Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Ceny rekreačných nehnuteľností stúpajú

Mária Chreneková Pietrová, moderátorka:

“Ceny rekreačných nehnuteľností stúpajú. Slováci majú totiž čoraz väčší záujem o kúpu chalupy či vidieckeho domčeka. Dnes to navyše mnohí berú najmä ako investíciu, na ktorej vedia zarobiť.”

Andrea Mačošková, redaktorka:

“Do obľúbených chatových oblastí prichádza posledné roky nová vlna chatárov. Chalupy, či menšie domčeky, ktoré ostávali opustené, tak menia majiteľov.”

Ján Palenčár, šéf Národnej asociácie realitných kancelárií:

“Stále pretrváva veľmi silný záujem klientov o kúpu chalúp, respektíve víkendových domov. Ceny chalúp, chát a apartmánov nám naďalej stúpajú.”

Andrea Mačošková:

“Záujem je viac o zrekonštruované chaty, čiže Slováci preferujú trošku vyššiu kvalitu. Pokiaľ si pozrieme cenovú mapu a najzaujímavejšie lokality ako Tatry či Liptov, tam sa priemerná cena chaty šplhá pri výmere 85 štvorcových metrov na 100 tisíc EUR. Naopak myjavské kopanice, lokalita o ktorú je veľký záujem v Bratislave, tu sa priemerná cena hýbe pri podobnej výmere nad hranicou 50 tisíc, čo je priemer aj v iných regiónoch.”

Ceny rekreačných nehnuteľností
Orava  75 000 eur
Vysoké Tatry 120 000 eur
Nízke Tatry a Liptov  90 000 eur
Kopanice, Myjava, Senica …  55 000 eur
Ján Palenčár:

“Čo je veľmi zaujímavé pre klientov je to, že množstvo chalúp a chát je zapísaných na liste vlastníctva ako rodinný dom, čiže v prípade záujmu môžu klienti čerpať na kúpu takejto nehnuteľnosti hypotekárny úver, kde sú ešte dnes stále veľmi výhodné podmienky.”

Andrea Mačošková:

“V tejto sezóne sa ale objavuje čoraz častejšie trend víkendového bývania v bytoch.”

Attila Mészáros, predseda Realitnej únie:

“Pokiaľ má niekto obmedzený rozpočet a vychádza mu v podstate len na nákup bytu v nejakej turisticky atraktívnej lokalite, tak veľmi často využíva túto nehnuteľnosť práve takýmto spôsobom na vlastnú rekreáciu a niekedy aj na komerčné účely.”

Andrea Mačošková:

“Mnohí do toho neváhajú ísť, berú to ako dobrú investíciu, na ktorej potom vedia zarobiť. Často si totiž ľudia rekreačné nehnuteľnosti prenajímajú napríklad na víkend alebo na týždeň. Dokonca vraj vo väčšom pomere ako kupujú.”

Attila Mészáros:

“Určite ľudia využívajú prostredníctvom nástrojov zdieľanej ekonomiky krátkodobý prenájom nehnuteľnosti. Pokiaľ je tá nehnuteľnosť ďalej, alebo ju nevyužívajú celoročne, tak je toto pre nich určite atraktívna cesta.”

Andrea Mačošková:

“A tak sa dá očakávať, že tak ako rastú ceny samotných rekreačných nehnuteľností, hore pôjdu tento rok aj ceny za ich prenájom. Andrea Mačošková, televízia Markíza.”

 [Markíza, 19:00; Televízne noviny; 20/07/2019;  Andrea Mačošková; Zaradenie: z domova]