Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Ceny stavebných pozemkov rastú

Katrin Lengyelová, moderátorka: Ceny stavebných pozemkov po dlhšej stagnácii opäť rastú, v okolí väčších miest sa medziročne zvýšili v priemere o päť až desať percent. Dôvodom je najmä pretrvávajúci záujem o nehnuteľnosti, ako aj porovnateľné ceny bytov v centre mesta s rodinnými domami na periférii. Ceny pozemkov výrazne ovplyvňuje aj cestná infraštruktúra.

[TA3, 12:00; Žurnál; 06/07/2018; Andrej Horváth]

Andrej Horváth, reportér TA 3: Realitný trh posledných rokoch upriamil pozornosť najmä na segment bytov. Ceny, ktoré rástli v dôsledku vyššieho dopytu, ako aj dostupnejšiemu financovaniu pre nízke úrokové sadzby, však predražili aj stavebné pozemky. V okolí veľkých miest vznikajú nové štvrte s rodinnými domami.

Martin Lazík, portál nemovitosti.sk: Ten dopyt tam je, vidíme to, že tí ľudia sa sťahujú do týchto satelitných mestečiek a samozrejme sa nám, by som povedal, aj vzďaľuje ten prah bolesti, to znamená, tí ľudia sa dostávajú nie už len desať kilometrov, nie už len pätnásť kilometrov, ale dvadsať, tridsať, štyridsať kilometrov.

Ján Palenčár, Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska: Na jednej strane máme povedzme trojizbový byt a novostavbu v Bratislave, kde môžme hovoriť zhruba o cene 180-tisíc až 200-tisíc euro. A v tejto cene si klient môže kúpiť v niektorých zo satelitov bratislavských menší rodinný dom.

Andrej Horváth: Cena stavieb v širšom centre hlavného mesta sa pohybuje za meter štvorcový od 200 do 700 eur, v okolitých častiach je to približne 90 eur. V iných väčších mestách Slovenska sú ceny nižšie v priemere okolo 50 eur. Developeri striehnu najmä na nové infraštruktúrne projekty, ceny v okolí Bratislavy v súčasnosti stagnujú.

Martin Lazík: Ten nárast cien stavebných pozemkov pri Bratislave nie je taký výrazný práve preto, že je celkom vysoká konkurencia, je tých projektov, myslím si, že dostatok, ľudia si môžu vyberať. Preto tie ceny nám dlhodobo oscilujú okolo 90 euro na meter štvorcový v prípade okresov ako je Pezinok a Senec.

Ján Palenčár: Akonáhle štát ohlásil stavbu diaľničného obchvatu okolo Bratislavy z južnej strany, stúpli nám ceny pozemkov práve v okolí plánovaného diaľničného obchvatu zhruba o pätnásť percent.

Andrej Horváth: Za posledné roky je príkladom s nadpriemerným rastom cien pozemkov okres Galanta, nachádza sa medzi Trnavou a Nitrou a okrem dostatku pracovných príležitostí ponúka aj dobrú infraštruktúru vo svojom okolí.