Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Ceny prenájmov klesli takmer o desať percent

REALITY

Na trhu pribúdajú byty na prenájom. Koronakríza sa najviac prejavila v bratislavskom Starom Meste, kde počet voľných bytov vzrástol medziročne o 44 percent.

Bratislava – Pandémia a s ňou spojené opatrenia menia nielen správanie ľudí, ich návyky a potreby, ale aj trh s nehnuteľnosťami. Realitou týchto dní je pokles turizmu, pracovníci na home office alebo študenti vzdelávajúci sa dištančnou formou. To spôsobuje, že sa tvrdenie „dopyt po nájomných bytoch je vyšší ako ponuka“ stalo minulosťou. V súčasnosti totiž ceny nájmov padajú, čo najlepšie vidieť v hlavnom meste. Tam ceny klesli až o desatinu. Podľa analytika Národnej banky SR Romana Vrbovského prenájom či už rezidenčných alebo komerčných nehnuteľností celoplošne klesol na Slovensku v druhom štvrťroku medziročne priemerne o 8,3 percenta. Prezident Združenia realitných kancelárií Slovenska Matej Kucharič si myslí, že pokiaľ bude situácia s protipandemickými opatreniami pokračovať, tento trend sa nezmení.

Zásadné dôvody

Príčin zvýšenia ponuky a poklesu cien je podľa odborníkov viacero. Tou hlavnou je pokles turizmu a globálne zníženie dopytu turistov po krátkodobom ubytovaní. „Na trhu pribudlo výrazné množstvo nehnuteľností z krátkodobých prenájmov, čo s rastúcou ponukou vyvoláva tlak na cenu nájomného smerom dole,“ povedal analytik RE/ MAX Alexander Krajňak. „Množstvo majiteľov takýchto bytov, ktoré ponúkali prostredníctvom Airbnb, sa rozhodlo prejsť na dlhodobé ubytovanie,“ hodnotí situáciu prezident NARKS Ján Palenčár. K zmene prispel aj trend home officeu či dištančného štúdia. „Práca z domu a obmedzenia ovplyvňujúce chod ekonomiky výrazne ovplyvnili rezidenčný aj komerčný trh,“ povedal Kucharič. V budúcnosti bude mať táto novinka vplyv nielen na prenájom bytov, ale aj segment administratívnych priestorov. Ako dodáva Palenčár, napriek tomu, že sa veľká časť pracovníkov vrátila do práce, firmy naďalej podporujú trvalé zavedenie home officeu. „Možnosť pracovať z domu sa pre veľké spoločnosti ukázala ako spôsob výraznej úspory nielen na nájomnom, ale aj na množstve iných výhod,“ doplnil Krajňak.

Zasiahnuté hlavné mesto

Kríza sa najvýraznejšie dotkla Bratislavského samosprávneho kraja. „Ceny nehnuteľností na prenájom tu v druhom štvrťroku klesli priemerne takmer o desať percent medziročne,“ povedal Roman Vrbovský. Je to spôsobené predovšetkým prudkým nárastom ponúkaných bytov. Ten je najviditeľnejší práve v bratislavskom Starom Meste. „V porovnaní s 2. kvartálom minulého roka stúpla ponuka v tom istom čase tento rok o 44 percent, čo predstavuje viac ako 500 bytov,“ informoval Boris Fojtík, ekonomický analytik Tatra banky. Nízky dopyt po prenájme a poklesy cien neobišli ani obľúbené rezidenčné projekty. Vychytené lokality Bratislavy, kde sú nájmy dlhodobo nadpriemerné, sa podľa Palenčára vyrovnávajú so situáciou poklesom cien aj o 15 percent. Takýto trend zaznamenali napríklad v Troch vežiach. „Na Bajkalskej ulici od začiatku septembra po dnešok v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka možno vidieť 100-percentný nárast ponúk. S tým je spojený aj pokles priemernej ponúkanej ceny za mesačný nájom zo 770 eur na 650 eur,“ dodal Fojtík.

Trh sa postaví na nohy

Dosahy koronakrízy a zlá ekonomická situácia môžu priniesť pokles záujmu ľudí o nájmy, a tým aj ďalšie znižovanie cien. Aj podľa Vrbovského možno očakávať ďalší pokles. Ak však bude dochádzať k postupnému uvoľňovaniu opatrení, trh s nájomnými nehnuteľnosťami sa bude postupne zotavovať. „Ak skutočne platí, že hlavným dôvodom klesajúcich cien je pokles turizmu, po skončení pandémie by sa situácia mohla vrátiť do predkrízového stavu,“ hovorí.

Na trhu pribudlo výrazné množstvo nehnuteľností z krátkodobých prenájmov.

Alexander Krajňak, analytik RE/MAX

 

Zdroj: Hospodárske noviny

Autor: Monika Šuchová