Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Chaty a chalupy nekupujeme!

Česi investujú do nehnuteľností v prírode, Slováci rozmýšľajú trošku inak

Hlavne von, do prírody! Mnohí obyvatelia väčších miest rozmýšľajú, kam zobrať rodinu na víkendy, prípadne na letnú dovolenku. Česi to vyriešili kupovaním chát a chalúp, prípadne ich dlhodobými prenájmami. Situácia na Slovensku? Zdá sa, že pre nás je lepšie si chatu alebo chalupu prenajať, ako kúpiť.

Pravdou však je, že ani tu nie sme priveľmi aktívni. “Už za posledné dva roky, registrujeme nižší záujem o kúpu chát a chalúp. Ľudia žijú v určitej neistote, a preto sa mnohí rozhodli nákup odložiť,” informoval Matúš Mathis, partner spoločnosti ADVISORS Real Estate.

Minimálny záujem o predaj nám potvrdili aj samotní majitelia chát a chalúp. “Tú svoju by som v žiadnom prípade nepredal. Navyše v terajšej situácií, keď trh ovplyvnila pandémia, by to určite nebol dobrý nápad,” prezradil Boris (64), ktorý vlastní nehnuteľnosť v Baške – Maši pri Košiciach.

Súhlasí aj Tibor (57) z Nižného Klatova: “O predaji vôbec neuvažujem.” Netrhajú sa ani záujemcovia o prenájom. “Rezervovaných máme približne 30/40 percent letných termínov. Klienti ich zatiaľ nezrušili, ale aj tak si myslím, že vyčkávajú, ako sa vyvinie situácia. Od 1. marca mi nevolal žiadny záujemca, aby sa informoval o voľných miestach, prípadne, aby si niečo rezervoval,” prezradil majiteľ Chatovej osady Ideál na Zemplínskej šírave s Biela hora Ľubomír Ďurík.

“Od polovice marca, keď bola na Slovensku vyhlásená mimoriadna situácia, rezervácie zamrzli. Počas tohto obdobia sme riešili iba presuny aktuálnych pobytov na neskoršie obdobie. Väčšina klientov pobyty preložila na neskoršie, niektorí až o rok,” vraví Peter Kacera z portálu Dovolenky. sk, ktorý prenajíma chaty aj chalupy. Podľa jeho slov, “rezervácie sa až postupne začali objednávať a aktuálne evidujeme mierny nárast na letné prázdniny.”

Vyhľadávané sú hlavne chaty a chalupy v prírode, s dostatkom súkromia, ideálne s bazénom. “Čo sa týka cien, neevidujeme nárast, ale ani pokles. Zopár ubytovaní pod tlakom posledného obdobia ceny znížilo, išlo však iba o kozmetické úpravy. Toto sa však týka menších ubytovacích zariadení, teda chát a chalúp,” dodáva Peter Kacera.

Šetria aj Bratislavčania

Najčastejšími dovolenkármi sú podľa čísiel Bratislavčania. Čo sa týka obyvateľov hlavného mesta, tiež sa však netrhajú o chaty ani chalupy, navyše vraj nemajú až taký veľký záujem o ďaleké lokality: “Prevláda záujem o nehnuteľnosti v juhozápadnej časti Slovenska,” prezradila Zuzana Jakabíková z Národnej asociácie realitných kancelárií.

Kupovať či predávať?

Stručná odpoveď neexistuje. Na jednej strane potencionálni kupci vyčkávajú, či cena nehnuteľností neklesne. Potencionálni predajcovia zase váhajú a veria, že cena porastie. “Kto mal pravdu, ukáže až čas,” zhodujú sa experti na reality.

Ľudia čakajú na vývoj situácie, ale aj na reakcie bánk, sú však aj oblasti, kde trh zase ožíva

“V súčasnosti sme nezaznamenali zvýšený dopyt po kúpe či prenájme rekreačných objektov na Slovensku počas letných mesiacov,” zdôrazňuje Tomáš Lukačko z realitnej kancelárie Tom Real.

Upozorňuje však, že o pár dní môže byť všetko iné: “Predpokladáme, že po uvoľnení obmedzení môže dopyt po rekreačných objektov narastať.” Podľa neho je trh nehnuteľností čiastočne paralyzovaný. Vykonáva sa menej obhliadok a vo väčšine sa dokončujú už začaté obchodné prípady.

“Predpovedať budúci dopyt po kúpe a vývoj cien rekreačných nehnuteľností je zložité, keďže presne nevieme, aký ekonomický dosah bude mať táto kríza na ľudí, ako banky upravia výšku úrokových sadzieb, a, samozrejme, aká bude ponuka na trhu,” prízvukuje Tomáš Lukačko.

Zároveň poukazuje, že v terajšej situácií ľudia vidia, akou výhodou je mať chatu, chalupu alebo iné podobné miesto: “Aj z toho dôvodu predpokladám, že ľudia postupne prehodnotia možnosť investovania do rekreačného bývania a dopyt po týchto nehnuteľnostiach sa zvýši. Investícia do nehnuteľností sa stále radí medzi najbezpečnejšie,” dodáva Tomáš Lukačko.

Jeho slová potvrdzujú aj údaje bratislavskej realitnej kancelárie, ktorá nedávno oznámila, že prvý raz v histórií eviduje vyšší záujem o chaty, než o byty!

[Plus jeden deň; 99/2020; 29/04/2020; s.: 9; tim, dp, ruj ; Zaradenie: SLOVENSKO]