskú predajňu športová sieť Decathlon, ktorá vyrástla v zóne Bory. Rozširovať sa bude aj prevádzka Metro a pribudnúť má v rámci zóny Pharos taktiež Decathlon spolu s hobby marketom Bauhaus a predajňou nábytku Sconto.
Iná situácia je v regiónoch. Príležitostí v krajských a okresných sídlach sa chopili najmä lokálni developeri s dobrými väzbami na obce a vlastníkov pozemkov, ale i medzinárodné fondy. Rozsiahly projekt Dituria má nahradiť bývalú priemyselnú zónu Slovenska v Banskej Bystrici. A v Trnave zasa rastie City Arena s prepojením na futbalový štadión. Prešov sa má konečne dočkať moderného obchodného centra nazvaného Eperia. Košice zasa pôsobia ako dostatočne nasýtené, o žiadnom väčšom novom projekte nevedno. Otázkou je osud Malinovského kasární.
Kancelárske centrá
Na nové administratívne budovy ako ťahúňa stavebníctva sa spoľahnúť nemožno. Firemný trh sa dnes rozvíja prakticky len v Bratislave, kde sú okrem tunajších developerov prítomné aj medzinárodné fondy. Dnes je aktuálne Twin City oproti autobusovej stanici. Popritom rastie aj nová centrála banky ČSOB v rámci Zuckermandelu, Triangel pri divadle, Forum BC na rohu Bajkalskej a Prievozskej, Staromestská Offices priamo v centre. V Košiciach je to napríklad BCT.
Logistických hál pribúda
Veľký záujem je o slovenské haly a sklady. Neobsadenosť ku koncu vlaňajška dosiahla podľa poradenskej agentúry Cushman & Wakefield len 3,4 percenta, čo je hlboko pod zdravou 10-percentnou hranicou a motivuje developerov na novú výstavbu.
Rekordné investície
Vlani sa na trhu ,,premlelo” 610 miliónov eur, čo je druhá najvyššia hodnota od predkrízového roka 2005. Najväčším obchodom vlaňajška a pravdepodobne aj v histórii tunajšieho realitného trhu bol predaj komplexu Eurovea na bratislavskom nábreží. Ďalšími veľkými transakciami boli predaj košického Auparku a Malinovského kasární realitnému fondu NEPI.