Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Ceny podnájmov sa zvyšujú

Jaroslav Zápala, moderátor:

“Keďže nie každému sa podarí ubytovať na internáte, druhou voľbou je často práve privát. Bytov na prenájom je síce viac, mladí ale musia počítať s tým, že si priplatia.”

Andrea Mačošková, redaktorka:

“Ceny za podnájom sa dvíhali takmer vo všetkých regiónoch, najmä mimo hlavného mesta.”

Ján Palenčár, šéf Národnej asociácie realitných kancelárií:

“Pokiaľ by sme si zobrali Bratislavu, tuná je to zvýšenie najmenšie, pokiaľ by sme zobrali medziročné porovnanie, tak zhruba tie ceny mohli stúpnuť na úrovni zhruba 5 %. V prípade iných krajských miest, napríklad Banskej Bystrice, prípadne Prešova, ceny stúpali rýchlejšie, až zhruba o 10 % medziročne.”

Andrea Mačošková:

“V Bratislave zaplatíte za prenájom dvojizbového bytu v priemere najmenej 550 EUR, samozrejme podľa lokality aj viac. Dosť vysoké cenovky si drží napríklad Žilina a Trnava. V metropole východu zaplatíte v niektorých častiach aj to, čo v hlavnom meste. Viac si pýtajú aj za trojizbové byty.

Prenájom 2-izbového bytu
Zdroj – NARKS
Žilina 570 eur
Trenčín 440 eur
Trnava 570 eur
Nitra 540 eur
Bratislava I 740 eur
Bratislava IV 550 eur
B. Bystrica 490 eur
Prešov 430 eur
Košice I 580 eur
Košice III 500 eur

Na ceny podnájmov, ale už niekoľko mesiacov tlačia aj novostavby, ktoré mnohí nakupujú ako investíciu.”

Peter Porubský, Senior PR Manager pre Nehnuteľnosti.sk (telefonát):

“Ich obstarávacia cena, ale treba povedať, že aj kvalita bývania je samozrejme vyššia. Majitelia, ktorí si ich často kúpili ako investíciu, ich prirodzene prenajímajú za vyššie ceny. Chcú tak by mať pokryté svoje investičné náklady, prípadne hypotéku a určitý zisk.”

Andrea Mačošková:

“V neposlednom rade sa ale pod cenovky podpísali prísnejšie podmienky na hypotekárnom trhu, ktoré nastavila Národná banka Slovenska. Ukázalo sa, že časť klientov, ktorí nedostali hypotéku a nemali možnosť kúpiť si byt, odišli práve do sektora nájomných bytov.”

Ján Palenčár:

“Samozrejme nie je to ideálna situácia a vidíme to aj v zahraničí, kde sa enormne zvyšujú ceny nájmov a tuná naozaj je úloha štátu, aby pripravil nové podmienky pre výstavbu nových nájomných bytov.”

Andrea Mačošková:

“Vyššie ceny by mohli teraz pribrzdiť najmä súkromní investori.”

Ján Palenčár:

“Pokiaľ naozaj developeri budú vo väčšom množstve stavať nájomné byty, toto bude mať pozitívny vplyv na vývoj nájomného sektora. Ceny nájmov nebudú rásť, naopak sa stabilizujú.”

Andrea Mačošková:

“Andrea Mačošková, televízia Markíza.”

 [Markíza, 19:00; Televízne noviny; 30/08/2019;  Andrea Mačošková; Zaradenie: z domova]