Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

V Chorvátsku nemusíte mať strach z koronavírusu

Vlani navštívilo Chorvátsko rekordných 21 miliónov turistov, teraz sa krajina závislá od cestovného ruchu snaží zachrániť letnú sezónu. „Je veľká snaha ukázať, že na Jadrane naozaj nemusíte mať strach z koronavírusu,“ približuje v rozhovore Slovenka Monika Sunara, ktorá je v Zadare majiteľkou realitnej kancelárie Adria Team.

Od piatka sa majú uvoľniť hranice pre ľudí cestujúcich zo Slovenska a spúšťa sa aj online systém, ktorý má vďaka predbežnej registrácii umožniť rýchly vstup do krajiny.

Ako sa Chorvátsko pripravuje na letnú sezónu?

Je jasné, že turizmus bude iný, opatrnejší, ale nikto si nepripúšťa, že by počas leta turisti do krajiny neprišli. Všetci veria, že sa im hlavnú sezónu podarí zachrániť. Rozmýšľa sa aj o rôznych možnostiach príjazdu a situácia sa vyvíja každý deň. Vláda chce uzavrieť dohodu o príchode turistov bez testov a karantén s európskymi krajinami s podobnou epidemiologickou situáciou, medzi ktoré patria aj Slovensko a Česko. Pricestovať by mali predovšetkým autami a od júna má byť obnovená aj letecká doprava.

Dnes má Chorvátsko status „korona free zóna“, už v prvej polovici mája sa otvorili hranice a do krajiny môže prísť každý, kto tu vlastní nehnuteľnosť, plavidlo, firmu, ide na obchodné rokovanie či má zaplatenú rekreáciu. Musí sa však preukázať listom vlastníctva, výpisom z obchodného registra či potvrdeniami o obchodnom rokovaní alebo rezervácii ubytovania. Udať treba aj adresu, na ktorej sa budete nachádzať a telefonický kontakt. Na hraniciach vám tiež zmerajú teplotu, ale nevyžaduje sa negatívny test na Covid-19. Už teraz môže byť v Chorvátsku okolo 20-tisíc turistov.

Ponuka nehnuteľností v Chorvátsku

Ak sa k Jadranu vyberieme, na aké bezpečnostné opatrenia sa máme nachystať?

Pripravujú sa samozrejme obmedzenia na počet ľudí na plážach či pri bazénoch, majitelia a správcovia budú musieť zabezpečiť odstupy minimálne jeden a pol metra medzi slnečníkmi či ležadlami. Všade musia byť dostupné aj dezinfekčné prostriedky. Pre hotelové služby či súkromné ubytovania sú vypracované presné bezpečnostné nariadenia, ako majú vykonávať dezinfekciu či podávanie stravy. Nemalo by napríklad fungovať servírovanie jedál prostredníctvom švédskych stolov. Spúšťajú sa aj rôzne kampane a všetci sa snažia zahraničným turistom ukázať, že na dovolenke na Jadrane ozaj nemusia mať obavy z koronavírusu.

Čísla ukazujú, že Chorvátsko s vyše štyrmi miliónmi obyvateľov zvláda Covid-19 veľmi dobre, k 26. máju bolo 2 244 pozitívne testovaných a za ostatné dni nemalo žiadny nový prípad. Ako sa vy pozeráte na opatrenia vlády?

Myslím, že boli veľmi účinné, podobne ako na Slovensku. Čo sme však napríklad mali v Chorvátsku prísnejšie, bolo obmedzenie pohybu. Z miesta pobytu sme sa nemohli vzdialiť na viac ako osem kilometrov a na dlhší presun povedzme pri ťažších zdravotných prípadoch či nevyhnutnej ceste za prácou sa vydávali priepustky.

Najväčšie ohniská nákazy boli v Splite a v hlavnom meste Záhrebe a naposledy vyskočilo viac prípadov na ostrove Brač, ktorý aj na dva týždne izolovali do karantény. Dalmácia aj celé pobrežie a ostrovy však zvládli vlnu koronavírusu veľmi dobre a napriek stredomorskému naturelu boli obyvatelia veľmi disciplinovaní.

Krajina mala vlani z cestovného ruchu príjem okolo 12 miliárd eur, objavilo sa už aj nejaké vyčíslenie, nakoľko bolestivý bude ekonomický výpadok?

Konkrétne čísla ešte nepoznáme, akurát si môžeme vypočítať, že sme prišli o predsezónu, a to predstavuje stratu asi tretiny ročných príjmov. Nejaké bankroty hotelov či reštaurácií v mojom okolí však zatiaľ neregistrujem.

Môžu byť ceny za hotelovú izbu či za prenájom apartmánu počas leta nižšie?

Nemyslím si. Pokles cien by nastal, ak by turistická sezóna bola mimoriadne zlá, alebo nebola vôbec. Pokiaľ viem, väčšina klientov rezervácie na júl až september zatiaľ neruší a v Dalmácii panuje optimizmus, že tieto mesiace aj zostanú obsadené. Samozrejme uvidíme, ako sa bude vyvíjať situácia, no zatiaľ sa všade – aj v reštauráciách – držia ceny z vlaňajška. Možno v prípade potreby v niektorých hoteloch či pri súkromnom ubytovaní ponúknu nejaké bonusy, napríklad klientovi pridajú bezplatne pár nocí navyše, alebo aj eventuálnu zľavu a to najmä na privátnych apartmánoch. Zľavy však vnímajú až ako krajné riešenie.

Nehnuteľnosti sa tiež držia na hodnotách spred pandémie?

Áno. A tiež nepredpokladám, že by sa ich ceny v tomto roku nejako významne hýbali. Zmeny očakávam skôr až v budúcom roku a budú závisieť od toho, ako Európa zvládne hospodársku krízu súvisiacu s pandémiou. Teraz však môže byť viac prípadov, že ľudia pre ekonomické problémy z koronakrízy budú chcieť urýchlene predať svoju nehnuteľnosť pri mori či vo vnútrozemí a spustia z jej ceny.

Keď ľudia sedeli zatvorení doma, rástol u nich záujem o apartmán či dom pri mori?

Až som bola prekvapená, koľko potenciálnych klientov nás oslovilo. Samozrejme, v čase karantény zbierali len informácie a snažili sa zarezervovať čo najbližší možný termín príjazdu. Veľký záujem bol o samostatne stojace domy s vlastným pozemkom a menšie apartmány. Veľmi nás prekvapil veľký dopyt po investičných projektoch, hoteloch a veľkých apartmánových objektoch.