Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Ceny prenájmov budú klesať

Mária Chreneková Pietrová, moderátorka:

“Následky koronavírusu ovplyvnia aj ceny nájmov.”

Patrik Švajda, moderátor:

“Opatrenia vlády zastavili prílev zahraničných turistov a tak sa v ponuke objavili stovky bytov, ktoré doteraz prenajímatelia ponúkali cez ubytovacie platformy.”

Mária Chreneková Pietrová:

“Nižšie ceny nájmov by sa mohli prejaviť hlavne vo veľkých mestách.”

Dominik Matulaj, redaktor:

“Zlaté časy prenajímateľov bytov, ako boli vlaňajšie hokejové majstrovstvá, sú dávno preč. Ceny ubytovania v Bratislave a Košiciach sa vtedy vyšvihli na maximá. S príchodom koronavírusu však krátkodobé prenájmy nehnuteľností skončili zo dňa na deň. Majitelia bytov, v ktorých sa doteraz striedali domáci aj zahraniční turisti, musia veľmi rýchlo riešiť, čo ďalej. Niektorí vlastníci investičných bytov svoje nehnuteľnosti ponúkli aspoň na krátkodobý prenájom, aby dokázali vykryť prepad príjmov. Podobné ponuky neustále pribúdajú. Druhou skupinou sú ľudia, ktorí nie sú na prenajímaní existenčne závislí a tak súčasnú krízu prečkajú.”

Dana Zeleňáková:

“Vitajte v našom bytíku, ktorý máme zverejnený na ubytovacích portáloch.”

Dominik Matulaj:

“Prenajímanie pozastavila aj Dana z Košíc. Za 2 roky už hostila Britov, Maďarov, či Rakúšanov.”

Dana Zeleňáková, majiteľka bytu:

“Byt máme v podstate aj pre súkromné účely, ale ponúkame ho aj na Airbnb, tak tá obsadenosť je podľa našich predstáv. Tie portály, na ktorých máme byť zverejnený, komunikujú v podstate s prenajímateľmi, upozorňujú ich na možné problémy, upozorňujú ich na to, že klienti stornujú svoje rezervácie, ale možno predpokladám niekedy koncom roka, alebo po lete, keď sa teda situácia trošku ukľudní, tak by sme ho mohli znovu otvoriť.”

Dominik Matulaj:

“Dopad koronavírusu sa zatiaľ na cenách nájmov neprejavil. Čo je už ale teraz vidieť, je vyšší počet bytov v ponuke. V prípade bratislavských dvojizbákov ide zhruba o 20 %-né navýšenie.”

Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska:

“V Bratislave máme v súčasnosti zhruba 2300 bytov dvojizbových v ponuke. Takto pred rokom to bolo zhruba tých 1700 bytov.”

Dominik Matulaj:

“Výška nájomného dvojizbových bytov v krajských mestách sa v porovnaní s minulým rokom veľmi nezmenila a skokové zmeny nenastali ani v prípade trojizbákov. V najbližších týždňoch ceny podľa všetkého poklesnú.”

Ján Palenčár:

“Predpokladáme, že tie ceny by sa mohli odzrkadliť zhruba v priebehu mesiaca, mesiaca a pol. Ten vývoj bude veľmi podobný vo všetkých mestách, kde fungoval systém Airbnb. Na druhej strane môžeme povedať, že ten záujem o nájom hlavne vo veľkých mestách bol veľmi veľký, čiže nepredpokladám, že príde k nejakému zásadnému prepadu cien nájmov.”

Dominik Matulaj:

“Na celkových cenách bytov sa koronavírus podľa odborníkov nemusí vôbec prejaviť, ceny rastú aj naďalej. Všetko závisí najmä od toho, ako dlho bude pretrvávať súčasná situácia. Jozef Demeter a Dominik Matulaj, televízia Markíza.”

[Markíza, 19:00; Televízne noviny; 11/04/2020; Jozef Demeter; Dominik Matulaj; Zaradenie: z domova]